Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Lex Izera. Andrzej Duda podpisał kontrowersyjne prawo. Wytną drzewa pod fabrykę

224
Podziel się:

Andrzej Duda podpisał Lex Izera. Ustawa umożliwi wymianę gruntów z Lasami Państwowymi i budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera. Ustawa jest krytykowana przez ekologów i aktywistów.

Lex Izera. Andrzej Duda podpisał kontrowersyjne prawo. Wytną drzewa pod fabrykę
Andrzej Duda podpisał Lex Izera (PAP, Darek Delmanowicz)
bEILymFx

Andrzej Duda podpisał specustawę, która przewiduje pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów m.in. pod inwestycje z obszaru energii.

Media nazywają owe regulacje Lex Izera. Dzięki zmianom ma powstać fabryka polskiego samochodu.

Rozwiązanie jest krytykowane przez ekologów i aktywistów, ponieważ według nich Lex Izera pozwoli na wymiany gruntów należących do Lasów Państwowych pod inwestycje w dużo większej skali.

bEILymFz
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Do tych zarzutów odniósł się w Stalowej Woli Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że ustawa ma mieć charakter incydentalny, a nie stanowić nowego prawa.

- Ludzie będą mieli prace. W obydwu miejscach. To jest kilkanaście tysięcy miejsc pracy w perspektywie – tłumaczył swój podpis Duda.

bEILymFF

- Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku; jest ustawą absolutnie incydentalną, nie jest aktem prawnym o charakterze generalnym - dodał prezydent.

Ustawa zakłada, że ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej.

Zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.

Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów Lasów Państwowych sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie.

bEILymFG

Specustawa wyłącza z zamiany obszarów objętych formami ochrony przyrody m.in. obszary Natura 2000. W ustawie znajduje się również zastrzeżenie, że w wyniku zamiany Lasy Państwowe będą otrzymywały w zarząd jedynie lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEILymGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(224)
Toledo
2 miesiące temu
I BARDZO DOBRZE
Bicz Boży
2 miesiące temu
Ludzie, kiedy pozbawimy ich władzy ? Mamy prawo do tego, bo działają na szkodę naszej ojczyzny . Dość patrzenia i komentowania, trzeba działać, jednoczyć się, Ojczyzna wzywa!!
b0b
2 miesiące temu
Cena podpisu spada. Wystarczy darmowy karnet na wyciag narciarski.
bEILymGb
Hmm
2 miesiące temu
No przecież drewno można sprzedac a kase zgarnąć jak wszystko co rozkradli.
Joanna
2 miesiące temu
Kolejna skandaliczna ustawa godząca w naturę i lasy, jakby nie można wybudować fabryk na nieużytkach. Dla mnie to ma drugie dno. Duda jak zwykle nie stanął na wysokości zadania. Partia PIS nigdy nie będzie chronić lasów i przyrody, dla nich liczy się tylko kasa i władza. Wytną lasy w pień, po nich nie będzie co zbierać.
...
Następna strona