Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
26.06.2019 10:31

Bezrobocie rekordowo niskie. GUS przekazał świetne informacje

Jeszcze mały krok, a bezrobotnych będzie poniżej 900 tysięcy. Rąk do pracy jest coraz mniej i dużo łatwiej powinno być o podwyżki. Stopa bezrobocia jest najniższa od 29 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Ruszyły prace sezonowe i coraz mniej jest osób, które mogą je wykonywać

Nowa minister pracy Bożena Borys-Szopa odziedziczyła po Elżbiecie Rafalskiej przyjemność podawania dobrych informacji z rynku pracy. Według informacji GUS, w maju stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,4 proc. To najniższy poziom od października 1990 roku i informacja zgodna z wcześniejszymi wstępnymi danymi ministerstwa.

W urzędach pracy zarejestrowanych było na koniec maja jeszcze 906 tys. osób, które pracy nie mogły znaleźć. Na 98,4 tys. z nich czekają już gotowe oferty - podaje GUS.

Obejrzyj: Bezrobocie powyżej 6 proc. Resort pracy prognozuje spadek

Bezrobotnych jest o aż 96,1 tys. mniej niż rok temu a o 32,3 tys. mniej niż na koniec kwietnia. Widać że pogoda przyśpieszyła prace sezonowe. W budownictwie i rolnictwie jest co robić.

Bożena Borys-Szopa zastąpi Elżbietę Rafalską na stanowisku ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
Rekonstrukcja rządu. Oto nowa minister rodziny: Bożena Borys-Szopa, czyli emerytka z sejmową pożyczką do spłaty

W maju nastąpił spadek we wszystkich województwach. Największy odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,5 pkt proc.).

- Wszystkie województwa utrzymują stopę bezrobocia poniżej 10 proc. – zapewniła nowa minister. - Liczba bezrobotnych na koniec maja była o 95 tys. osób niższa niż przed rokiem.

Minister ma nadzieję, że wkrótce uda się zejść poniżej liczby 900 tys. zarejestrowanych bezrobotnych - dotychczas uważanej za nieosiągalną. W ubiegłym miesiącu zgłoszono do urzędów 123,9 tys. nowych ofert pracy, z czego 114,6 tys. z sektora prywatnego.

Taka sytuacja ułatwia pracownikom rozmowy o podwyżkach. Wynagrodzenia w większych firmach w maju poszły w górę o 7,7 proc. Przeciętna pensja na rękę wynosi około 3,6 tys. zł.

Aż 762,1 tys. z 906 tys. bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. W urzędach zarejestrowani są m.in. po to, by mieć prawo do darmowej służby zdrowia. Prawo do zasiłku ma 143,9 tys. osób, czyli najmniej od października ubiegłego roku.

W maju wyrejestrowało się 8,8 tys. osób bez żadnych kwalifikacji zawodowych. Wśród bezrobotnych stanowią oni silną grupę - to prawie co trzeci bezrobotny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, stopa bezrobocia, bezrobocie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2019

ameliaMiejsze bezrobocie??? Owszem mniejsze , bo kto moze to ucieka za granice !!! Policzcie tych na wygnaniu , zobaczycie jakie bedzie … Czytaj całość

26-06-2019

ElaA PO mieszańcom znowu jak zwykle coś nie pasuje.

26-06-2019

DemokrataFarmazon jak nic, coraz więcej migruje dlatego bezrobocie mniejsze, ludzie nie rejestrują się w UP bo zaraz zmuszają do stażu za pół darmo albo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (94)