Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Bez tego nie dostaniemy unijnych miliardów. Ustawa przegłosowana

81
Podziel się:

Sejm odrzucił w czwartek (15 grudnia) sprzeciw Senatu do ustawy ws. reguły wydatkowej, która jest rodzajem bezpiecznika w finansach naszego państwa. Nowelizacja jest konieczna, by zrealizowany został jeden z kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Bez tego nie dostaniemy unijnych miliardów. Ustawa przegłosowana
Sejm przegłosował nowelizację ws. reguły wydatkowej (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W środę, podczas sprawozdania senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, wiceminister finansów Piotr Patkowski wyjaśniał, że nowelizacja jest konieczna, by zrealizowany został jeden z kamieni milowych w ramach KPO. Chodzi o 23,9 mld euro dotacji oraz 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

- Jeśli chodzi o najważniejszą zmianę w tym projekcie, to jest artykuł czwarty, który zmienia stabilizacyjną regułę wydatkową. Jest to wykonanie kamienia milowego, które jest zawarte w Krajowym Planie Odbudowy - mówił Patkowski w Senacie.

Wiceminister wyjaśniał, że warunek, który Polska ma spełnić, zakłada włączenie funduszy celowych w stabilizacyjną regułę wydatkową. Dodał, iż musiał być on spełniony przed złożeniem pierwszego wniosku o wypłatę pieniędzy z KPO. - Jest to tak naprawdę najważniejszy kamień milowy, który musi Ministerstwo Finansów w ramach własnej działalności wykonać - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przyłożył rękę do problemu, który będzie się mścił na nas latami

Nowelizacja ustawy, bez której nie będzie miliardyów złotych z UE

Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że w 2022 r. stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych.

To nie koniec. Ustawa, poza zmianami dotyczącymi tzw. reguły wydatkowej, zakłada, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie zostaną objęte podatkiem bankowym. Ma to obniżyć koszty finansowania emisji obligacji na rzecz programów rządowych utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego, lub Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

Z podatku bankowego będzie wyłączona również wartość aktywów wynikających z transakcji odkupu (transakcje repo).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(81)
zdrad
rok temu
Szymczyk do natychmiastowej dymisji. Pytanie czy reżim Kaczyńskiego go usunie skoro tak wiernie służy tej mafii dając 300 policjantów i dziesiątki samochodów do ochrony tego szkodnika Polski? Ten człowiek ślepo służy tym niszczycielom Polski. Jak go zwolnią to ulokują go w jednej ze spółek i gość będzie jeszcze bardziej szczęśliwy i będzie po sprawie. Tak postępuje mafia.
krych
rok temu
Kaczyński z Morawieckim do paki i delegalizacja PiS może uratować Polskę
dno
rok temu
Jak mogły te tłuste koty jak szewcza..., mataczyńs... wyraźnie popierający mafię PiS-u mogli doradzać tak ważnej transakcji jak fuzja Orlenu i Lotosu? To ten wiodący prawnik włożył i zasilił ok 40 000 zł PiS z własnych dochodów ? To ten prawnik zarobił na tej śmierdzącej transakcji dziesiątki milionów złotych ? Kiedy ta wyprzedaż spółki Lotos znajdzie się w NIK i prokuraturze? Czyżby to była największa afera i największe przestępstwo pod patronatem PiS w ciągu ostatnich 30 lat?
BYŁYpolak
rok temu
NIE WYPŁACAĆ POLSCE ŻADNYCH UNIJNYCH PIENIĘDZY W RAMACH KPO, DOPUKI NIE NASTĄPI ZMIANA OPCJI POLITYCZNEJ W POLSCE, ARESZTOWANIE morawieckiego ORAZ kaczynskiego!!!!!!! DELEGALIZACJA pis!!!!!!!
BYŁYpolak
rok temu
DO CZASU ODSUNIECIA OD STERÓW RZĄDU krzywoustego xyda,ARESZTOWANIA GO I ,,kaczora, DELEGALIZACJI pis, NIE PRZYZNAWAĆ POLSCE ŻADNYCH PIENIEDZY W RAMACH KPO !!!!!!
...
Następna strona