Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Jeszcze jeden dzień wolny. To ma być święto państwowe. Apel do prezydenta Dudy

207
Podziel się:

W poniedziałek na biurko prezydenta trafi apel o ustanowienie kolejnego dnia świętem i dniem wolnym od pracy. Rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie świętem narodowym?

Jeszcze jeden dzień wolny. To ma być święto państwowe. Apel do prezydenta Dudy
Nowe święto państwowe? Apel do prezydenta (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEDIEXHF

W poniedziałek na biurko prezydenta trafi apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. To dzień rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Dokument na ręce Andrzeja Dudy przekażą przedstawiciele wielkopolskich samorządów i instytucji.

Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii.

Jak powiedział PAP współinicjator przedsięwzięcia, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, według planów to prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, której celem będzie ustanowienie nowego święta.

bEDIEXHH
Zobacz także: Protest ratowników medycznych. Gość zdradza zarobki

Przekazanie Andrzejowi Dudzie apelu wraz z podpisami Wielkopolan, samorządów i instytucji z Wielkopolski oraz ościennych regionów nastąpi w poniedziałek w południe w Warszawie.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

bEDIEXHN

Rafał Reczek przyznał, że inicjatorom zależało na zainteresowaniu prezydenta przedsięwzięciem i na włączeniu go do działań na rzecz ustanowienia nowego święta państwowego

- Rozmawialiśmy z ministrami w KPRP, pomysł się spodobał. Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym - powiedział Reczek. Jak dodał, to przedsięwzięcie jest inicjatywą oddolną, społeczną i obywatelską.

Pomysłodawcy ustanowienia nowego święta państwowego liczą, że będzie ono obchodzone jeszcze w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIEXIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(207)
serek
2 tyg. temu
dzień tęczy kiedy będziemy obchodzić bo mój chłopak chciał iść ze mną na koncert Piaska
Joe Biden
2 tyg. temu
proponuję dzień urodzin wielkiego wodza Kim Dzong Una uczcić na całym świecie obchodami państwowymi i nie żartuję.
Andrusa
2 tyg. temu
taaaa, i jeszcze dzień grzybiarza, dzień tragarza, panienki przy drodze... kpina
bEDIEXIj
leonek_king
2 tyg. temu
no to jazda bez trzymanki. Wszyscy etatowcy będą się cieszyć bo "wypłata" stała ale ci, którzy pracują "na godzinę" maja kolejną dniówkę w plecy. 3 dni to ponad 10% a w styczniu następne 2 święta. Dodam jeszcze czy ten "prezydencik" pomyślał, że podatek od gruntu i nieruchomości płaci się co miesiąc bez względu ile jest świąt. Może by tak rozporządzeniem zaniechać poboru podatku w dni wolne?
Poznańczyk
3 tyg. temu
Po rsz kolejny wasz serwis przekazuje zmanipulowaną informację pisząc że proponowane święto ma być dniem wolnym od pracy. To kłamstwo, które ma zachęcić hejterów do podważania celowości uczczenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
...
Następna strona