Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych

352
Podziel się:

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie – poinformował w środę NBP. To siódma taka decyzja RPP z rzędu. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 r.

RPP podjęła kluczową decyzję ws. stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński (Licencjodawca, Radek Pietruszka)

W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce – napisano w komunikacie po kwietniowym posiedzeniu RPP.

Stopy procentowe bez zmian od września 2022 r. inflacja w marcu – 16,2 proc.

RPP podwyższała stopy procentowe w cyklu podwyżek rozpoczętym w październiku 2021 r. Jednak we wrześniu 2022 r. mieliśmy ostatnią jak do tej pory podwyżkę stóp, do poziomu 6,75 proc. stopy referencyjnej.

Po wyższym od oczekiwań marcowym odczycie inflacji (16,2 proc.) eksperci zaczęli diagnozować, że perspektywa obniżek stóp procentowych pod koniec 2023 r. oddala się. W grę raczej znowu zaczęły wchodzić podwyżki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 03.04 Program Money.pl | "Trudno nazwać taką dezinflację sukcesem". Ekspert o nowych danych GUS

Eksperci przed decyzją RPP byli zgodni, że Rada na kwietniowym posiedzeniu nie zmieni jednak stóp procentowych. Zdaniem analityków większe znaczenie może mieć konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, która została zaplanowana na czwartek o godz. 15:00, gdzie m.in. przekaże on swoją ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej w kraju.

Citi: czy istnieje w ogóle przestrzeń do obniżek stóp w 2023 r.?

Biorąc pod uwagę serię danych inflacyjnych z ostatnich miesięcy, naszym zdaniem uzasadnione jest pytanie, czy w ogóle istnieje przestrzeń do obniżek stóp w Polsce. Jeszcze istotniejszym pytaniem jest to, czy kolejnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej rzeczywiście powinno być cięcie stóp, czy też może kolejna podwyżka napisali w swoim raporcie ekonomiści z Citi Handlowego.

Prognoza banku zakłada utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie w 2023 r. oraz stopniowe obniżki w 2024 r. Oczekiwania cięć w przyszłym roku oparte są jednak na scenariuszu hamowania presji cenowej, który na razie nie zaczął się realizować.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(352)
Jarek
5 miesięcy temu
Coraz gorzej jest, nie ma widoków na to żeby było lepiej. Musiałem ostatnio zacząć korzystać z usług faktoringu - efaktor, żeby utrzymać firmę
patriota44
6 miesięcy temu
kreatywna ksiegowosc czyli kabarety jak to bylo od samego poaczku, tj. od ostatnich 8 lat, tak tak. .. jakbym tak sobie tego sluchal to juz dawno bym sie z torbami zawinal. mój biznes trzyma się w posadach, ale to tylko z uwagi na w porę wdrożony faktoring (efaktor),, takze ja dziekuje za takie instytucje panstwowe od 7 boleści, żę czlowiek musi szukać pomocy (dobrej pomocy) gdzie indziej
EWELINA
6 miesięcy temu
Ludzie spujrzcie na twarz i oczy tego gościa, czy to wam nie wystarczy? bo już o tym co on gada to szkoda się wypowiadać ale wystarczy spojrzeć na jego oczy. To nie jest dobry człowiek.
Dr snafca
6 miesięcy temu
Czy moze byc jeszcze gorzej niz jest w tym kraju? Tak bedzie jeszcze gorzej,i ludzie beda nawzajem sie opluwac,bo sami sa sobie winni,bo nikt normalny umyslowo nie wybiera do rzadzenia krajem postkomunistycznych kuglarzy zwanych pis,i im podobnych.Pis jest obecnie juz wszystko jedno, bo ruine kraju, jaka spowodowali,nikt ot tak nie usunie ,bo na to trzeba wielu lat,i jesli pis zostanie u wladzy 3 raz, polska zniknie bzw mapy Europy.A to dlatego ,ze taki archaiczny kraj jak polska, nie jest Europie potrzebny. Jesli nawet pis przegra wybory ( bo powinien dawno nie byc u wladzy ),to i tak nieobliczalne konsekwencje finansowe poniosa podatnicy polscy,,,,,i nowy rzad bedzie mial" bardzo twarzy orzech do gryzienia".Kazdy musi wiedziec ze,myslenie slupow w pisowskim tzw rzadzie, brzmi -teraz im gorzej , ty lepiej dla nas, bo ci co po nas przyjda,rozloza sie w krotkim czasie. Nowy rzad bedzie mial bardzo trudny start ,i podniesienie kraju z dna potrwa lata, bo swoloczenstwo pisie przyzwyczajono do rozdawnictwa ot tak za darmo,bedzie nadal na to liczyc. Kraj polske toczy patolicko -pisia patologia, i nic dobrego na horyzoncie nie widac.
szenzi
6 miesięcy temu
Jasne! Podjął decyzję zachowując bierność. Ot taka dobrozmianowa decyzja.
...
Następna strona