Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezpieczny powrót do pracy po pandemii. Są zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

3
Podziel się

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Mowa w nich o sprzątaniu i dezynfekcji pomieszczeń, ale także dbaniu o to, by pracownicy się nie przemęczali.

Część firm zarządziła przerwę w pracy, inne działają w niezakłócony sposób. Wszystkie muszą jednak zastosować się do nowych wytycznych
Część firm zarządziła przerwę w pracy, inne działają w niezakłócony sposób. Wszystkie muszą jednak zastosować się do nowych wytycznych (Volkswagen Poznań)
bErXZJIl

Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek skierował do pracodawców i przedsiębiorców list otwarty, w którym przedstawił zalecenia opracowane w związku ze stopniowym powrotem do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy.

- Niezależnie od faktu, czy zagrożenie przybierze postać chroniczną, czy możliwe będzie szybkie wyeliminowanie patogenu z przestrzeni publicznej, zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy – czytamy w nim.

Wiesław Łyszczek dodał od razu, że niektóre środki bezpieczeństwa podjęte w zakładach pracy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, zostaną utrzymane.

bErXZJIn
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus pogłębi problem z emeryturami obecnych 30-latków. "Gospodarka powinna ruszyć jak najszybciej"

Największy nacisk kładziony będzie na przestrzeganie bardzo szeroko rozumianych zasad BHP. W praktyce oznaczać to będzie jeszcze częstsze sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń, ale też konieczność zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz takiego zorganizowania pracy, by maksymalnie ograniczyć tworzenie się niepotrzebnych zbiorowisk.

bErXZJIt

Główny inspektor apeluje, by w początkowym okresie przywracania funkcjonowania firmy ograniczyć się do wykonywania tylko kluczowych zadań, a resztę odłożyć na czas, kiedy ryzyko zachorowania będzie niższe.

- Jeśli to możliwe, należy świadczyć usługi zdalnie (przez telefon, organizując wideokonferencje), a nie osobiście. W miarę możliwości trzeba minimalizować obecność stron trzecich i osób postronnych – zaleca. Do pracy z domu powinni być kierowani wszyscy pracownicy z grup ryzyka (osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe, w tym nadciśnienie, problemy z płucami lub sercem, cukrzycę, osoby w trakcie leczenia onkologicznego lub przyjmujące inne leki immunosupresyjne, oraz kobiety w ciąży).

Główny inspektor zaleca takie przearanżowanie przestrzeni, by pracownicy pracowali w możliwie dużych odległościach.
Przerwy na posiłki powinny być zorganizowane w taki sposób, aby ograniczyć liczbę osób przebywających w tym samym czasie w stołówce, pokoju socjalnym, kuchni, łazience i szatni. Korzystanie z pomieszczeń higieniczno–sanitarnych powinno być zorganizowane w sposób uwzględniający harmonogramy czyszczenia i dezynfekcji.

Należy ułatwić pracownikom korzystanie z transportu indywidualnego, zamiast zbiorowego, np. poprzez udostępnienie miejsc parkingowych lub miejsca, w którym można bezpiecznie przechowywać np. rowery.

bErXZJIu

Główny inspektor z cała stanowczością podkreślił, że w ewentualnej walce z koronawirusem większe szanse mają ludzie w dobrym stanie zdrowia, więc pracodawcom nie wolno niepotrzebnie ich przemęczać. "Dodatkowe obciążenie pracą powinno być jak najmniejsze i nie trwać zbyt długo" – napisał, odnosząc się do nadgodzin. Przypomniał też o konieczności przestrzegania przepisów w zakresie czasu pracy i okresów odpoczynku.

- Powrót do pracy mającej cechy pracy szczególnie niebezpiecznej, a także przy obsłudze maszyn i urządzeń, może generować dodatkowe ryzyko wypadkowe, wynikające z przerwy w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pracownikowi należy umożliwić przypomnienie sobie informacji kluczowych dla bezpieczeństwa, by nie dochodziło do wypadków przy pracy – podkreślił również.

Generalny inspektor zastrzegł ponadto, że wszystkim nam potrzebna będzie duża elastyczność oraz świadomość tego, że gdyby w przyszłości zanotowano zwiększoną liczbę zakażeń, konieczne będzie ponowne wprowadzenie szerszych ograniczeń.

bErXZJIv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErXZJIO
KOMENTARZE
(3)
realnie
rok temu
A jako że pracodawca będzie nietykalny jak zawsze , te nowe przepisy odbiją sie jeszcze bardziej na pracownikach.
bez jaj
rok temu
Po takiej przerwie należy każdemu psychologa przydzielić. Ja poproszę ze zgrabnymi nóżkami.
esu
rok temu
Epidemiokracja. Normalność już nie wróci. Politycy i urzędnicy są w stanie euforii. Jeszcze nigdy nie udało im się przejąć tak dużo władzy w tak łatwy sposób. Teraz każda następna epidemia grypy będzie prezentowana jako równie "śmiercionośna". To koniec systemu zachodniego jaki znamy.
bErXZJIP