Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Będzie nowy wzór mandatu. Zabraknie na nim informacji o punktach karnych

21
Podziel się:

Wkrótce pojawi się nowy wzór odcinka C formularza mandatu karnego, jaki policjant wręczy ukaranemu kierowcy - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Rząd chce, by nie było na nim informacji o przyznanych punktach karnych. Dlaczego? Bo kierowcy mają dziś o wiele łatwiejszy dostęp do informacji o popełnionych przez nich naruszeniach.

Będzie nowy wzór mandatu. Zabraknie na nim informacji o punktach karnych
Będzie nowy wzór mandatu. Nie znajdzie się na nim informacja o punktach karnych (Policja)

Jak wskazuje dziennik, w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w Wykazie prac Prezydium RM opublikowano właśnie projekt rozporządzenia premiera, zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji proponuje w nim nowy wzór formularza mandatu karnego – bez liczby tzw. punktów karnych. Projektowane rozporządzenie przewiduje określenie nowego wzoru formularza druku mandatu karnego w związku z wejściem w życie ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw oraz zmiany kodeksu wykroczeń z 1971 r. w obszarze wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - czytamy.

Gazeta podkreśla, że projektowana nowela rozporządzenia prezesa RM w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego ma charakter porządkujący. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z 2 grudnia 2021 r. – Prawo o ruchu drogowym. Obecnie obowiązujący wzór formularza wykorzystywany do nakładania mandatów karnych nie zawiera nowych podstaw prawnych - podano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe stawki mandatów. Efekty już są

Po co nowy wzór mandatu?

Jak informuje "Rz", zachodzi potrzeba nadania nowego brzmienia załącznikowi do rozporządzenia określającemu wzór formularza mandatu karnego. Przypomina, że od 17 września 2022 r. wchodzą w życie nowe zasady prowadzenia przez policję ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

"W ocenie projektodawcy, ze względu na wprowadzenie szeregu formalnych i technicznych rozwiązań ułatwiających zainteresowanym kierowcom dostęp do informacji o popełnionych przez nich naruszeniach, aktualnie nie ma uzasadnienia utrzymywania obowiązku wpisywania na formularzu mandatu karnego liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego" - czytamy.

Dodano, że proponuje się zatem rezygnację z obowiązku wpisywania na formularzu mandatu karnego liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
nie tak bogat...
miesiąc temu
Ludzie płacą, ludzie żądają ! Jeśli kiedyś przyszło by mi płacić, to żądał bym na blankiecie DOKŁADNY OPIS PRZEWINIENIA , KWOTA KARY, ILOŚĆ PUNKTÓW ! PODOBNE dane są nawet na metkach w sklepie a ceny nie tak wygórowane. Czyżby kolejne aspekty były zrzucane na, w wielu przypadkach "naciąganego"? Pachnie to wszystko pracą "na akord". ŻĄDAMY , bo NIE MAMY ZAUFANIA . Muszą być podstawy by prawo działało w obie strony, ale o tym mówi jedna strona.
nnnnn
2 miesiące temu
po co zmieniać coś, co działa i jest potrzebne? wbrew pozorom nie każdy ma elektroniczne wszystko, które co chwila się zawiesza i nie działa. dokument to dokument i powinien nim pozostać. jak np policjant źle w system wpisze, to mandat był potwierdzeniem, że błąd w systemie i można było weryfikować. a teraz jak kierowca udowodni, że dostał 4, a nie 14 pkt karnych? poza tym, w ten sam sposób można zlikwidować mandaty papierowe w ogóle, przecież w systemie będą. albo kwotę na mandacie, też w systemie będzie. albo wszystkie dane w mandacie, albo żadne
Marek Kalita
2 miesiące temu
albo punkty karne albo kara finansowa. Nie mozna dwa razy karac za to samo wykroczenie. Gdzie jest rzecznik praw obywatelskich? Co na to SN?!
*********
2 miesiące temu
Po co zmiany gdzie ich nie trzeba
łeche che che
2 miesiące temu
A ja sobie nie życze źeby prywatna firma miała dostęp do moich mandatów.
...
Następna strona