Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Premier: właśnie ich przegoniliśmy

127
Podziel się

"Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów - Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy" - chwali się premier Mateusz Morawiecki. Mowa o danych Eurostatu, które pokazują, że Polska ma najniższe bezrobocie w UE.

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Premier: właśnie ich przegoniliśmy
Premier Mateusz Morawiecki nie kryje dumy z najnowszych danych Eurostatu. (KPRM)
bDSwtXYl

Resort pracy poinformował w czwartek o niespodziewanym wzroście bezrobocia w lutym. W miesiąc przybyło ponad 10 tys. bezrobotnych. Tym razem jednak nie statystyki rządowe, a nieco starsze (dotyczące stycznia) europejskie bardziej zajęły premiera Mateusza Morawieckiego.

"Z Eurostatu płyną do nas najświeższe, jeszcze nieobrobione graficznie, dane za styczeń 2021, którymi chciałbym się z Państwem podzielić jako pierwszy" - napisał na Twitterze szef rządu, odnosząc się do stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

"Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji, mówiłem, że chcemy ścigać liderów - Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy" - zaznaczył premier.

bDSwtXYn
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat "przeszliśmy bardzo długą drogę - z lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków". "Polska ma aktualnie NAJNIŻSZE bezrobocie w całej UE - wynosi ono 3,1 proc.!" - podkreślił.

Sprawdzamy statystyki

Eurostat, czyli odpowiednik polskiego GUS-u, wskazał na spadek bezrobocia w Polsce w porównaniu z grudniem o 0,1 pkt. proc. Jednocześnie Czechy, które ostatnio nas wyprzedzały, zaliczyły wzrost wskaźnika o 0,1 pkt. proc. Stąd zamiana miejsc.

bDSwtXYt

Kolejna w rankingu Holandia ma bezrobocie na poziomie 3,6 proc., a wszystkie inne kraje mają co najmniej czwórkę z przodu. Niemcy, do których lubimy się porównywać, mają bezrobocie rzędu 4,6 proc., a bogaci Skandynawowie ze Szwecji borykają się z prawie 9-procentowym bezrobociem. Średnia dla całej Unii Europejskiej to 7,3 proc.

Blisko dwucyfrowego bezrobocia jest Litwa (9,6 proc.), gdzie w miesiąc wskaźnik wzrósł o 0,4 pkt. proc. Jedynym krajem, gdzie kilkanaście procent obywateli nie ma pracy, jest Hiszpania (16 proc.). Podobnie byłoby pewnie w Grecji, ale od dwóch miesięcy brakuje w Eurostacie danych z tego kraju.

bDSwtXYu

Premier, komentując te dane, mówił o długiej drodze, jaką przeszła Polska, by teraz móc pochwalić się takimi statystykami. Podkreślają to też ekonomiści PKO BP, którzy na dowód pokazują wykres.

Ważne kto liczy

Warto zaznaczyć, że dane prezentowane przez Eurostat dość znacząco różnią się od liczb pokazywanych przez GUS. Podczas gdy pierwsza z instytucji mówi o 3,1 proc. bezrobocia, druga podlicza je na 6,5 proc. W jednym ujęciu Polska ma nieco ponad pół miliona ludzi bez pracy, a w drugim dwa razy więcej.

bDSwtXYv

Trzeba podkreślić, że żadna z tych instytucji nie przekłamuje statystyk. A duże różnice wynikają z metodologii obliczeń, w związku z czym mówią coś innego.

Upraszczając, można wskazać, że Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby, które nie pracują, a mogą i chcą znaleźć pracę. GUS podaje za to po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Część z nich jest w bazie, a nie chce żadnego zajęcia lub np. pracuje na czarno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwtXYO
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
maroooo
miesiąc temu
Kto w to wierzy. Moja firma zwolniła 8 z 20 pracowników, a wiem od znajomych, że bywało gorzej. Poza tym firmy mrożą ludzi na zwolnieniach darmownych, postojoweych czy urlopach. Jakby pokazali ile realnie osób teraz nie pracuje lub nie dostaje kasy to liczba by oscylowała koło 20%
hmura
miesiąc temu
Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak żle
100dolc
miesiąc temu
Wg. eurostatu z tego co pamiętam za osobę pracującą uważa się osobę która przepracowała 1godzinę w tygodniu. Do tego jest to też efekt warunku zakazu zwolnień przez rok od otrzymania "pomocy państwowej" pod rygorem jej zwrotu. Ciekawa i za razem smutna statystyka może być za kilka miesięcy, szczególnie jak dalej gospodarka będzie zaduszana administracyjnie lockdownami.
bDSwtXYP
bgfdvvff
miesiąc temu
co ty pier?! chyba żyjesz w innym kraju. hotele i restauracje,siłownie i kina,sklepy w galeriach handlowych,tysiące ludzi straciło pracę w ciągu paru miesięcy a ten tu będzie opowiadał jak za gierka brednie o cudownej sytuacji.człowieku spróbuj znaleźć pracę w średnim mieście w którym byłes kelnerem to zobaczysz.
Analityk
miesiąc temu
Co z tego że w Polsce bezrobocie 6% jak 60% pensji 2000neto
...
Następna strona