Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Zanieczyszczona ropa z Rosji już nie popłynie. Białoruś buduje punkt kontrolny

14
Podziel się:

Białorusini budują laboratorium do kontroli ropy naftowej płynącej z Rosji. Ma to uchronić m.in. Polskę przed powtórką sytuacji z tego roku, gdy rurociągami transportowano zanieczyszczony surowiec.

Białoruś będzie lepiej kontrolować ropę naftową płynącą z Rosji.
Białoruś będzie lepiej kontrolować ropę naftową płynącą z Rosji. (East News, NIKOLAI TITOV / East News)

Od 24 kwietnia do 9 czerwca do polskiego systemu przesyłowego trafiło 690 tys. ton zanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej z Rosji. Afera wybuchła, gdy operator białoruskich ropociągów odkrył, że zawartość chlorków w ropie przekroczyła dopuszczalne normy 20-30-krotnie, a w niektórych próbkach nawet stukrotnie.

Polskie władze musiały wtedy uruchomić strategiczne rezerwy ropy naftowej po wstrzymaniu dostaw z Rosji, by rafinerie w Gdańsku i Płocku mogły utrzymać produkcję. Żeby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła, Białoruś zdecydowała o budowie punktu kontroli jakości ropy na rurociągu Przyjaźń.

Tę strategiczną decyzję ogłosił wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.

Zobacz także: Kiedy skończy się ropa naftowa?

"Decyzja w tej sprawie już zapadła, a pierwszy etap projektu zostanie zrealizowany w 2020 roku" - napisał portal Naviny.by cytowany przez PAP.

Instalacja ma zostać zbudowana na węźle odbioru rosyjskiej ropy na Białorusi - na 106 km rurociągu Uniecza-Mozyrz.

Władze Homeltransnafty przekonują, że gdyby taki punkt kontroli jakości istniał wcześniej, nie doszłoby do zanieczyszczenia całego systemu w połowie tego roku.

Wcześniej Białoruś prosiła Rosję o to, by ona wprowadziła kontrole jakości surowca na granicy, ale spotkało się to z odmową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Wujek z USA
3 lata temu
Nawet rzekomo wroga Polsce Białoruś zainicjowała kontrolę jakości rosyjskiej ropy, czyli przyjaźń przyjaźnią, ale zanieczyszczonej ropy przez nasz kraj nie przesyłaj.
ekosymp
4 lata temu
Należy jeszcze skontrolować jakość węgla z Rosji,bo nasz,przed laty tak skutecznie jak spalany w Polsce węgiel obecnie nie powodował tak silnego zanieczyszczenia atmosfery.
WTF?
4 lata temu
A w TVP mówili że PiS zakręciło rurociąg . o co kaman ?
PL
4 lata temu
Jak w ogóle może nie być laboratorium. To jakaś kpina. Ruszy jak przyjeżdżają na audyty to chcą nie wiadomo czego A a sami podstaw nie przestrzegaja
Na chłopski r...
4 lata temu
Mimo najnowszych wydarzeń nie wygląda na to, że Białoruś jest tak bardzo zakochana w Rosji i negatywnie nastawiona do Polski jak mogłoby się wydawać.