Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Bezpieczny kredyt 2 proc. Rząd do ustawy dorzuci zakaz cesji

41
Podziel się:

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania wejdzie w życie najpóźniej z początkiem roku. Wcześniej będzie obowiązywać zakaz cesji umów deweloperskich, który będzie dodany do ustawy ws. bezpiecznego kredytu.

Bezpieczny kredyt 2 proc. Rząd do ustawy dorzuci zakaz cesji
Rząd szykuje zakaz cesji umów deweloperskich, który będzie dodany do ustawy ws. bezpiecznego kredytu (PAP, Tytus Żmijewski)

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii przedstawił w piątek pakiet rozwiązań dotyczących rynku mieszkaniowego. W znowelizowanym rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ma być m.in. zwiększona odległość między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach.

Ponadto minister zapowiedział likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania oraz ograniczenie cesji umów deweloperskich. Buda pytany, kiedy zapowiedziane rozwiązania wejdą w życie, odparł, że intencją jego resortu jest jak najszybsze wprowadzenie zmian.

Część elementów ma źródło w rozporządzaniach, inne mają w ustawach - powiedział w poniedziałek w Programie 3. Polskiego Radia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Jak przekazał, projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych jest gotowy i będzie teraz przedmiotem konsultacji. - Jeśli chodzi o likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych, to trzeba wprowadzić przepisami ustawowymi. Najpóźniej wszystkie zmiany wejdą w życie z początkiem roku. Te, które będą mogły wejść wcześniej, wejdą wcześniej, np. zakaz cesji - już przygotowane przepisy, dołożone do kredytu 2 proc. - powiedział minister rozwoju.

Według informacji resortu wprowadzony zostanie całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, a możliwość cedowania umowy deweloperskiej będzie ograniczona do przypadków cesji jednego lokalu mieszkalnego dokonywanej przez nabywcę, który w okresie trzech lat poprzedzających jej dokonanie nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej.

Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie w formie aktu notarialnego - informuje ministerstwo.

Obowiązkowy plac zabaw przy takich budynkach

W rozporządzeniu o warunkach technicznych ma być zapisane m.in., że minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 m (czyli 10 m między budynkami).

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie wynosić 25 m kw., co ma wyeliminować sytuacje, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania. Ponadto place zabaw będą obowiązkowe przy budynkach, w których jest więcej niż 20 mieszkań.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
rrak
rok temu
Wszystkie programy 2 albo 0% są pomysłem diabła w owczej skórze.Wygląda na zmowę deweloperów, banków którym nabija kasę arząd udaje ,że pomaga Polakom dzięki czemu chce wygrać wybory.Dopłaty do kredytów to pieniądze wszystkich podatników nawet tych którzy nie mają zdolności ktedytowej.Tylko budowa mieszkań lokatorskich na wzór spóldzielni mieszkaniowych może rozwiązać problem ale to nie podoba się mafii korzystającej na obecnej sytuacji.
Jacek
rok temu
Beznadzieja ze jak sprzedałem mieszkanie po babci i musiałem oddać pieniądze to teraz nie mogę wziąć kredytu i muszę wynajmować 😞
wdzięczny
rok temu
coraz bardziej i częściej odnoszę wrażenie, że wyborcy PiSu myślą, że pieniądze się drukuje i wydaje, a nie, że jest to wyłącznie środek płatniczy, który pozyskuje się dzięki efektom własnej pracy i inwestowaniu
Dość
rok temu
Aby żyło się dobrze, zabudowa musi być zwarta a nie rozciągnięta między 7m trawnikami, które nikomu nie służą. Mamy mnóstwo trawników między blokami a brak parków. Teraz w architekturze wraca się do zabudowy w stylu kamienic z ogrodem wewnątrz zabudowy oraz parkiem w bliskiej odległości. Wtedy ludziom dobrze się mieszka, gdy mają blisko do sklepu i parku. Nie dla bezsensownego rozciągania miasta, gdzie aby dojść od bloku do sklepu trzeba aż 20min. lub tylko da się dojechać samochodem. To zła ustawa.
ergsf
rok temu
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.… regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona