Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Rządowy kredyt nie tylko dla małżeństw? Posłowie są na "nie"

30
Podziel się:

Odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie bezpiecznego kredytu. Sejmowe komisje wprowadziły w środę poprawki, które w większości odnosiły się do kwestii redakcyjnych i uściślały niektóre przepisy.

Ruszają prace nad ustawą wprowadzającą bezpieczny kredyt
Ruszają prace nad ustawą wprowadzającą bezpieczny kredyt (Materiały prasowe, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" z dopłatą państwa do rat oraz konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa.

Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na start. Ponadto planowane przepisy mają ograniczyć cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także zwiększyć tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Prace nad programem "Bezpieczny kredyt 2 proc."

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu, najpierw na posiedzeniu Sejmu, a później w komisjach infrastruktury i finansów publicznych.

Komisje przychyliły się do części zmian redakcyjnych i doprecyzowujących zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Odrzucono poprawki Hanny Gill-Piątek (posłanka niezrzeszona), by "bezpieczny kredyt" był udzielany także osobom żyjącym we wspólnym pożyciu - na takich samych zasadach jak małżeństwom i rodzicowi z co najmniej jednym dzieckiem.

Nie poparto też propozycji Mirosława Suchonia (Polska 2050), by osoby, które wcześniej zawarły umowę na kredyt hipoteczny i będą spełniać warunki, mogły skorzystać z bezpiecznego kredytu z dopłatą do rat "na zasadzie refinansowania". Suchoń zapowiedział złożenie tej poprawki jako wniosku mniejszości.

Vacatio legis dla programu mieszkaniowego

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński odpowiedział, że okres vacatio legis jest tak naprawdę potrzebny ministerstwu, BGK i bankom.

– My to wszystko przygotowujemy, BGK pracuje z bankami komercyjnymi nad przygotowaniem tego, banki też pracują. Ten okres vacatio legis – mimo że będzie krótki – wystarczy nam na przygotowanie – zapewnił Uściński.

Według harmonogramu obrad, na czwartek zaplanowano drugie czytanie projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
WYRÓŻNIONE
Dlaczego
2 lata temu
Z naszych podatków pompują inflację, Deweloper jeszcze więcej zarobi, mieszkania zdrożeją, banki dostaną pieniądze z naszych podatków. DALCZEGO NIKT NIE PROTESTUJĘ?
fenek9
2 lata temu
Po raz kolejny swoje koryta chcą opłacić z pieniędzy wydartych Polakom.
Stilo
2 lata temu
Czyli Ukrainka z dzieckiem albo bedaca w zwiazku formalnym bedzie mogła wziasc kredyt 2 % , a para Polaków bedaca w zwiazku nieformalnym np: narzeczeni - już nie..... a tak glosno PiS krzyczal o Polskości !!!!
...
Następna strona