Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Biedronka chce renegocjować czynsze. "Dla centrów handlowych to będzie cios"

276
Podziel się

Właściciel Biedronki chce renegocjować płacone przez sieć czynsze. Firma wskazuje, że musi szukać dodatkowych pieniędzy, bo wydaje sporo na środki czystości czy dodatkowe pensje. - To prędzej czy później uderzy w klientów - komentują przedstawiciele branży.

JMP chce renegocjować część umów z "partnerami biznesowymi"
JMP chce renegocjować część umów z "partnerami biznesowymi" (WP, Mateusz Madejski)
bDIPYsER

- Czas renegocjować czynsze - takie wytyczne do szefów sklepów sieci Biedronka wysłał Hugo Mesquita, szef makroregionu mazowieckiego w Jeronimo Martins Polska.

Do listu dotarł money.pl. Co możemy w nim przeczytać?

"Zwracamy się z wnioskiem o podjęcie rozmów dotyczących renegocjacji wysokości czynszów i należnych od nas opłat" - pisze Mesquita do części dyrektorów mazowieckich Biedronek.

bDIPYsET

Do części, bo sporo sklepów Biedronka należy po prostu do Jeronimo Martins Polska. Tu oczywiście o renegocjacji czynszów mowy być nie może. Część punktów sieci znajduje się jednak w centrach handlowych czy w podobnych obiektach, częścią zarządzają też franczyzobiorcy. I to właśnie w takich przypadkach mają odbyć się renegocjacje czynszów.

Zobacz także: Odmrożenie gospodarki. "Najważniejsze, żeby robić to ostrożnie". Obejrzyj wideo:

Sieci takie jak Biedronka są w bardzo dobrej sytuacji - przynajmniej na tle reszty branży handlowej. Markety mogą być otwarte, a pod sklepami ustawiają się często długie kolejki. W tym samym czasie np. sklepy odzieżowe czy sportowe w galeriach muszą pozostać pozamykane. Skąd zatem potrzeba renegocjacji czynszów?

bDIPYsEZ

Mesquita tłumaczy w liście, że JMP ma ostatnio "duże nieplanowane inwestycje". Wymienia, że chodzi między innymi o "środki zapewniające ochronę w marketach". Ale nie tylko. Szef makroregionu tłumaczy, że firmę sporo kosztowały też "dodatkowe wynagrodzenia i nagrody dla zespołów pracowników".

Dyrektor zaleca więc szefom sklepów renegocjacje, choć nie mówi wprost, jakich oszczędności oczekuje. Nam JMP nie chciało powiedzieć, czy podobne listy dostali szefowie sklepów w innych regionach.

- Biedronka postawiła sobie za cel zapewnienie Polakom dostępu do wszystkich niezbędnych na co dzień produktów i poczyniła dodatkowe inwestycje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom - tłumaczy w rozmowie z money.pl Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji JMP. Zwraca uwagę, że "wprowadzone do handlu regulacje w dużym stopniu wpłynęły na zmniejszenie liczby klientów w sklepach w ostatnich tygodniach".

bDIPYsFa

- W tej sytuacji zwróciliśmy się do niektórych partnerów biznesowych z prośbą o podjęcie rozmów dotyczących jak najbardziej odpowiedzialnego zarządzania kosztami, licząc na znalezienie optymalnego rozwiązania dla obu stron - dodaje.

Biedronka chce negocjować czynsze. Branża podzielona

Najemcy centrów handlowych mogą zawieszać czynsze na czas epidemii. Nie robi tego jednak JMP - w końcu Biedronki są ciągle otwarte.

- Sytuacja jest niepewna, trzeba się przystosować do nowych okoliczności. Nie dziwi mnie, że wielka sieć tak zagrała - mówi nam menedżer z dużej sieci handlowej.

bDIPYsFb

Inni jednak nazywają działania JMP "nieetycznymi".

