Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Bezpieczeństwo na Bałtyku. "Rosjanie analizują" infrastrukturę morską

5
Podziel się:

Infrastruktura znajdująca się na dnie Bałtyku jest podatna na ataki terrorystyczne oraz służb specjalnych obcych państw - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Potrzebne są większe inwestycje gwarantujące ich bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na Bałtyku. "Rosjanie analizują" infrastrukturę morską
Na zdjęciu farma wiatrowa przy niemieckiej wyspie Rugia (East News, Mariusz Grzelak/REPORTER)

Na dnie Bałtyku znajduje się nawet 30 międzynarodowych kabli oraz sześć gazociągów. Bałtyk wykorzystuje też Polska - za dwa lata planowana jest budowa farm wiatrowych. To istotna inwestycja, która ma "zaspokoić do 12 proc. naszego zapotrzebowania na prąd" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Również w 2025 r. zostaną ukończone prace związane z połączeniem elektroenergetycznym Harmony Link. Jest to nowe międzysystemowe połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską, które połączy stację elektroenergetyczną Żarnowiec ze stacją elektroenergetyczną Darbėnai w rejonie Kretinga na Litwie.

Incydenty na morzu

Zabezpieczanie infrastruktury morskiej to coraz ważniejsze zadanie, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i atakach na Nord Stream. Do tego dochodzi uszkodzenie gazociągu Balticconnector między Estonią i Finlandią.

Podczas trwającego w tej sprawie dochodzenia wyjaśniana jest rola chińskiego frachtowca Newnew Polar Bear, pływającego pod banderą Hongkongu. Według śledczych kurs statku na wodach Zatoki Fińskiej pokrywa się z czasem i miejscem uszkodzenia gazociągu.

Problemów z ochroną podmorskiej infrastruktury może być więcej. Zwraca na to uwagę prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. W rozmowie z "DGP" zwrócił uwagę, że infrastruktura na dnie Bałtyku nie jest obecnie bezpieczna.

Większe bezpieczeństwo

W jego opinii gazociąg BalticPipe i kabel energetyczny SwePol Link, potrzebują większych zabezpieczeń, gdyż ewentualne ataki mogą przeprowadzać służby specjalne państw trzecich, a nie terroryści.

Cały system ochrony jest zorientowany na awarie i działania np. grup terrorystycznych. Nie przewidywaliśmy, że tego typu konstrukcje mogą być celem wyspecjalizowanych jednostek - podkreslił prof. Mickiewicz.

Ekspert uważa, że brakuje systemu monitorowania "nadmiernego zbliżenia się jednostki nawodnej, podwodnego drona czy nurków bojowych". W Polsce resort związany z gospodarką morską jedynie nadzoruje ochronę obiektów morskich, a samo praktyczne działanie podlega właścicielowi lub operatorowi.

- A Rosjanie analizują sposób, w jaki chronimy naszą infrastrukturę - dodał Dariusz Materniak, specjalista ds. bezpieczeństwa.

Ważną jednostką morską dbającą o bezpieczeństwo jest "Głuptak". To mający 1,5 m dron podwodny o wartości 350 tys. zł. "DGP" zaznacza, że Polska ma 10 takich dronów, a powinno być ich 80.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
bezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Rafał
6 miesięcy temu
Co dadzą inwestycje w bezpieczeństwo jeśli kabel lub rurociąg może zniszczyć zwykły chiński statek handlowy przy pomocy kotwicy? I co im zrobicie? To tak samo jak z nielegalnymi imigrantami. Żaden plot ich nie powstrzyma jeśli za płotem czeka ich nagroda.
jacek
6 miesięcy temu
Inwestycie i siemoniak? dwa przeciwieństwa.
AQQ
6 miesięcy temu
a po co takie inwestycje skoro aktu terroru dokonał nasz sojusznik ( podobno sojusznik) niejakie USA ?
Wszystkie
6 miesięcy temu
inwestycje w morzach zakładały pokój a tu historia pokazuje, że raczej należy wojny brać pod uwagę. Pewnie Pan Tesla z koncepcją bezprzewodowego przesyłania energii by pomógł na tematy poruszane w tym artykule. Realnie im większa siatka kabli i gazociągów łącząca kraje i kontynenty tym trudniej odciąć komunikację i energię bo trzeba by było zrobić to np. w 6-ciu punktach odległym od siebie po kilkaset km jednocześnie.
PRAWDA
6 miesięcy temu
Muwimy TAK Wiatrakom na morzu Bałtyckim 86 GW, w polskiej strefie ekonomicznej 20GW, STOP✋ muwimy NIE wiatrakom na londzie