Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Będzie nowe święto państwowe? Prezydent złożył obietnicę

36
Podziel się:

Jeszcze w tym roku możemy mieć nowe święto państwowe: 27 grudnia, w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. - Postaram się, żeby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek Sejmu - obiecał prezydent Andrzej Duda.

Będzie nowe święto państwowe? Prezydent złożył obietnicę
- Zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyśmy 27 grudnia obchodzili święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z wielkopolskimi samorządowcami (PAP, Rafał Guz)
bEIHwKMR

- Nigdy bym nie podejrzewał, że Wielkopolanie przyjdą do prezydenta, domagając się dnia wolnego od pracy - powiedział z przymrużeniem oka prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami regionu, którzy zabiegają o ustanowienie nowego święta państwowego. I zaraz dodał: - Ale jest świętym prawem Wielkopolan domaganie się upamiętnienia wielkiego czynu zbrojnego, jakim jest powstanie wielkopolskie.

- Z całą pewnością jest ono należne Wielkopolanom - powiedział o inicjatywie ustanowienia nowego święta państwowego. - Niezwłocznie postaram się, żeby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek Sejmu, abyśmy mogli obchodzić święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego już tego roku - obiecał prezydent.

Nawet jeśli 27 grudnia zostanie świętem państwowym, to nie oznacza od razu, że będzie to dzień wolny, a dla pracowników okazja do dłuższego wypoczynku po Świętach Bożego Narodzenia. Inicjatorzy akcji zakładają, że 27 grudnia miałby być dniem pracującym.

bEIHwKMT
Zobacz także: Dodatkowe koszty pracy zdalnej. Kto będzie płacił? „Ustawodawca jest spóźniony”

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Zaangażowany w sprawę Rafał Reczek mówił, że wcześniej samorządowcy rozmawiali z ministrami w KPRP, pomysł się spodobał. - Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym - powiedział Reczek. Jak dodał, to przedsięwzięcie jest inicjatywą oddolną, społeczną i obywatelską.

bEIHwKMZ

W poniedziałek, podczas spotkania z samorządowcami, prezydent podkreślił: - W dobie stulecia odzyskania niepodległości, dzięki państwa pracy organicznej, wszyscy zrozumieli, jak ważne dla Polski było powstanie wielkopolskie.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, a większa część Wielkopolski do połowy stycznia. Zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 1919 roku – w jego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIHwKNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Łucja
miesiąc temu
Ciekawi mnie czy Władze Wielkopolski zauważą pomnik na terenie parku przy pałacu w Biedrusku ,gdzie przypadkowo 2 lata temu brałam udział w pięknej uroczystości
Xfghnb
miesiąc temu
Widzę że niewiele osób ma świadomość, że nie każde święto państwowe jest dniem wolnym np. 4 czerwca . Ale po co wiedzieć skoro można się podniecać w komentarzach ;) ?
Blee
miesiąc temu
Leniwe wolactwo głosujące na dudusia tylko by siedziało w chałupach zamiast wziąć się do pracy. Dlatego ten kraj jest taki biedny skoro prawie połowa dorosłych to beneficjenci rozdawnictwa pisu
bEIHwKNv
Kolo
miesiąc temu
Krzyż św. Andrzeja też powinien mieć święto , tyle ludzi codziennie na niego patrzy a i tak wjeżdżają pod pociąg, bo przedpotopowe koleje Polskie nie potrafią szlabanu postawić przed przejazdami bo za drogo. Ale za to nowe tory już tak. A ludzie dalej na nich ginąć będą. Ustanowić święto krzyża Andrzeja.
Niezadowolony...
miesiąc temu
Cały rok powinien być wolny i dla każdego pensja a kto ce pracować niech pracuje
...
Następna strona