Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.03.2020 20:48

Bezrobocie w Polsce. NBP: niedługo koniec spadków

Stopa bezrobocia będzie obniżać się do 3 proc. na koniec tego roku - twierdzi NBP. Ale później zacznie rosnąć - do 3,3 proc. na koniec 2021 r. i do 3,5 proc. na koniec 2022 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdaniem NBP bezrobocie będzie w Polsce spadać tylko do końca 2020 roku. Później zacznie rosnąć (Fot: Piotr Molecki/East News)

W projekcji z listopada ub.r. bank centralny spodziewał się, że stopa bezrobocia wyniesie 3,8 proc. na koniec 2020 r. i do 4,1 proc. na koniec 2021 r.

"Spowolnienie gospodarcze w kraju przyczynia się do osłabienia silnego dotychczas popytu na pracę. W horyzoncie projekcji oczekiwane jest utrzymanie tych tendencji, na co nałożą się skutki istotnych podwyżek płacy minimalnej w bieżącym i przyszłym roku" - czytamy w "Raporcie o inflacji".

Liczba pracujących - według centralnej ścieżki projekcji - nie zmieni się w 2020 r., natomiast obniży się o 0,2 proc. rocznie w 2021 r. i 2022 r.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

"Tempo wzrostu wynagrodzeń w horyzoncie projekcji, wraz ze spadkiem popytu na pracę, będzie się powoli obniżać. Skalę spadku dynamiki tej kategorii w latach 2020-2021 będzie ograniczać istotne podwyższenie płacy minimalnej" - tłumaczy NBP.

W scenariusz ten wpisują się wyniki badań ankietowych przedsiębiorców, zgodnie z którymi od połowy ubiegłego roku odsetek firm odczuwających presję płacową powoli maleje. "Badania te wskazują natomiast na wzrost odsetka firm planujących znaczne podwyżki w I kw. 2020 r., w szczególności wśród mikro i małych przedsiębiorstw, co może mieć związek właśnie z podwyżką płacy minimalnej od początku br." - czytamy dalej.

Narodowy Bank Polski przyznaje, że pomylił się w listopadowych prognozach dotyczących inflacji i wzrostu PKB w Polsce
NBP przyznaje się do błędu. Zmienia prognozy PKB i inflacji

W projekcji założono, że wynagrodzenia wzrosną o 6,9 proc. w 2020 r., o 6,6 proc. w 2021 r. i o 5,4 proc. w 2022 r. Towarzyszyć temu będzie wzrost wydajności pracy - odpowiednio o: 3,2, 3,3 i 3,2 proc.

"Presję płacową w horyzoncie projekcji będzie natomiast nadal łagodzić obecność imigrantów, głównie z Ukrainy. Ich znaczenie dla rynku pracy rośnie wraz z obserwowanym wydłużaniem się przeciętnego czasu pobytu w naszym kraju oraz ich rosnącej obecności w kolejnych działach gospodarki. Koszty pracy w horyzoncie projekcji będzie zwiększać również wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych, ale oddziaływanie tego czynnika będzie relatywnie słabsze" - napisano w materiale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, bezrobocie, praca
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

piotr0904Rozpieściliście nierobów to teraz macie problem a on będzie jeszcze większy bo nierobole już do pracy nie pójdą bo im się należy

09-03-2020

KrystianDobra zmiana wykończy nas szybciej niż jajikolwiek wirus.

09-03-2020

ZenWidać po rozpromienionej twarzy tego krawaciarza jaki jest z tego powodu szcześliwy !!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (90)