Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Drugi miesiąc z rzędu

35
Podziel się

Eurostat podał, że w lutym stopa bezrobocia w Polsce pozostała na poziomie ze stycznia i wyniosła 3,1 proc. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród młodych, tracimy pozycję lidera w UE.

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Drugi miesiąc z rzędu
Bezrobocie w Polsce wynosi 3,1 proc. i jest najniższe w UE, podał Eurostat. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTaFqVx

Kolejne w rankingu Czechy, które jeszcze w grudniu wyprzedzały Polskę, teraz są na drugim miejscu z wynikiem 3,2 proc, podał europejski urząd statystyczny.

Kolejna w rankingu Holandia ma bezrobocie na poziomie 3,6 proc., a wszystkie inne kraje mają co najmniej czwórkę z przodu. Niemcy, do których lubimy się porównywać, mają bezrobocie rzędu 4,5 proc. Średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,5 proc., a dla strefy euro to 8,3 proc. Najgorzej wypada Hiszpania z wynikiem 16,1 proc.

bDTaFqVz

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko bezrobocie wśród młodych, tracimy pozycję lidera w UE. Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 lat wynosi w Polsce 14,8 proc. To ciągle mniej niż średnia unijna (17,2 proc.), ale więcej niż np. w Niemczech (6,1 proc.), Holandii, Austrii czy Czechach (ponad 9 proc.).

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się

Warto zaznaczyć, że dane prezentowane przez Eurostat dość znacząco różnią się od liczb pokazywanych przez GUS. Podczas gdy pierwsza z instytucji mówi o 3,1 proc. bezrobocia, druga podlicza je na 6,5 proc. W jednym ujęciu Polska ma nieco ponad pół miliona ludzi bez pracy, a w drugim dwa razy więcej.

bDTaFqVF

Różnica wynika z metodologii obliczeń. Upraszczając, można wskazać, że Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują i chcą znaleźć pracę. GUS podaje za to po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, a nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje na czarno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaFqWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Jacek
1 tyg. temu
fenomenalnie żyje się w Polsce, mamy fenomenalny rząd który fenomenalnie daje sobie radę ze wszystkim. Mam dużo znajomych obcokrajowców (z krajów zachodnich) którzy marzą o tym żeby się przenieść do Polski ze swoimi biznesami i osiąść tutaj na zawsze. Niestety nie wszystkim jest dane życie w takim dobrobycie
marmar
1 tyg. temu
Najmniejsze bezrobocie? A te setki tysięcy ludzi które wyjechały za granicę w poszukiwaniu lepszego życia to gdzie są ujęte? Propaganda jak za Goebbelsa -jesteśmy najlepsi na każdym froncie. A jak to się ma do poziomu życia Polaków? Mam tu na myśli Polaków a nie ...bajtków itp. kacyków.
Pretor
1 tyg. temu
Ciekawe kto na Zachodzie pracuje za 500 EUR miesięcznie.
bDTaFqWb
lolana
1 tyg. temu
znów propaganda jak za komuny ! bezrobocie w Polsce jest powyzej 10% a rynek pracy dla 40 plus nie istnieje i został zniszczony przez miliony Ukraińców
Robert
1 tyg. temu
Za miesąc koniec tarczy to wam statystyki podskoczą
...
Następna strona