Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Bezrobocie. GUS: coraz więcej ludzi bez pracy

28
Podziel się:

W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Oznacza to, że utrzymała się na poziomie ze stycznia, podczas gdy ekonomiści oraz resort pracy prognozowali lekki wzrost. Zarejestrowanych bezrobotnych jest jednak znacznie więcej niż w lutym ubiegłego roku.

Bezrobocie. GUS: coraz więcej ludzi bez pracy
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 proc., podał we wtorek GUS. (money.pl, Rafał Parczewski)

W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 6,5 proc., podczas gdy średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost do 6,6 proc.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec lutego wyniosła 1 mln 99,5 tys., czyli o 9,2 tys. (0,08 proc.) więcej niż w styczniu oraz o 179,7 tys. (o 19,5 proc.) więcej niż w lutym rok temu.

Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 101,6 tys., o 11,8 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 12,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Rząd wydłuża pomoc. "Będą środki do czasu trwania lockdownu"

"W poprzednich latach stopa bezrobocia o tej porze roku albo pozostawała na poziomie ze stycznia, albo delikatnie spadała, a zatem zachowany został dotychczasowy trend" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Zwraca uwagę, że luty był miesiącem poluzowania pandemicznych restrykcji w gospodarce. Nastąpiło otwarcie galerii, hoteli czy stoków, co pomogło "odtworzyć” sporo miejsc pracy. Jednakże negatywnym czynnikiem, który zaważył na liczbie bezrobotnych, były warunki pogodowe. Ostra zima, zwłaszcza w porównaniu do ostatnich lat, uniemożliwiała m.in. wykonywanie wielu prac w budownictwie i tym samym spadek popytu na pracowników w tym obszarze.

Dane opublikowane we wtorek przez GUS o stopie bezrobocia rejestrowanego są nieco lepsze od wcześniejszych szacunków resortu pracy, według których bezrobocie w lutym wyniosło 6,6 proc.

Przypomnijmy, że od czerwca do listopada bezrobocie rejestrowane utrzymywało się na poziomie 6,1 proc. W grudniu wzrosło do 6,2 proc., a w styczniu do 6,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
obserwator>
2 lata temu
Kto kłamie czy rząd i Morawiecki czy GUS bo już nie wiem komu mam wiarzyć ale jedno jest pewne nie politykom.
ZK590
2 lata temu
Dobrze, że nie zredukowali urzędników tak jak obiecywali. Dalej siedzą i przepisują z jednej kartki na drugą a potem kierownik i zastępca podpisują i zatwierdzają te niezmiernie ważne "dokumenty"
emer
2 lata temu
W realu bezrobocie jest dużo wyższe, tylko co innego podaje się nam we wiadomościach. Wg. tego co mówi rząd jesteśmy najlepsi w Europie.
podatnik
2 lata temu
I pomyśleć,że płacą 100PLN za godzinę i nie ma chętnych! To skąd się biorą bezrobotni?
Mila
2 lata temu
Problem w tym, że człowiek ma nad innym człowiekiem, mu podległym , zbyt dużą władzę, może decydować czy kogoś zwolnić i tym samym pozbawić środków do życia. Jak najszybciej należy wprowadzić bezwarunkowy dochód , UBI to szansa na zniesienie patologi np. mobbingu, nie będzie że się coś komuś nie spodobało i do zwolnienia.
...
Następna strona