Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Biden: USA odpowiedzą zdecydowanie, jeśli Rosja dokona kolejnej inwazji na Ukrainę

20
Podziel się:

Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy "odpowiedzą zdecydowanie" jeśli Rosja dokona kolejnej inwazji na Ukrainę - poinformował Biały Dom.

Biden: USA odpowiedzą zdecydowanie, jeśli Rosja dokona kolejnej inwazji na Ukrainę
Biden zapewnił też Zełenskiego o swym zaangażowaniu na rzecz zasady "nic o was bez was" (PAP, MICHAEL REYNOLDS)

Rozmowa koncentrowała się wokół sytuacji na granicach Ukrainy gdzie Rosja skoncentrowała znaczne siły militarne.

"Prezydent Biden oświadczył jasno, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy i partnerzy odpowiedzą zdecydowanie jeśli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę" - oświadczyła w opublikowanym po rozmowie komunikacie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Biden: nic o was bez was

Psaki dodała, że Biden ponownie podkreślił poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz dla posunięć zmierzających do umocnienia zaufania i deeskalacji sytuacji w Donbasie. Biden zapewnił też Zełenskiego o swym zaangażowaniu na rzecz zasady "nic o was bez was".

Zobacz także: Rozmowa Duda-Biden. Minister odsłania kulisy

"Prezydenci wyrazili poparcie dla wysiłków dyplomatycznych, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu od dwustronnego amerykańsko rosyjskiego dialogu w Genewie 10 stycznia na temat stabilności strategicznej i będą kontynuowane na forum Rady NATO-Rosja oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)".

Zełenski poinformował na Twitterze po rozmowie, że przedyskutował z prezydentem USA kwestie związane utrzymaniem pokoju w Europiezapobieżeniem dalszej eskalacji.

Ukraiński prezydent napisał też, że omówił z Bidenem "wspólne działania Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i partnerów mające na celu utrzymanie pokoju w Europie, zapobieżenie dalszej eskalacji, reformy i deoligarchizację".

Zełenski podziękował stronie amerykańskiej za "niezachwiane poparcie" i dodał, że rozmowa z Bidenem "świadczy o specjalnym charakterze naszych stosunków".

Żądania Rosji ws. rozszerzenia NATO

Agencja Associated Press przypomniała, że Biden mówił wcześniej o możliwości drastycznych sankcji uderzających w rosyjską gospodarkę, ale zaznaczył, że militarna odpowiedź USA w przypadku rosyjskiej inwazji nie wchodzi w rachubę.

Rosja domaga się od Zachodu "gwarancji bezpieczeństwa", które miałyby wykluczać dalsze rozszerzanie się NATO na wschód, zwłaszcza o Ukrainę i inne kraje posowieckie. Rosjanie zażądali też od NATO usunięcia broni ofensywnej z tego regionu.

Waszyngton odrzucił te żądania jako nie nadające się do rozpoczęcia rozmów wskazując, że główna zasada NATO głosi, iż sojusz jest otwarty dla każdego kwalifikującego się do członkostwa kraju i żadna strona trzecia nie ma w tym przypadku prawa weta.

AP zauważa, że chociaż są niewielkie szanse aby Ukraina została zaproszona do NATO w najbliższej przyszłości, to jednak USA i ich sojusznicy nie wykluczają takiej możliwości.

Według komunikatu Białego Domu obaj przywódcy omówili też podczas rozmowy telefonicznej zbliżające się rozmowy ze stroną rosyjska w kwestii bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
BerlA
9 miesięcy temu
Biden oj Biden co Wy USA zrobicie? BIDEN obyś nie przespał tej Inwazji.
45E
9 miesięcy temu
JUŻ NIE RAS UKRAIŃCÓW USA wyonaczyło??NIE TAK DAWNO przekazanie broni atomowej A TERAZ ZNOWÓŻ OBIECANKI BEZ POKRYCIA ??/
realista
9 miesięcy temu
51 % że być może wtedy wyjadą z Europy
88888 888
9 miesięcy temu
Nie chcieliśmy komunizmu w Polsce i co? Na naszych oczach, komunistyczny kraj, Chiny, staje się największą potęgą gospodarczo-militarną Świata. To Chiny rozdają dzisiaj karty. To Chiny decydują o sytuacji w rozdaniu geopolitycznym.
88888 888
9 miesięcy temu
Hahahaha..."odpowiedzą zdecydowanie"...zakazem sprzedaży jabłek i marchewek do Rosji...hahahahaha...Zachód, wyrazi swoje oburzenie, zachód będzie wspierał werbalnie Ukrainę...TYMCZASEM, DWA MILIONY MŁODYCH, SILNYCH UKRAIŃSKICH MĘŻCZYZN, MIAST BRONIĆ OJCZYZNY, WALCZYĆ Z NAJEŹDŹCĄ, ROBIĄ KARIERY W POLSKICH BIEDRONKACH, NA BUDOWACH I KRADNĄC MIEDŹ.