Notowania

nbp
09.03.2020 20:06

NBP przyznaje się do błędu. Zmienia prognozy PKB i inflacji

Inflacja w 2020 roku wyniesie w Polsce 3,7 proc. - twierdzi Narodowy Bank Polski. A jeszcze pod koniec ubiegłego roku przekonywał, że wskaźnik ten nie przekroczy 2,8 proc. Bank centralny tnie również prognozy wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Narodowy Bank Polski przyznaje, że pomylił się w listopadowych prognozach dotyczących inflacji i wzrostu PKB w Polsce (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS)

NBP opublikował w poniedziałek raport o inflacji. Szacuje w nim, o ile wzrosną ceny w najbliższych latach.

"W 2020 r. nastąpi wyraźny wzrost inflacji CPI. Przyczyni się do niego wciąż relatywnie silna, choć słabnąca, presja popytowa, skutki szoku podażowego na rynku żywności, jak również czynniki jednorazowe obejmujące podwyżki cen administrowanych i wzrost stawek podatku akcyzowego na alkohol i wyroby tytoniowe" - czytamy w raporcie NBP.

Bank wskazuje również na rosnące ceny mięsa, związane z rozprzestrzeniającym się wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Co więcej, nie bez przyczyny pozostaną również wyższe ceny prądu oraz opłaty za wywóz śmieci.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

W efekcie NBP wycofał się z opublikowanej w listopadzie projekcji. Wtedy analitycy twierdzili, że roczna inflacja wyniesie 2,8 proc. Teraz prognoza została podwyższona do 3,7 proc.

Odwrotnie niż wzrost PKB. Tu poniedziałkowe przewidywania są bowiem znacznie niższe niż te, zapowiadane w listopadzie.

Wówczas NBP szacował, że gospodarka Polski urośnie o 3,3 proc. w skali roku. Teraz twierdzi, że będzie to 3,2 proc. w tym, 3,1 w przyszłym i 3 proc. w 2022 roku.

Analitycy PKO BP już nie są tak optymistyczni jak w pierwszych tygodniach 2020 roku
Inflacja wyższa, wzrost PKB niższy. PKO BP zmienia prognozy

"Wzrost PKB w Polsce spowolnił w IV kw. ub.r. kształtując się poniżej oczekiwań z projekcji listopadowej. Osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest w dużej mierze efektem przedłużającego się spowolnienia w głównych gospodarkach europejskich, które negatywnie wpływa na nastroje przedsiębiorców i gospodarstw domowych" - tłumaczy bank.

"W horyzoncie projekcji, przy braku wyraźnego ożywienia w otoczeniu gospodarczym Polski, przewiduje się, że krajowa aktywność gospodarcza będzie nadal utrzymywać się na obniżonym poziomie" - czytamy w raporcie o inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, pkb, wzrost pkb, inflacja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

intro4% inflacji, 3% wzrost PKB W którą stronę idziemy?

10-03-2020

obseverPIS to jeden wielki błąd, a propaganda w TVP i PR słuzy do ogłupiania ciemnego ludu

10-03-2020

janskąd ta partia bierze tych geniuszy

Rozwiń komentarze (611)