- W centrach handlowych działają obecnie tylko markety spożywcze, apteki czy drogerie. Inni najemcy mogą nie płacić czynszu. Ale za to sklepy spożywcze notują wzrosty, więc chęć obniżki czynszu jest nie tylko bezpodstawna, ale daleko idącym cynizmem - mówi money.pl Wojciech Krawczyk, wpółwłaściciel Galerii Kupieckiej

- JMP jest na absolutnie uprzywilejowanej pozycji. Wczujmy się w pozycję szefa niedużego centrum handlowego. Większość sklepów jest pozamykana, działa tylko Biedronka i może jakaś nieduża apteka. On zrobi wszystko, by utrzymać Biedronkę, bo bez niej może nie przetrwać najbliższych tygodni. JMP o tym wie - i stara się wykorzystać to, by ugrać jak najwięcej. Nie fair - komentuje inny przedsiębiorca z branży.

Zdaniem przedstawicieli branży handlowej na razie klienci bezpośrednio nie odczują wojny o czynsze.

bDIPYsFc

- Ale jest istotne zagrożenie. Jedziemy teraz na oparach, nie mamy właściwie żadnego zysku. Jeśli duże sieci będą ostro renegocjować czynsze, to możemy po prostu zacząć upadać. To całkiem realne, proszę zobaczyć na Łódź - mówi nam właściciel galerii.

Ma na myśli łódzką galerię Sukcesja, której upadłość niedawno ogłosił sąd. Przyczynił się do tego kryzys związany z koronawirusem, choć galeria miała problemy na długo przed epidemią.

A co na to wszystko eksperci? Robert Krzak z EY zwraca uwagę, że w Niemczech Rada ds. Handlu zaproponowała specjalny kodeks postępowania na linii najemcy-sieci handlowe.

Zgodnie z kodeksem, obie strony mają mieć na przykład wgląd w swoje wyniki finansowe. Mniejsze firmy z kolei dostaną specjalne podręczniki i opracowania, jak radzić sobie z wielkimi korporacjami.

Uchwalając kodeks, Niemiecka Rada ds. Handlu stwierdziła, że "to nie czas, aby handlowcy rozmawiali ze sobą przez prawników".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDIPYsFu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(276)
Kolonizator
11 miesięcy temu
Biedronka to chytrusy. Hugo M. nie wysłał listu do szefów sklepów, tylko do właścicieli nieruchomości. JMP posiada na własność niewiele więcej niż 5% obiektów, resztę wynajmuje. W 2013 było podobnie. Wysłali listy do wszystkich. Właściciele pojedyńczych obiektów ugięli się i obniżyli czynsze. Duże firmy zaśmiały się prosto w twarz i koniec tematu. Biedronka na koniec roku ogłosiła jak zwykle świetny wynik finansowy, kosztem wszystkich Polek i Polaków. Pamiętajcie przychody z Biedronki stanowią 80% wszystkich przychodów grupy JMP. Natomiast zysk około 85%. Nie dajcie się naciągnąć cwaniakom. Biedronka to współcześni kolonizatorzy i są gotowi obedrzeć z ostatniej złotówki. Poprzedni dyrektor generalny Suchański jest prezesem w Żabce, równie niegodziwej organizacji biznesowej. A to świadczy o tych ludziach i ich etyce biznesowej
roszczeniowy ...
11 miesięcy temu
a ja chciałbym zapytać przy okazji tą wielką sieć handlową na polskim rynku - czemu 90 procent artykułów przemysłowych to pochodzi nie wiadomo z jak daleka ????? Ostatnio chciałem kupić porządne ręczniki 70x140 - wybrałem firme ZWOLTEX z Polski - coś pięknego towar( sprawdzcie sobie n a stronie ).... żelazka,deski do prasowania,.....wszystko to zdaje się z importu..... i dlatego nic z art przemysłowych w biedronce nie kupuje a szkoda bo blisko bym miał i nie musiał oczekiwać kuriera .... widocznie sieci sie to opłaca , z koniem kopał się nie będę . nie chce moich pieniędzy to nie !
Vs
11 miesięcy temu
To co mają powiedzieć ci co nie chandlują już prawie półtora miesiąca.
bDIPYsFv
Kik
11 miesięcy temu
Przez 20 lat działalności nie odłożyli sobie na czarną godzinę żadnego kapitału,na trudne chwile ??? Nie mają oszczędności ?
Teresa
11 miesięcy temu
Nie dać się tym portugalskim krwiopijcom!
...
Następna strona