Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie spada piąty miesiąc z rzędu. GUS pokazał liczby

47
Podziel się:

Stopa bezrobocia w lipcu spadła do 5,8 proc. z 5,9 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To średnia dla Polski, choć w zależności od regionu wskaźnik waha się od 3,5 do prawie 9 proc.

Bezrobocie spada piąty miesiąc z rzędu. GUS pokazał liczby
Poprawia się sytuacja na rynku pracy (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKHbPMB

Ostatnie miesiące przyniosły wyraźne ożywienie gospodarcze. Widać to po statystykach PKB, produkcji czy sprzedaży. Teraz mamy też potwierdzenie, że coraz lepiej wygląda sytuacja na rynku pracy.

Z rejestrów urzędów pracy ubyło w lipcu 18,5 tys. bezrobotnych. Na koniec miesiąca było w sumie 974,9 tys. bezrobotnych. Daje to stopę bezrobocia na poziomie 5,8 proc. To najniższy wynik od kwietnia 2020 roku, czyli praktycznie od początku pandemii.

Lipiec jest piątym miesiącem z rzędu, gdy spada w Polsce bezrobocie. W szczytowym momencie, na początku tego roku sięgnęło 6,5 proc.

bEKHbPMD
Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Średnie bezrobocie w Polsce spadło poniżej 6 proc., ale w zależności od regionu sytuacja na rynku pracy jest różna. W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 3,5 proc. w wielkopolskim do 8,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z poprzednim miesiącem w większości województw odnotowano jej spadek, w tym największy w warmińsko-mazurskim (o 0,3 pkt. proc.), a w trzech województwach (łódzkim, opolskim oraz wielkopolskim) nie uległa ona zmianie.

bEKHbPMJ

W skali roku stopa bezrobocia obniżyła się w czternastu województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,3 pkt. proc.). W województwie śląskim ukształtowała się ona na poziomie sprzed roku, natomiast w pomorskim nieznacznie wzrosła (o 0,1 pkt. proc.).

Szczegółowe statystyki

W urzędach pracy w lipcu zarejestrowano 97 tys. nowych bezrobotnych, tj. o 15,3 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o 13 proc. mniej niż przed rokiem. Mniej niż w lipcu ubiegłego roku było osób rejestrujących się po raz kolejny (o 11,2 proc.), które nadal stanowiły najliczniejszą grupę wśród nowo zarejestrowanych (78,8 proc.).

bEKHbPMK

Dużo niższa niż rok wcześniej (kiedy obserwowano jej znaczny wzrost) była liczba rejestrujących się osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zmniejszyła się także liczba nowo zarejestrowanych dotychczas niepracujących, nieposiadających kwalifikacji zawodowych, absolwentów oraz zamieszkałych na wsi.

W kolejnym miesiącu z rzędu wyższa niż przed rokiem była natomiast liczba nowo zarejestrowanych osób długotrwale bezrobotnych.

bEKHbPML

Z ewidencji bezrobotnych w lipcu skreślono 115,5 tys. osób, tj. o 1,7 proc. mniej niż w czerwcu, ale o 6,6 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKHbPNe
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
***
2 miesiące temu
NIestety nie wierzę w żadną statystykę rządową.
chris
2 miesiące temu
Jakieś 20 - 30 lat temu w Niemczech było 4 procent, w Polsce ok. 2 procent, w czasie gdzie nie było bezrobocia, teraz procenty poszły do góry jak tu tak i tam wygląda to podobnie, pomimo, iż pracodawca szuka pracownika procenty są na poziomie 5,7, czyli coraz mniej ludzi chce pracować, będzie coraz gorzej z rozwijaniem patoli, w D jest ich coraz więcej, to samo robi się w PL
Adam
2 miesiące temu
Panuje ukryte bezrobocie. Statystyki mowia o zarejestrowanych a ilu jest nie zarejestrowanych? PiS maci tak jak z deficytem. Falszuja wszystko aby pokazac jak jest wspaniale. Jesli jest tak wspaniale to dlaczego ceny tak rosna? Dlaczego podnosza podatki? Ukrywaja przed narodem prawde.
bEKHbPNf
Normalne
2 miesiące temu
Zaczęły się zbiory owoców za granicą wschód polski przyjechał pogadamy w listopadzie
hihi
2 miesiące temu
już wyjechali $$$
...
Następna strona