Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Sprzedaż mieszkań odbija od dna. Dynamicznie rośnie liczba umów rezerwacyjnych

38
Podziel się:

W pierwszym kwartale 2023 r. w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce sprzedano 12,1 tys. mieszkań. Jest to drugi kwartał odbicia od zanotowanego w końcówce ubiegłego roku dołka. Licząc kwartał do kwartału, sprzedaż wzrosła aż o 35 proc. - wskazała wtorkowa "Rzeczpospolita".

Sprzedaż mieszkań odbija od dna. Dynamicznie rośnie liczba umów rezerwacyjnych
Z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie liczba umów rezerwacyjnych u deweloperów

Sam marzec, kiedy nabywców znalazło 4,8 tys. mieszkań, okazał się najlepszy od stycznia 2022 r. - wynika z szacunków Otodom Analytics.

Eksperci zwracają też uwagę, że z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie liczba umów rezerwacyjnych. W większości są potem zmieniane na umowy deweloperskie, chyba że ktoś nie otrzyma kredytu lub zrezygnuje. Umowy rezerwacyjne są łatwiejsze do zerwania niż deweloperskie. W samym marcu nowych rezerwacji zawarto 3,2 tys. wobec 2,4 tys. w lutym, a na koniec I kwartału aktywnych umów rezerwacyjnych było 7,6 tys - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi fala renowacji. Duże pieniądze do wzięcia

W ocenie gazety wzrost sprzedaży mieszkań w I kwartale 2023 r. wynika z tego, że obecnie realizuje się odłożony popyt z ubiegłego roku. Część klientów wstrzymywała się wtedy z zakupem, bo nie mieli zdolności kredytowej z racji rygorystycznych kryteriów narzuconych bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Inni wstrzymywali się, bo obserwowali wysokość stóp procentowych. Od kilku miesięcy jednak stopy są na stabilnym poziomie, a w lutym KNF złagodziła wymagania dotyczące badania zdolności kredytowej. Ponadto do przyspieszenia decyzji o zakupie mieszkania może też skłaniać wzrost cen, w skali kwartału kilkuprocentowy.

Jednoczenie, jak wskazuje "Rzeczpospolita", pomimo wzrostu sprzedaży deweloperzy nie uruchamiają wielu nowych inwestycji. Od początku roku do oferty w siedmiu aglomeracjach weszło prawie 7,6 tys. mieszkań, porównywalnie z czwartym kwartałem 2022 r. i o 38 proc. więcej niż w dołku w trzecim kwartale 2022 r., ale o 51 proc. mniej rok do roku. Od trzech kwartałów firmy sprzedają więcej, niż wprowadzają do oferty.

Zmiana zasad, deweloperzy ścigali się z czasem

Należy jednak pamiętać, że w czerwcu ubiegłego roku doszło do gwałtownego skoku: wprowadzono aż 9,7 tys. lokali z powodu wchodzących od 1 lipca przepisów o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Wystarczyło bowiem sprzedać chociaż jeden lokal przed tym terminem, by cała inwestycja mogła być realizowana na starych zasadach, dla dewelopera tańszych i mniej uciążliwych formalnie.

W efekcie na koniec marca 2023 r. w ofercie deweloperów w siedmiu aglomeracjach było 45,6 tys. lokali, wobec 38 tys. na koniec 2021 r. i 52 tys. na koniec I połowy ubiegłego roku - czytamy w dzienniku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Johny
rok temu
NO to szykuje się kolejna grupa, która przy kolejnym kryzysie będzie płakała że na raty nie ma i kolejny rząd w trosce o tych obywateli, kosztem pozostałych, im pomoże. Ludzie się niczego nie uczą i jak tylko zobaczą miniświatełko w tunelu to brną w kłopoty, smutne to i niebezpieczne zarazem, bo sztucznie nakręca rynek nieruchomości.
***** pis
rok temu
Kilkanaście palet pustaków dwa miesiące roboty i człowiek uwiązany na 30 lat! Cofamy się w rozwoju, przedtem ludzie nie mieli technologi, towaru, uslu a domy wyrastały jeden po drugim!
***** pis
rok temu
Patrzę na Kraków a tu czynsze lecą na łeb i na szyję to co się odbija, ceny mieszkań też spadły patrząc po ofertach!!!
s123
rok temu
sprzedaz nie odbija. liczba umow rezerwacyjnych rosnie, bo to ostanie podrygi flipperki
Wielunianin
rok temu
Niech jeszcze PiS zlikwiduje twory z minionej epoki czyli SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE! Przez nie wielu Polaków nie może swobodnie cieszyć się własnym mieszkaniem. Ich działalność opiera się na krzywdzie ludzkiej i łamaniu praw człowieka. A najgorsza jest oczywiście SM w przeżartym bezprawiem Wieluniu. Jej ludzie biorą aktywny udział w HANIEBNYM procederze czyli... represjonowaniu i DYSKRYMINOWANIU ofiar przestępstw! I stosują wobec tych niewinnych ludzi nawet przemoc! Rozwiązać te twory nie potrzebne obywatelom.
...
Następna strona