Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

NBP przyznaje się do błędu. Zmienia prognozy PKB i inflacji

616
Podziel się:

Inflacja w 2020 roku wyniesie w Polsce 3,7 proc. - twierdzi Narodowy Bank Polski. A jeszcze pod koniec ubiegłego roku przekonywał, że wskaźnik ten nie przekroczy 2,8 proc. Bank centralny tnie również prognozy wzrostu PKB.

Narodowy Bank Polski przyznaje, że pomylił się w listopadowych prognozach dotyczących inflacji i wzrostu PKB w Polsce
Narodowy Bank Polski przyznaje, że pomylił się w listopadowych prognozach dotyczących inflacji i wzrostu PKB w Polsce (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

NBP opublikował w poniedziałek raport o inflacji. Szacuje w nim, o ile wzrosną ceny w najbliższych latach.

"W 2020 r. nastąpi wyraźny wzrost inflacji CPI. Przyczyni się do niego wciąż relatywnie silna, choć słabnąca, presja popytowa, skutki szoku podażowego na rynku żywności, jak również czynniki jednorazowe obejmujące podwyżki cen administrowanych i wzrost stawek podatku akcyzowego na alkohol i wyroby tytoniowe" - czytamy w raporcie NBP.

Bank wskazuje również na rosnące ceny mięsa, związane z rozprzestrzeniającym się wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Co więcej, nie bez przyczyny pozostaną również wyższe ceny prądu oraz opłaty za wywóz śmieci.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

W efekcie NBP wycofał się z opublikowanej w listopadzie projekcji. Wtedy analitycy twierdzili, że roczna inflacja wyniesie 2,8 proc. Teraz prognoza została podwyższona do 3,7 proc.

Odwrotnie niż wzrost PKB. Tu poniedziałkowe przewidywania są bowiem znacznie niższe niż te, zapowiadane w listopadzie.

Wówczas NBP szacował, że gospodarka Polski urośnie o 3,3 proc. w skali roku. Teraz twierdzi, że będzie to 3,2 proc. w tym, 3,1 w przyszłym i 3 proc. w 2022 roku.

"Wzrost PKB w Polsce spowolnił w IV kw. ub.r. kształtując się poniżej oczekiwań z projekcji listopadowej. Osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest w dużej mierze efektem przedłużającego się spowolnienia w głównych gospodarkach europejskich, które negatywnie wpływa na nastroje przedsiębiorców i gospodarstw domowych" - tłumaczy bank.

"W horyzoncie projekcji, przy braku wyraźnego ożywienia w otoczeniu gospodarczym Polski, przewiduje się, że krajowa aktywność gospodarcza będzie nadal utrzymywać się na obniżonym poziomie" - czytamy w raporcie o inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(616)
robolbezrobot...
9 miesięcy temu
idą wybory po prostu pamiętajmy i głosujmy zgodnie z własnym interesem a nie jakąś popapraną ideologią PIS KO SLD ( ukrainie niet w unii kaincąwładka niet w Polsce - to jest nasza racja stanu ) pamiętajcie o tym nie słuchajcie pracodawców czy polityków - dbajcie o własny interes
spokój
3 lata temu
Już wole ośmiorniczki i spokój niż zarazę złodziei i kłamców poiSSowskich.
moneta
3 lata temu
Pisowcy, pokazcie chociaz jedną rzecz co zrobiła dobrze mafia i kasta piSSowska. Tylko nie piSScie ze pińcet+.
oszuści
3 lata temu
pixi dixi i macharadża muszą ciąć koszty straszne
Krychu
3 lata temu
Do Jan. Bez obawy. Rezerwy są niewyczerpalne.
...
Następna strona