Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Unton
|

Najniższe bezrobocie to tylko jedna strona medalu. Gorzej jest z szukaniem pracy. Jesteśmy w ogonie UE

199
Podziel się

Z jednej strony mamy najniższe bezrobocie w UE, z drugiej – prawie najniższy odsetek wakatów, wynika z danych Eurostatu. Po wybuchu pandemii firmy ograniczyły rekrutacje - w ciągu roku w Polsce ubyło 40 tys. wolnych miejsc pracy, z czego ponad 11 tys. w budownictwie i ponad 7 tys. w handlu.

Najniższe bezrobocie to tylko jedna strona medalu. Gorzej jest z szukaniem pracy. Jesteśmy w ogonie UE
Odsetek wakatów jest w Polsce prawie najniższy w UE. W ciągu roku liczba wolnych miejsc pracy spadła o 40 tys. , czyli o jedną trzecią. (Adobe Stock)
bDTluPIl

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, odsetek wolnych miejsc pracy od wielu lat był w Polsce niski, a po wybuchu pandemii dodatkowo się obniżył. Znaleźliśmy się pod tym względem w ogonie UE.

Na koniec 2020 roku odsetek wakatów, czyli stosunek wolnych do obsadzonych miejsc pracy, spadł w Polsce do 0,7 proc. z 1 proc. w analogicznym okresie rok temu - podał w Eurostat. Oznacza to, że średnio na 1000 zatrudnionych przypada 7 wolnych miejsc pracy.

Czy to źle? Mała liczba wakatów oznacza mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia. W reakcji na kryzys firmy ograniczyły rekrutacje. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko firmy zatrudniające co najmniej 10 osób, okazuje się, że odsetek wakatów jest w Polsce najniższy wśród 24 krajów, dla których dostępne są dane.

bDTluPIn
Zobacz także: Lockdown. Wyprzedają nieruchomości, żeby przetrwać. "To nasz jedyny wybór"

W ciągu roku liczba wolnych etatów zmniejszyła się w Polsce o 41 tys., wynika z danych Eurostatu. Mowa o okresie od czwartego kwartału 2019 do czwartego kwartału 2020 roku.

bDTluPIt

W ostatnich miesiącach nie raz słyszeliśmy, że udało nam się uniknąć czarnego scenariusza na rynku pracy, a Polska i Czechy mają najniższą stopę bezrobocia w UE. Według najnowszych danych wyprzedziliśmy naszych sąsiadów i staliśmy się krajem z najniższym bezrobociem w całej Wspólnocie.

Ale jednocześnie Polska i Czechy pozostają na dwóch przeciwstawnych końcach skali pod względem odsetka nieobsadzonych miejsc pracy, co widać na wykresie poniżej. Wygląda więc na to, że nieliczni poszukujący pracy w Czechach są w znacznie lepszej sytuacji (choć pracodawcy już niekoniecznie).

Czesi od lat mają największy odsetek wakatów i jednocześnie niskie bezrobocie. Przy czym ten wynik udaje im się utrzymać przy wyższym niż w Polsce poziomie aktywności zawodowej, czyli lepiej wykorzystanym "zasobie ludzkim”.

bDTluPIu

Na kwestię wolnych wakatów trzeba też patrzeć pod kątem napływu cudzoziemców. Czechy mają bardzo restrykcyjną politykę migracyjną. - Napływ cudzoziemców jest tam mocno ograniczany, są narzucane górne limity - zauważa Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Z jednej strony mamy więc najniższą stopę bezrobocia w UE, z drugiej – prawie najniższy odsetek wakatów. Pozytywnie na statystyki bezrobocia może wpływać wzrost liczby samozatrudnionych w ostatnim czasie. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być z kolei cięcie kosztów przez firmy - firmy nie zwalniają, ale "wypychają" pracowników na B2B.

Budownictwo 11 tys. na minusie

Przed pandemią w Polsce za niemal 2/3 wakatów odpowiadały cztery sektory gospodarki: budownictwo i produkcja, transport i handel.

W ciągu ostatniego roku liczba wakatów w budownictwie spadła o 57 proc. Pod koniec 2019 roku w tej branży było ich 20,6 tys. W czwartym kwartale 2020 roku już tylko 8,9 tys. To spadek o ponad 11 tys.

bDTluPIv

W handlu ubyło 7,5 tys. wolnych miejsc pracy, w przemyśle 6,5 tys., a w transporcie 3,3 tys. Wyraźnie ucierpiała tez gastronomia i zakwaterowanie - liczba wakatów zmniejszyła się o 3,6 tys, czyli aż o 75 proc.

Dane Eurostatu dotyczą końca ubiegłego roku. A jak wygląda sytuacja na początku 2021? Z danych Grand Thorton wynika, że liczba ofert pracy w dalszym ciągu była wprawdzie niższa niż rok temu, ale tylko o 12 proc. To jeden z najmniejszych spadków od wybuchu pandemii.

W lutym pracodawcy w Polsce opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 235 tys. ofert pracy – wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton.

bDTluPIw

Dane za luty pokazały więc, że rynek mozolnie i z trudem wydobywał się z zeszłorocznego kryzysu. Trzeba jednak pamiętać, ze luty był miesiącem luzowania restrykcji. Trzecia fala pandemii i kolejne dotkliwe ograniczenia mocno studzą optymizm widoczny w danych za luty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTluPIO
gospodarka
rynek pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
obs
4 tyg. temu
Do Czech do pracy nie przybyło tak jak do Polski 3 miliony Ukraińców!
Układ zamknię...
4 tyg. temu
Ja jestem w PiS-ie i bezrobocie i głodowa pensja mi nie grozi , pracujemy z żoną i dwójką dzieci w spółkach skarbu państwa i co roku jeździmy na zagraniczne wczasy. DZIĘKUJĘ CI PANIE PREZESIE KACZYŃSKI ,DO KOŃCA ŻYCIA Z MOJĄ RODZINĄ BĘDZIEMY GŁOSOWALI W WYBORACH TYLKO I WYŁĄCZNIE NA NAJUCZCIWSZĄ PARTIĘ W POLSCE PiS.
xxx
4 tyg. temu
Nie wiem, jak jest gdzie indziej, ale w moim pośredniaku nie mogę się zarejestrować, nie wpuszczają interesantów.
bDTluPIP
PropagandaWsc...
4 tyg. temu
NO JESZCZE TEGO BRAKOWAŁO ŻEBY ZA PISU PRACY SZUKAĆ, PIS NAM DA TERAZ 1500+ I ZASIŁKI 100% W GÓRĘ ,
Tom 63
4 tyg. temu
Niedługo będzie tylko zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą w Amazonie, Macdolnaldzie i tym podobnych globalnych obozach pracy. Poza tymi możliwościami praca będzie dobrem rzadkim
...
Następna strona