Notowania

Białoruś pogłębi współpracę gospodarczą z Rosją. Mają wspólnie stworzyć państwo związkowe

Zbliżenie się Rosji i Białorusi jest coraz realniejsze. Moskwa mówi o "pogłębianiu integracji" i realizacji założeń państwa związkowego, które oba państwa przyjęły w 1999 roku. Białoruska opozycja natomiast obawia się, że w praktyce dojdzie do "wchłonięcia" ich państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do spotkania Władimira Putina (po lewej) i Alaksandra Łukaszenki doszło 20 grudnia. Obie strony nie ustaliły wciąż trzech punktów umowy. (Fot: LASKI DIFFUSION)

Strona rosyjska na realizację postanowień z 1999 roku naciska otwarcie od grudnia 2018 roku - informuje PAP. Kreml postawił sprawę jasno: albo powstanie państwo związkowe, albo Rosja poważnie zastanowi się nad dalszym gospodarczym wsparciem Białorusi.

Co przewiduje umowa o państwie związkowym? Przede wszystkim wprowadzenie wspólnej waluty, sądownictwa oraz polityki celnej - wylicza PAP. Wicepremier Białorusi Dzmitry Krutoj na antenie telewizji Biełaruś 1 zapewniał, że nie ma mowy o likwidacji rubla białoruskiego i przejścia na inną walutę. Wskazywał natomiast na inne korzyści, jakie odniesie Białoruś z umowy z Rosją, np. zniesienie roamingu między obiema stronami.

- Do uzgodnienia z Moskwą w ramach programu pogłębionej integracji pozostały jeszcze kwestie gazu, ropy i podatków - wskazuje Krutoj, cytowany przez PAP.

Zobacz też: Nie płacisz podatków, nie pojedziesz pociągiem? To przyszłość

- Mamy nadzieję, że jeszcze przed końcem roku dojdzie do jakiegoś kontaktu na szczeblu liderów naszych krajów i oni określą rozwiązania w tych dziedzinach. Argumenty stron są jasne, potrzebna jest po prostu decyzja polityczna - tłumaczy wicepremier.

Rosja znajduje się na drugim miejscu (po USA) w rankingu największych producentów broni.
Na nic sankcje. Putin: Rosja wzmacnia pozycję na światowym rynku broni

Dodaje też, że "pozostały pakiet" pogłębiający integrację gospodarczą obu państw "został już uzgodniony". Wstępny program działań został już parafowany obie strony we wrześniu. Nadal jednak nie zdecydowały się one na upublicznienie dokumentu.

Jak przekonują przedstawiciele obu stron, zostanie on podpisany przez prezydentów Rosji i Białorusi po uzupełnieniu go o 31 map drogowych w różnych sektorach. Dotychczas w negocjacjach uzgodniono 28 z 31 sektorowych map, ponieważ wciąż nie ma decyzji co do gazu, ropy i podatków.

Białoruś będzie lepiej kontrolować ropę naftową płynącą z Rosji.
Zanieczyszczona ropa z Rosji już nie popłynie. Białoruś buduje punkt kontrolny

Władimir Putin oświadczył, tuż przed rozmowami z Alaksandrem Łukaszenką, że Rosja obniży ceny surowców dla Białorusi, jeżeli ta zgodzi się na utworzenie ponadnarodowych organów "kontrolnych i emisyjnych". Premier Dmitrij Miedwiediew dodał, że Moskwa zwiększy wsparcie dla Mińska, jeżeli druga strona zdecyduje się na pełną realizację map integracji.

Strona białoruska przekonuje, że nie ma mowy o integracji politycznej obu państw, chodzi wyłącznie o zbliżenie gospodarcze. Jednak nie przekonuje to opozycji i środowisk niezależnych od władzy.

Angela Merkel popiera budowę gazociągu Nord Stream 2
Nord Stream 2 ma zielone światło od Niemiec. Angela Merkel wspiera projekt

Obawiają się, że rozmowy dotyczą w gruncie rzeczy białoruskiej suwerenności. Niektórzy przekonują nawet, że może to być preludium do "wchłonięcia" Białorusi przez Rosję, dlatego też 15 partii i organizacji opozycyjnych podjęły wspólnie kampanię w obronie niepodległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

BertSzkoda Białorusinów. Wystarczyło trochę "Srebrników" dla siebie i swoich bliskich żeby Łukaszenka sprzedał cały kraj.

30-12-2019

BialorusiniFanatyk. I bieda. To wami bedze rzadzicz. Putinowcy nigdy was nie akceptuja jako swojej. NA ZAWSZE SOBIE ZAPAMIETAJ. jak ruski bendze szedl na wojne … Czytaj całość

30-12-2019

PolakZSRR odradza się. Musimy z tym walczyć, bo to zagrożenie dla naszej wolności. Trzeba stawiać mury z kamerami termowizyjnymi na granicach. Pola minowe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)