Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Bezrobocie w górę. Minister potwierdza gorsze dane

32
Podziel się

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister Marleny Maląg, bezrobocie w listopadzie wzrosło. Przybyło 10 tysięcy ludzi bez pracy.

Marlena Maląg, minister pracy
Marlena Maląg, minister pracy (PAP, Radek Pietruszka/PAP)
bDSQaxsl

Liczba bezrobotnych wynosiła 850,7 tys. osób na koniec listopada - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Oznacza to wzrost od października o 10,2 tys. osób, czyli o 1,2 proc. Jednocześnie to o 99,8 tys. mniej niż w listopadzie 2018 r., co oznacza spadek liczby bezrobotnych o 10,5 proc. w ciągu roku.

Stopa bezrobocia wzrosła do 5,1 proc., czyli powróciła do poziomu z września.

bDSQaxsn

Zobacz też: Spowolnienie gospodarcze już za rogiem. Co to oznacza dla Polaków?

- Spadek bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem rzadkim i począwszy od 1990 r., czyli na przestrzeni 30 lat, spadek bezrobocia w tym miesiącu odnotowano tylko 4 razy, w 1994 r., 2006 r., 2007 r. i 2017 r. Ale wówczas liczba bezrobotnych była znacznie wyższa niż obecnie. Począwszy od 1990 roku, nigdy poziom bezrobotnych w listopadzie nie był tak niski - powiedziała minister pracy Marlena Maląg.

bDSQaxst

To pierwszy raz, kiedy pani minister, która przejęła funkcję po majowych wyborach do Europarlamentu i dymisji minister Rafalskiej, musi przekazywać informację o wzroście bezrobocia. Dotąd co miesiąc miała tylko dobre wiadomości.

W kontekst innych niepokojących informacji z gospodarki wpisuje się spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2019 r. Ich liczba wyniosła 89,8 tys. i była o 17 proc. niższa niż rok temu o tej samej porze.

bDSQaxsu

Wzrost liczby bezrobotnych w listopadzie 2019 roku miał miejsce w 15 województwach, przy czym najsilniejszy procentowy odnotowany został w województwach: lubelskim - o 2,5 proc. (1,7 tys. osób), świętokrzyskim - o 1,9 proc. (0,8 tys. osób), warmińsko-mazurskim - o 1,8 proc. (0,8 tys. osób).

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 2,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim a najwyższa - w województwie warmińsko-mazurskim (8,7 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSQaxsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Edi
rok temu
A co , myśleli że drobni przedsiębiorcy będą harować na wszystkie "plusy"?.
kild
rok temu
Oj krótką wróżę kadencję Pani minister przez podawanie danych wrażliwych nie przekładających się na nieustające sukcesy
mark
rok temu
Idzie kryzys taki jak jest w Wenezueli, zachwilę zaczną sie masowe zwolnienia, zamykanie zakładów pracy itp.
bDSQaxsP
A to paczątek
rok temu
No to rozpoczął się zjazd w dół bez trzymanki pod przywództwem PiS i Kaczyńskiego. Ale sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało mozna by rzec do elektoratu PiS.
Kreml nadaje
rok temu
To właśnie dzięki PISowi niedługo będzie w Polsce więcej pracujących Ukraińców niż Polaków ! Na czyje zlecenie PIS wykańcza Polskę i jej obywateli ?
...
Następna strona