Notowania

Zanieczyszczona ropa z Rosji już nie popłynie. Białoruś buduje punkt kontrolny

Białorusini budują laboratorium do kontroli ropy naftowej płynącej z Rosji. Ma to uchronić m.in. Polskę przed powtórką sytuacji z tego roku, gdy rurociągami transportowano zanieczyszczony surowiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Białoruś będzie lepiej kontrolować ropę naftową płynącą z Rosji. (Fot: NIKOLAI TITOV / East News)

Od 24 kwietnia do 9 czerwca do polskiego systemu przesyłowego trafiło 690 tys. ton zanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej z Rosji. Afera wybuchła, gdy operator białoruskich ropociągów odkrył, że zawartość chlorków w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30-krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie.

Polskie władze musiały wtedy uruchomić strategiczne rezerwy ropy naftowej po wstrzymaniu dostaw z Rosji, by rafinerie w Gdańsku i Płocku mogły utrzymać produkcję. Żeby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła, Białoruś zdecydowała o budowie punktu kontroli jakości ropy na rurociągu Przyjaźń.

Tę strategiczną decyzję ogłosił wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.

Kiedy skończy się ropa naftowa?

"Decyzja w tej sprawie już zapadła, a pierwszy etap projektu zostanie zrealizowany w 2020 roku" - napisał portal Naviny.by cytowany przez PAP.

Instalacja ma zostać zbudowana na węźle odbioru rosyjskiej ropy na Białorusi - na 106 km rurociągu Uniecza-Mozyrz.

Władze Homeltransnafty przekonują, że gdyby taki punkt kontroli jakości istniał wcześniej, nie doszłoby do zanieczyszczenia całego systemu w połowie tego roku.

Wcześniej Białoruś prosiła Rosję o to, by ona wprowadziła kontrole jakości surowca na granicy, ale spotkało się to z odmową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2019

alskdjf"Wcześniej Białoruś prosiła Rosję o to, by ona wprowadziła kontrole jakości surowca na granicy, ale spotkało się to z odmową." Ruski to są … Czytaj całość

28-12-2019

władzamir władzamirowiczw laboratorjum bedom pracować i kontrolować agenci kgb!!!!!!

29-12-2019

antyklerykalmanipulacje informacjami , dyktator USA chce zamienić dostawy zamiast z rosji chce dostarczać /krwawą ropę i gaz / z terenów okupowanych do krajów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)