Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Bezrobocie w UE. Polska poza podium. Ale widać poprawę

10
Podziel się:

Stopa bezrobocia w Polsce spadła w lipcu do 3,4 proc. z 3,6 proc., podał w środę Eurostat. Choć nie jesteśmy już liderem, jest to czwarty najlepszy wynik w UE. Poprawa na krajowym rynku pracy postępuje, a wycofywanie tarcz nie powoduje wzrostu bezrobocia.

Bezrobocie w UE. Polska poza podium. Ale widać poprawę
Nowe dane o bezrobociu. Polska na tle UE. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKHQAFx

Spadek stopy bezrobocia z 3,6 proc. do 3,4 proc. oznacza, że liczba bezrobotnych w Polsce w lipcu spadła do 586 tys. z 614 tys. w czerwcu, wynika z danych Eurostatu.

"Poprawa na krajowym rynku pracy postępuje. Wycofywanie tarcz nie powoduje wzrostu bezrobocia" – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Niższe niż w Polsce bezrobocie jest tylko w Czechach (2,8 proc.), Holandii (3,1 proc.) i na Malcie (3,3 proc.). Średnia UE wynosi 6,9 proc. Natomiast rekordziści, Grecja i Hiszpania, notują bezrobocie powyżej 14 proc. Na trzecim miejscu znalazły się Włochy z wynikiem 9,3 proc.

bEKHQAFz
Zobacz także: Rekordowa inflacja. Tak drogo nie było od 20 lat. Prof. Orłowski: Najbardziej martwi mnie skokowy wzrost cen żywności

Warto też pamiętać, że dane Eurostatu różnią się od danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, według którego, stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,8 proc.

GUS ma inną metodologię obliczeń (uwzględnia po prostu osoby zarejestrowane w urzędach pracy). Jednak dane Eurostatu mogą być porównywane między krajami.

bEKHQAFF

W pierwszej połowie roku często słyszeliśmy, że – według Eurostatu – bezrobocie w Polsce jest najniższe lub prawie najniższe w UE.

Jednak na początku lipca okazało się, że Polska nie jest, ani w ostatnich miesiącach tak naprawdę nie była liderem UE pod względem najniższej stopy bezrobocia. Powód? Zmiany w metodologii, jakiej dokonał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKHQAGa
gospodarka
rynek pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
pietruszenie ...
miesiąc temu
Wzrostu bezrobocia nie odnotowujemy bo coraz więcej ludzi ucieka tam, gdzie klimat zdrowszy a i ci w Polsce już dawno potracili prawa do zasiłku dla bezrobotnych i biorą zasiłki z MOPSów.
Czerwony
2 miesiące temu
Możemy się śmiać, ale rzeczywiście widać różnice. Sam szukałem pracy w ostatnich miesiącach i bez problemu ją dostałem w imex logistics. Firma jest duża, ogarnia rynki europejskie, więc i ludzi szukają do pracy. Oferty zreszta jeszcze wiszą. Póki co jestem zadowolony. Rekrutacja przebiegała na wysokim poziomie, pełen profesjonalizm, a warunki też jak najbardziej dla mnie satysfakcjonujące
poranny drąga...
2 miesiące temu
przecież Polska jest krajem mlekiem i miodem płynącym. Nawet granice trzeba zamykać żeby te dzikie tłumy nie waliły tutaj za chlebem
bEKHQAGb
rój
2 miesiące temu
Bezrobocie jest w części ukryte dane nie uwzględniają kobiet nie pracujących pobierających 500+ , nie widnieją w rejestrach bo musiały by podjąć pracą i ginie też tu składka zdrowotna gdyż zarejestrowane są z dziećmi przy pracującym mężu....
dgen
2 miesiące temu
Pan Balcerowicz swego czasu orzekł, że bezrobocie 10% jest OK. Wysłannik Berlina pewnie do tego doprowadzi.