Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Będzie nowe święto państwowe? Prezydent złożył obietnicę

36
Podziel się:

Jeszcze w tym roku możemy mieć nowe święto państwowe: 27 grudnia, w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. - Postaram się, żeby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek Sejmu - obiecał prezydent Andrzej Duda.

Będzie nowe święto państwowe? Prezydent złożył obietnicę
- Zrobię wszystko, co w mojej mocy, abyśmy 27 grudnia obchodzili święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z wielkopolskimi samorządowcami (PAP, Rafał Guz)

- Nigdy bym nie podejrzewał, że Wielkopolanie przyjdą do prezydenta, domagając się dnia wolnego od pracy - powiedział z przymrużeniem oka prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami regionu, którzy zabiegają o ustanowienie nowego święta państwowego. I zaraz dodał: - Ale jest świętym prawem Wielkopolan domaganie się upamiętnienia wielkiego czynu zbrojnego, jakim jest powstanie wielkopolskie.

- Z całą pewnością jest ono należne Wielkopolanom - powiedział o inicjatywie ustanowienia nowego święta państwowego. - Niezwłocznie postaram się, żeby odpowiedni projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek Sejmu, abyśmy mogli obchodzić święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego już tego roku - obiecał prezydent.

Nawet jeśli 27 grudnia zostanie świętem państwowym, to nie oznacza od razu, że będzie to dzień wolny, a dla pracowników okazja do dłuższego wypoczynku po Świętach Bożego Narodzenia. Inicjatorzy akcji zakładają, że 27 grudnia miałby być dniem pracującym.

Zobacz także: Dodatkowe koszty pracy zdalnej. Kto będzie płacił? „Ustawodawca jest spóźniony”

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Zaangażowany w sprawę Rafał Reczek mówił, że wcześniej samorządowcy rozmawiali z ministrami w KPRP, pomysł się spodobał. - Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym - powiedział Reczek. Jak dodał, to przedsięwzięcie jest inicjatywą oddolną, społeczną i obywatelską.

W poniedziałek, podczas spotkania z samorządowcami, prezydent podkreślił: - W dobie stulecia odzyskania niepodległości, dzięki państwa pracy organicznej, wszyscy zrozumieli, jak ważne dla Polski było powstanie wielkopolskie.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, a większa część Wielkopolski do połowy stycznia. Zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 1919 roku – w jego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Łucja
2 lata temu
Ciekawi mnie czy Władze Wielkopolski zauważą pomnik na terenie parku przy pałacu w Biedrusku ,gdzie przypadkowo 2 lata temu brałam udział w pięknej uroczystości
Xfghnb
2 lata temu
Widzę że niewiele osób ma świadomość, że nie każde święto państwowe jest dniem wolnym np. 4 czerwca . Ale po co wiedzieć skoro można się podniecać w komentarzach ;) ?
Blee
2 lata temu
Leniwe wolactwo głosujące na dudusia tylko by siedziało w chałupach zamiast wziąć się do pracy. Dlatego ten kraj jest taki biedny skoro prawie połowa dorosłych to beneficjenci rozdawnictwa pisu
Kolo
2 lata temu
Krzyż św. Andrzeja też powinien mieć święto , tyle ludzi codziennie na niego patrzy a i tak wjeżdżają pod pociąg, bo przedpotopowe koleje Polskie nie potrafią szlabanu postawić przed przejazdami bo za drogo. Ale za to nowe tory już tak. A ludzie dalej na nich ginąć będą. Ustanowić święto krzyża Andrzeja.
Niezadowolony...
2 lata temu
Cały rok powinien być wolny i dla każdego pensja a kto ce pracować niech pracuje
...
Następna strona