Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Drugi miesiąc z rzędu

35
Podziel się:

Eurostat podał, że w lutym stopa bezrobocia w Polsce pozostała na poziomie ze stycznia i wyniosła 3,1 proc. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród młodych, tracimy pozycję lidera w UE.

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Drugi miesiąc z rzędu
Bezrobocie w Polsce wynosi 3,1 proc. i jest najniższe w UE, podał Eurostat. (money.pl, Rafał Parczewski)

Kolejne w rankingu Czechy, które jeszcze w grudniu wyprzedzały Polskę, teraz są na drugim miejscu z wynikiem 3,2 proc, podał europejski urząd statystyczny.

Kolejna w rankingu Holandia ma bezrobocie na poziomie 3,6 proc., a wszystkie inne kraje mają co najmniej czwórkę z przodu. Niemcy, do których lubimy się porównywać, mają bezrobocie rzędu 4,5 proc. Średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,5 proc., a dla strefy euro to 8,3 proc. Najgorzej wypada Hiszpania z wynikiem 16,1 proc.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród młodych, tracimy pozycję lidera w UE. Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 lat wynosi w Polsce 14,8 proc. To ciągle mniej niż średnia unijna (17,2 proc.), ale więcej niż np. w Niemczech (6,1 proc.), Holandii, Austrii czy Czechach (ponad 9 proc.).

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się

Warto zaznaczyć, że dane prezentowane przez Eurostat dość znacząco różnią się od liczb pokazywanych przez GUS. Podczas gdy pierwsza z instytucji mówi o 3,1 proc. bezrobocia, druga podlicza je na 6,5 proc. W jednym ujęciu Polska ma nieco ponad pół miliona ludzi bez pracy, a w drugim dwa razy więcej.

Różnica wynika z metodologii obliczeń. Upraszczając, można wskazać, że Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują i chcą znaleźć pracę. GUS podaje za to po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, a nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje na czarno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
hahaha
3 lata temu
"Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują i chcą znaleźć pracę" to jest wskaźnik lenistwa a nie bezrobocia
Gość
3 lata temu
Halo? Jak tam opozycja?
Lars
3 lata temu
Ten kraik z dykty niedługo i tak padnie. Żadne "Nowe Łady" nie pomogą...
jkjkkj
3 lata temu
Ludzie uciekają z kraju jak tylko mogą przed coraz to nowymi podatkami PIS. Ludzi już nie stać na mieszkanie w Polsce.
fgfgfgg
3 lata temu
Skoro w Polsce umiera najwięcej ludzi z całej UE to nic dziwnego że bezrobocie spada.
...
Następna strona