Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

PKB Polski rośnie coraz wolniej. Gospodarka na kroplówce

153
Podziel się:

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale spadł poniżej czterech procent - potwierdza GUS w zweryfikowanych danych. Produkt krajowy brutto rośnie już głównie dzięki transferom socjalnym i podwyżkom w budżetówce.

Gospodarka rozwija się coraz wolniej
Gospodarka rozwija się coraz wolniej (Fotolia)
bEJdGtTp

Według najnowszych danych GUS polska gospodarka rośnie w tempie 3,9 proc. - najwolniejszym od trzech lat. To potwierdzenie tak zwanego szybkiego odczytu sprzed dwóch tygodni.

W danych GUS najgorsze jest to, że wzrost w trzecim kwartale opierał się prawie wyłącznie na konsumpcji. Spożycie gospodarstw domowych to +2,2 punktu procentowego we wzroście 3,9 proc., a spożycie publiczne +0,8 punktu procentowego (czytaj: podwyżki nauczycieli i pielęgniarek). Popyt inwestycyjny dodał +0,8 pkt. proc. (kwartał wcześniej +1,5 pkt. proc.), ale jednocześnie malały środki obrotowe firm (w tym zapasy) i w rezultacie tzw. akumulacja brutto dodała do wzrostu PKB zaledwie +0,1 pkt. proc. wobec +1,3 pkt. proc. w kwartale drugim. Można to nazwać marazmem w firmach.

bEJdGtTr

Spowolnienie widać w przemyśle - wartość dodana wzrosła o 3,4 proc. i to najwolniejsze tempo od drugiego kwartału 2017. Widać je też w budownictwie - wartość dodana wzrosła o 3,6 proc., czyli najwolniej od pierwszego kwartału 2017. Bardzo wysokiego tempa wzrostu nie utrzymała branża finansowa i teraz ma już tylko "wysokie" - 9,2 proc. wzrostu rok do roku.

Zobacz też: Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos**

Pozytywnie do wzrostu gospodarczego dokłada się na szczęście handel zagraniczny. Tak zwany eksport netto dodał aż +0,8 pkt. proc. do wzrostu PKB w porównaniu do +0,2 pkt. proc. kwartał wcześniej. Eksport wyniósł 314 mld zł, a import 289 mld zł. Różnica między nimi jest o 8 mld zł wyższa rok do roku.

bEJdGtTx

GUS nowymi danymi o PKB potwierdza obawy o spowolnienie polskiej gospodarki. Wyrażane niedawno między innymi przez szefa partii rządzącej.

- Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys - mówił Jarosław Kaczyński przy okazji prezentacji składu nowego rządu prezes PiS.

Mniej dni roboczych

Gwoli sprawiedliwości trzeba napisać, że na taki wynik gospodarki wpływ miały czynniki sezonowe i inflacja. Wartość PKB wzrosła do 561 mld zł w trzecim kwartale i była o 7 proc. wyższa rok do roku.

Gdy jednak uwzględnić inflację, to w trzecim kwartale w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku wychodzi 3,9 proc. wzrostu PKB rok do roku, a korygując o liczbę dni roboczych - 4,1 proc., czyli... dokładnie tyle samo co kwartał wcześniej. Ale wciąż najwolniej od czwartego kwartału 2016.

bEJdGtTy

Przy uwzględnieniu inflacji i różnicy w dniach roboczych jeszcze gorzej wygląda akumulacja brutto (inwestycje minus spadek środków obrotowych, w tym zapasów). W ujęciu tylko z inflacją wzrosła o 0,4 proc. rok do roku, a po wyrównaniu sezonowym - o zaledwie 0,2 proc.

Nakłady na środki trwałe (inwestycje) wyniosły 99,5 mld zł i były o 6,7 proc. wyższe rok do roku i drugie najwyższe w historii. Po uwzględnieniu inflacji będzie to wzrost 4,7 proc., a po uwzględnieniu liczby dni roboczych 4,6 proc.

Spożycie publiczne (w tym wydatki na wyższe pensje nauczycieli i pielęgniarek) wzrosło do 97,7 mld zł z 90,5 mld zł rok temu, czyli o aż 8 proc. Spożycie prywatne wzrosło o 6,2 proc. (bez uwzględnienia inflacji) do 328,1 mld zł.

Ekonomiści rozczarowani

Ekonomiści przy wstępnych danych komentowali, że nie spodziewali się aż takiego spowolnienia. Między innymi ci z mBanku. "Wynik trzeciego kwartału definitywnie kończy okres pozytywnych zaskoczeń w danych o polskim PKB" - wskazywali.

bEJdGtTz

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wskazywała, że nawet 3,9 proc. to wciąż relatywnie wysoki wynik, zwłaszcza jeśli porównać ją z Niemcami, całą strefą euro czy Stanami Zjednoczonymi.

Zaskoczenia nie kryli też ekonomiści Santandera, choć wskazywali jednocześnie, że spowolnienie widoczne było w danych o produkcji przemysłowej i budowlanej, sprzedaży detalicznej i wskaźnikach koniunktury.

Szacunki Santandera zakładają średnioroczny spadek wzrostu PKB do 3,5 proc. Są tylko minimalnie bardziej pesymistyczne niż najnowsze projekcje NBP, który na przyszły rok prognozuje 3,6 proc..

bEJdGtTA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJdGtTS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(153)
akurat
2 lata temu
neokolonializm już tak ma, nic nie zależy od Polski.
Przedsiębiorc...
2 lata temu
A moja firma się rozwija jak nigdy wcześniej , mam więcej zamówień niż mocy przerobowej,nie siejcie defetyzmu .
Wuj Nick
2 lata temu
Dla nich boom, dla nich recesja. Zobaczymy...
bEJdGtTT
Iwona
2 lata temu
Brawo dla rządu!!! Myślą o tym aby ludowi było lepiej i nie odczuli spowolnienia gospodarczego i dlatego przywieźli z Anglii nasze ZLOTO!!!!! I tym sposobem zjemy to złoto i nie odczujemy biedy!! Brawo dla rządu!!!
sk48
2 lata temu
Napisał Krasicki : "... miłe złego początki, lecz koniec żałosny". Szkoda, że politycy PIS-u nie czytają literatury klasycznej, bo koniec żałosny przyjdzie niechybnie.
...
Następna strona