Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zatrzymane prawo jazdy. Trzeba zapłacić 50 gr. Inaczej kara w wysokości nawet 30 tys. zł

23
Podziel się:

Po zatrzymaniu prawa jazdy nie wystarczy, że kierowca odczeka zawieszenie. Zanim wsiądzie za kółko, musi pamiętać o wysłaniu pisma do urzędu i opłaceniu 50 groszy. Inaczej konsekwencje mogą być poważne. Nieświadomi mogą zapłacić nawet 30 tys. złotych i stracić prawo jazdy nawet na trzy lata.

Zatrzymane prawo jazdy. Trzeba zapłacić 50 gr. Inaczej kara w wysokości nawet 30 tys. zł
Po utracie prawa jazdy trzeba pamiętać, by zgłosić się do urzędu. Inaczej kierowcę czeka kara (zdj. ilustracyjne) (Policja)

Zatrzymanie prawa jazdy nie oznacza, że urzędnicy lub funkcjonariusze zabiorą kierowcy plastikowy dokument. Ma to niewątpliwie swoje plusy, ale też jeden zasadniczy minus - po upływie trzech miesięcy system nie "odblokowuje" pozwolenia na prowadzenie samochodu "z automatu" - zwraca uwagę serwis Wyborcza.biz.

Można stracić prawo jazdy

Każdy, komu się wydaje, że po upływie czasu, w którego trakcie jego prawo jazdy było zatrzymane, może wsiąść z powrotem za kółko, popełnia błąd. W razie ewentualnej kontroli na drodze systemy policyjne zakwalifikują go jako jeżdżącego bez uprawnień.

W takiej sytuacji funkcjonariusze - zgodnie z prawem - skierują sprawę do sądu. A ten może zdecydować o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na dwa lata oraz do nałożenia grzywny w maksymalnej wysokości do 30 tys. złotych.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi globalny kryzys. "Trzeba pomóc najsłabszym"

Wyborcza.biz przestrzega, że takie sytuacje już mają miejsce. Przywołuje historię jednego z kierowców, którego policja zatrzymała do rutynowej kontroli na obwodnicy Lublina.

Trzeba zapłacić 50 groszy w urzędzie

Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemności? Kierowca sam musi się zgłosić do odpowiedniego wydziału komunikacji w tej sprawie. Trzeba złożyć wniosek o zwrot zawieszonego prawa jazdy oraz przedstawić dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej. W przypadku wspomnianego kierowcy "złapanego" na obwodnicy Lublina opłata ta wynosi... 50 groszy.

Przyczyną całego nieszczęścia jest art. 102 ustawy o kierujących pojazdami. Jeden z przepisów mówi, że: "zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej" - cytuje Wyborcza.biz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Szczepan
10 miesięcy temu
Mam taką sytuację nie złożyłem wniosku i opłaty 50gr po upływie 3 miesięcy i zatrzymała mie policja do kontroli po 2 miesiącach od daty zakończenia kary .Jeszcze tego samego dnia złożyłem wniosek opłatę w starostwie i system odblokował zatrzymanie . Policja wysłała wniosek do sądu o ukaranie . Sąd po upływie 6 miesięcy wydał wyrok i skazał mie na karę grzywny 1500 i 6 miesięcy zatrzymania prawo jazdy bez daty od kiedy do kiedy jak mam to rozumieć cy już kara minęła czy dopiero nastąpi . W systemie cały czas widnieje że posiadam uprawnienia. Proszę o kontakt kogoś kto się z taką sytuacja spotkał lub prawnika mogącego pomyc
Rafał
rok temu
Zabrano mi prawko na 3 miesiące. Po 3 miesiącach byłem w starostwie, załatwiłem wszystkie formalności (opłata i wniosek). Minęły od tego czasu 2 miesiące a w systemie prawo jazdy wciąż ma status zatrzymane. Kto odblokowuje ? Starostwo czy Policja ?
dziad
2 lata temu
artykuł o niczym ....KRO jakieś?! ....
vgxcgfccvd
2 lata temu
Pismilicja okrada Polakow
Krzysztof7
2 lata temu
Jak zwykle ,nowy sposób na okradanie Polaków. A pouczenie każdego delikwenta ro tajemnica , czy sposób na zalegalizowaną prawnie kradzież?
...
Następna strona