Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Bezrobocie w marcu. Nadal ponad milion bezrobotnych

4
Podziel się:

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu 6,4 proc. - podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się - jednak nadal jest ich ponad milion.

Bezrobocie w marcu. Nadal ponad milion bezrobotnych
Bezrobocie w marcu. MRPiT podało szacunki. W urzędach zarejestrowanych było 1 mln 79,8 tys. osób bez pracy. (money.pl, Rafał Parczewski)
bECtzAyd

Oznacza to, że w porównaniu z lutym stopa bezrobocia w marcu spadła o 0,1 punktu procentowego. Przypomnijmy, że według danych GUS, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,5 proc., a nie 6,6 proc., jak szacowało MRPiT.

Statystyki dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce publikowane są co miesiąc. Najpierw swoje szacunki podaje MRPiT, a następnie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w marcu wyniosła 1 mln 79,8 tys. osób i w porównaniu do końca lutego spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc. Marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się.

bECtzAyf
Zobacz także: Biznes apeluje do rządu. Marnujemy czas podczas lockdownu?

We wtorek Eurostat podał dane, według których Polska w lutym, podobnie jak w styczniu, była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. (dane prezentowane przez Eurostat różnią się od liczb pokazywanych przez GUS czy MRPiT ze względu na metodologię obliczeń).

- Te dane pokazują, że instrumenty jakie wprowadziliśmy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID-19 są dobre i się sprawdzają. Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy - ocenia wiceminister Iwona Michałek.

bECtzAyl

Część przedsiębiorców może mieć na ten temat inne zdanie. Ostatnio pisaliśmy, że przedsiębiorcy nie zostawiają suchej nitki na rządowym planie rozszerzenia pomocy dla firm. Zwiększenie wsparcia o kolejne kilkanaście kodów PKD uważają za niewystarczające. Tylko 10 procent branż może liczyć na pomoc.

Według szacunków MRPiT, najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego w marcu zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5 proc.).

W marcu, według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 10,1 tys. (9,6 proc.) więcej niż w lutym oraz o 37,8 tys. (48,8 proc.) więcej niż w marcu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtzAyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
ZK590
5 miesięcy temu
i skąd te pomysłu aby płacić za rozmnażanie jakby w Polsce brakowało ludzi do pracy? BRAKUJE PRACY.
autentycznie
5 miesięcy temu
"Poszkodowanych przez Covid" ? A nie poprzez wprowadzenie polityczno-sanitarnego terroru i nielogicznymi zakazami? Ktoś za tym stoi z nazwisk, a nie Dawid-19.
Olo
5 miesięcy temu
To dziwne w mojej firmie potrzebują ludzi elektromonterów ,ślusarzy, frezera,i jakiś nikt się nie garnie do roboty, czy już nie ma ludzi o tym profilu ,byli ukraincy jakiś czas ale totalnie się nie sprawdzili, kto mnie tam zastąpi jestem od trzech miesięcy na emeryturze po 47 latach pracy a w zasadzie praktycznie po 55 latach pracy wliczając w to nadgodziny, wydzwaniają do mnie żebym wrócił do pracy ,ale zdrowie ważniejsze przecież jest milion bezrobotnych szukajcie dalej.
bECtzAyH
OPLK
5 miesięcy temu
Czego właściwie ta opozycja chce od rządu ? skoro Polakom ta dobrze się powodzi.