Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Inflacja będzie stopniowo hamować. RPP tłumaczy decyzję w sprawie stóp

23
Podziel się:

Osłabienie koniunktury na świecie oznacza spowolnienie gospodarcze w Polsce, a to z kolei będzie wpływało na hamowanie inflacji - ocenia Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Jak tłumaczy, z tego powodu zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Inflacja będzie stopniowo hamować. RPP tłumaczy decyzję w sprawie stóp
Inflacja będzie stopniowo hamować. RPP tłumaczy decyzję w sprawie stóp (WP, Łukasz Kuczera)

W środę zgodnie z oczekiwaniami rynku RPP po raz kolejny zdecydowała, że nie podniesie ani nie obniży stóp procentowych. Z powodu rozpędzającej się inflacji przez wiele miesięcy podnosiła stopy, ale ostatni raz zrobiła to we wrześniu 2022 roku. Od tego czasu nic się nie zmienia: stopa referencyjna wynosi 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,80 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.

W środowym komunikacie RPP wyjaśnia swoją decyzję. "Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu" - czytamy. "W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - prognozuje RPP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Decyzje NBP w kampanii wyborczej. "Tego Adam Glapiński nigdy nie zrobi"

Powrót do niskiej inflacji potrwa

Przypomnijmy, cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół. W marcu natomiast według szybkiego szacunku GUS inflacja wyniosła 16,2 proc. Brakuje więc jeszcze bardzo dużo i RPP nie ukrywa, że doprowadzenie inflacji do celu zajmie sporo czasu.

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - podaje RPP. I zwraca uwagę, że w warunkach osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie również w Polsce następuje spowolnienie aktywności.

"Dane miesięczne za luty 2023 r. wskazują na spadek sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym, któremu towarzyszył wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Mimo spowolnienia aktywności gospodarczej utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Liczba pracujących pozostaje przy tym wysoka, choć roczny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw obniżył się" - czytamy w komunikacie.

"Jednocześnie zawirowania w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych i Europie zwiększyły niepewność co do kształtowania się aktywności gospodarczej na świecie w kolejnych kwartałach" - dodaje rada.

Stopy najwyższe od lat

Od października 2021 r. do września 2022 r. RPP podwyższyła stopę referencyjną 11 razy z rzędu, łącznie o 665 punktów bazowych. To najwyższy poziom stóp od końca 2002 r. W trakcie pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP ścięła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, do marca 2020 r., przez 5 lat stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc.

W czwartek 6 kwietnia odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Jola
11 miesięcy temu
Jest coraz gorzej, musiałam skorzystać z usług Finea (faktoring), żeby mieć za co wypłacić pieniądze pracownikom.
Piotr
11 miesięcy temu
Wszystko leci na łeb i szyję, gdyby nie to że korzystam z usług efaktor, to bym zamknął firmę już dawno temu
Piana
11 miesięcy temu
Nie takie rzeczy się wytrzymywało w życiu.
Piana
11 miesięcy temu
Nie takie rzeczy się wytrzymywało w życiu.
Cygaro
11 miesięcy temu
Domagam się 500+ na papierosy. Palę od 43 lat. Podwyżka cen papierosów uderzyła w moje finanse . Palę legalne papierosy ze sklepu z akcyzą. Wiadomo papierosy są szkodliwe. To wcześniej odciaże budżet ZUS oddając z nawiązką to dofinansowanie.
...
Następna strona