Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Biorą się za parkowanie na chodnikach. Proponują zmiany w przepisach

18
Podziel się:

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło pismo, w którym postuluje się wprowadzenie zmian w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o zatrzymanie lub postój na chodniku auta o masie do 2,5 t. RPO zwraca uwagę, że wiele pojazdów parkujących na chodnikach uniemożliwia swobodne przejście pieszym.

Biorą się za parkowanie na chodnikach. Proponują zmiany w przepisach
RPO postuluje zmiany w przepisach dot. parkowania na chodniku (policja.gov.pl, mat. prasowe)

Do RPO wpłynęło pismo popierające wprowadzenie zmian w zasadach parkowania samochodów na drogach publicznych. Postulaty zgłosił ruch społeczny "Miejska Agenda Parkingowa".

Jednym z postulatów jest nowelizacja art. 47 ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym, który pozwala na zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem przestrzegania zasad zatrzymania i postoju pojazdu określonych w ustawie.

"Piesi przeciskają się między samochodami"

"Autorzy wniosku proponują, aby przepisy zezwalały na postój pojazdu na drodze dla pieszych wyłącznie w miejscach wyznaczonych do postoju za pomocą stosownych znaków drogowych lub odpowiedniej infrastruktury drogowej. Chodzi o zlikwidowanie powszechnego dziś parkowania całych samochodów na drogach dla pieszych oraz o spowodowanie, aby stało się to wyjątkiem" - czytamy na stronie internetowej RPO.

RPO przypomina, że parkowanie na chodniku jest dopuszczalne, ale pod warunkiem zapewnienia możliwości swobodnego poruszania się pieszych. Jednakże "w rzeczywistości kierowcy bardzo często te zasady naruszają".

W efekcie piesi muszą np. przeciskać się między samochodami i granicą chodnika, wchodzić na przejście dla pieszych zza zaparkowanych aut, a nawet ustępować pierwszeństwa pojazdom jeżdżącym po chodnikach. A policja i straż miejska nie są w stanie skutecznie przeciwdziałać takiemu naruszaniu zasad, zwłaszcza w dużych miastach - dodano.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
vikty
4 tyg. temu
Powinno być jak w USA. Drogi szerokie z poboczem i zatrzymuje się przy chodniku nie blokując ani pieszych ani ulicy. No ale w Europie zawsze wiedzą lepiej i zwężają drogi. Echhh
nie szanują i...
4 tyg. temu
Kierowcy rozzuchwalili się i mają gdzieś przepisy. Zawsze mają jedno głupie tłumaczenie "to gdzie mam zaparkować, jak brakuje miejsc". Zostawiają swoje samochody nie tylko na chodnikach ale również na trawnikach. Zastawiają też przejścia dla pieszych. Kierowca nie może przejść więcej niż 10 m od swojego samochodu, nogi go za bardzo rozbolą. Przejście ok. 1 km to dla nich wyczyn.
piotrek
4 tyg. temu
bzdurny artykuł są przepisy parkowanie nie jest dozwolone według przepisów aby ni ebyło swobodne poruszanie a było 1,5m dla pieszego chyba ze zmieniło sie cos ostatnio i żyje w niewiedzy
ABCDE
4 tyg. temu
Co tydzień pojawia się kolejne wpisy i zarządzenia "Jak karać kierowców" To już jest CHORE!! Budują blokowisko na 1000 ludzi a 20 miejsc parkingowych, zwężają ulice, ograniczają prędkości, wszędzie pierszeństwo pieszych, rowerzystów, którzy chodzą jak "święte krowy" i tylko czekają na potknięcie kierowcy i KARA!!! A może zacząć karać projektantów, co nie zrobili parkingów?? Zweżaja ulice?? Albo urzędników za chore przepisy?? Rowerzysta czy pieszy bez żadnego hamowania wbija się znienacka na jezdnię prosto pod auto ale zawsze winny kierowca!!!
sadfasdf
4 tyg. temu
Pieszy nie moze przejsc to jest problem ale ze auta nie maja gdzie parkowac to nie jest problem. Jak zwykle nieudolne samorzady zamiast rozwiazywac problemy chca karac ludzi. Zabronic wjezdzac samochodom do miast po co w ogole samochody, zlikwidowac niech wszyscy dymaja pieszo, jezdzic moze tylko burmistrz wojt i ich sekretarki