Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Uszkodzenie gazociągu między Estonią i Finlandią. Litwa wzmacnia kontrolę

2
Podziel się:

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, pomiędzy Estonią i Finlandią, Litwa zapowiedziała wzmocnienie podwodnej kontroli swojego terminalu LNG. W tym celu kraj rozpoczął proces zakupu systemu, który "wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą"

Uszkodzenie gazociągu między Estonią i Finlandią. Litwa wzmacnia kontrolę
Trwa śledztwo w sprawie awarii gazociągu Balticconnector. Nie wyklucza się, że za uszkodzeniem gazociągu łączącego Finlandię z Estonią stoi Rosja (Licencjodawca, STRINGER)

Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że pod koniec tego roku Litwa będzie w stanie "monitorować różne bezzałogowe obiekty pod wodą i zarządzać tymi zagrożeniami"

Polityk dodał także, że systemy bezpieczeństwa zostaną kupione nie tylko w celu ochrony terminalu LNG, ale także innych firm sektora energetycznego. Według niego

Jego zdaniem kwestia tego typu zakupów była omawiana już wcześniej, ale ostatni incydent przyspieszył podjęcie decyzji w tej sprawie.

"Powtarzające się incydenty na Morzu Bałtyckim w sposób naturalny wzmacniają potrzebę zwiększenia odporności i posiadania w tym celu większej liczby narzędzi" - powiedział Kaszcziunas. Dodał, że "chodzi nie tylko o większą ochronę poszczególnych firm lub obiektów, ale także całego portu w Kłajpedzie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Plan Putina na Afrykę. "Zaprowadzić rządy autorytarne, zaszczepić rosyjski model zarządzania"

Trwa śledztwo w sprawie uszkodzenia gazociągu

Obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wzrosły przed kilkoma tygodniami w wyniku wycieku w gazociągu Balticconnector. Nie wyklucza się, że za uszkodzeniem gazociągu łączącego Finlandię z Estonią może stać Rosja.

W czasie awarii gazociągu, o której poinformowano w niedzielę 8 października, doszło również do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego przebiegającego przez Zatokę Fińską, co bada z kolei strona estońska. Miejsca uszkodzeń znajdują się na głębokości 60-70 metrów.

Firma Elering, estoński operator systemu przesyłowego gazu ziemnego i elektryczności, zapewniła jednak, że awaria nie będzie miała większego wpływu na dostawy gazu do Estonii. Surowiec dociera obecnie do Estonii z Łotwy, gdzie znajduje się podziemny magazyn, w tej chwili niemal pełny. To wystarczy, aby zaopatrywać trzy kraje bałtyckie przez dłuższy czas.

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała z kolei fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
wernychora
4 miesiące temu
Oto wiarygodność tekstów / bredni !!/ Litwa - kraj nad Bałtykiem . Jawne urąganie ludziom jeszcze myślącym
Litwa,
4 miesiące temu
Litwa... A gdzie to i co?