Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Bezterminowe prawo jazdy? Sprawa nie jest taka oczywista

53
Podziel się:

Kierowcy powinni zajrzeć do posiadanych praw jazdy. Może się okazać, że trzeba je wymienić — pisze "Rzeczpospolita". Co istotne, obowiązujące przepisy dotyczą samych dokumentów prawa jazdy, a nie wydanych uprawnień.

Bezterminowe prawo jazdy? Sprawa nie jest taka oczywista
Bezterminowy dokument prawa jazdy też straci ważność — pisze "Rzeczpospolita" (Adobe Stock, MaxPolis)

Jak czytamy, bezterminowe prawa jazdy są dziś takie tylko z nazwy. Zgodnie z przepisami, od 19 stycznia 2013 r. nie wydaje się takich dokumentów. Mają one okres ważności określony maksymalnie na 15 lat.

"Powodów do radości nie mają też kierowcy, którzy dokumenty dostali przed 19 stycznia 2013 r. Wraz z tamtą nowelizacją określono bowiem także datę ważności ich dokumentów. Wszystkie starsze prawa jazdy trzeba będzie wymienić do 2033 r." - zwraca uwagę dziennik.

Zobacz także: Ponad 100 km/h w terenie zabudowanym i 7 osób w aucie. Groźna sytuacja na trasie w woj. mazowieckim

Bezterminowy dokument prawa jazdy też straci ważność

Co istotne, obowiązujące przepisy dotyczą samych dokumentów prawa jazdy, a nie wydanych uprawnień. "To oznacza, że jeśli ktoś dostał już bezterminowe uprawnienia, wymiana dokumentu nic nie zmieni. Nie jest to jednak oczywiste dla wszystkich urzędników. Zdarzyły się już przypadki, gdy kierowcy po wymianie bezterminowych dokumentów odbierali nowe prawa jazdy z określoną datą ważności ich uprawnień" - pisze gazeta.

Taki problem miał kierowca z Rzeszowa, który posiadał bezterminowe prawo jazdy kat. B i C. Postanowił jednak poszerzyć swoje uprawnienia. "Gdy po zdaniu egzaminu złożył wniosek o wymianę dokumentu (aby na nowym mieć dopisane nowe uprawnienia), starosta wpisał mu datę ważności dla wszystkich uprawnień. Od tej pory jego dotąd bezterminowe prawo jazdy kat. C stało się prawem jazdy wydanym na 15 lat. Kierowca nie zgodził się z taką interpretacją. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał mu rację" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Bodzio
miesiąc temu
Jak bezterminowe to bezterminowe
kierowca bomb...
3 miesiące temu
państwo skubiąco - milicyjne.
Bodzio 123.
3 miesiące temu
Prezes Kaczyński nie posiada i ma to ,,w nosie,, .
Bezpieczeństw...
3 miesiące temu
Praw jazdy nie powinno być na stałe. Zdrowie człowieka bez względu na jego wiek się zmienia. Dlatego to powinno być kontrolowane. Wymiany praw jazdy stałałych powinny nastąpić jak najszybciej, a nie czekać do 2028r. Z dowodami osobistymi potrafiono zrobić wymiany, to dlaczego z tym nie chcą?
Kierowca
rok temu
Na moim prawku jest napisane bezterminowe więc możecie cmoknąć mnie w pompę
...
Następna strona