Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Blef Gazpromu? Niemcy boją się, że Rosja nie odkręci już kurka

Podziel się:

Zdaniem niemieckich dziennikarzy nie jest wcale pewne, że Gazprom wznowi przesył gazu za pomocą Nord Stream do Niemiec. Strona rosyjska ma szukać pretekstu te tego, żeby nie wznowić dostaw paliwa gazowego. Zostały one wstrzymane 11 lipca w związku z pracami konserwacyjnymi.

Blef Gazpromu? Niemcy boją się, że Rosja nie odkręci już kurka
Rosja wstrzymała dostawy gazu Nord Stream (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Rosja wstrzymała 11 lipca przesyłanie gazu rurociągiem Nord Stream. Tłumaczy to koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Jego ponowne uruchomienie, zapowiadane pierwotnie na 21 lipca Gazprom postawił pod znakiem zapytania, informując, że serwisowana w Kanadzie turbina nadal nie dotarła do Rosji.

Tymczasem niemiecki rząd uważa, że Gazprom blefuje, aby znaleźć pretekst, by nie wznawiać dostaw gazu do Niemiec – pisze "Bild".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS w sprawie inflacji robi dobrą minę do złej gry. prof. Dudek: Kaczyński udaje, że tego nie widzi
Czy od tej turbiny zależeć będzie ogrzewanie mieszkań milionów Niemców zimą? – zastanawia się gazeta i dodaje, że Gazprom sieje niepewność w kwestii ponownego uruchomienia i działania gazociągu.

Gazprom się tłumaczy w oświadczeniu

Rosyjska spółka tłumaczyła w swoim oświadczeniu, że "obiektywne ocenianie dalszego rozwoju sytuacji" jest "skomplikowane". Gazprom zaznaczył też, że "nie posiada żadnych dokumentów, które umożliwiłyby Siemensowi wysłanie turbiny" z Kanady do rosyjskiej tłoczni gazu Portowaja.

Kanada, przestrzegając nałożonych na Rosję sankcji, od kilku miesięcy opóźnia zwrot turbiny. Eksperci wątpią jednak, czy prawidłowe, dalsze działanie Nord Stream 1 jest uzależnione od tej jednej części. "Niemcy mogłyby być bezpiecznie zaopatrywane w gaz także przy obecnie istniejących turbinach. Ale Gazprom nie chce tego z powodów politycznych" – tłumaczył jeden z ekspertów na łamach "Bild". Podobnego zdania jest niemiecki rząd.

"Minister Habeck poprosił rząd kanadyjski o dostarczenie turbiny do Niemiec […]. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję rządu kanadyjskiego o udzieleniu zgody" – potwierdziła na prośbę "Bilda" rzeczniczka ministerstwa gospodarki. Rzeczniczka podkreśliła, że Niemcy chcą jak najszybciej przekazać turbinę do Rosji. Jak zaznaczyła, "eksport turbiny z Kanady do Niemiec, a później także z Niemiec do Rosji, jest zgodny z europejskimi sankcjami. Gaz nie jest obecnie objęty sankcjami w UE".

Problemy w transporcie turbiny

Jak dowiedział się "Bild" - nadal istnieją duże problemy, jeśli chodzi o transport spornej części. "Po pierwsze, Gazprom nie wydaje się zainteresowany zwrotem turbiny, która oficjalnie należy do firmy, […] w związku z tym spowalnia proces, zamiast go przyspieszać" – zauważa gazeta i wskazuje, że również strona kanadyjska "nie wydaje się gotowa na wysłanie turbiny z kraju".

Powodem jest mocna presja ze strony rządu ukraińskiego. Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił, że byłoby rzeczą "absolutnie nie do przyjęcia" przekazanie turbiny Niemcom przez Kanadę.

Rzecznik firmy Siemens Energy, serwisującej turbinę w Kanadzie, nie był w stanie podać "Bildowi" żadnego terminu, w jakim miałby nastąpić zwrot części.

"Nasi eksperci obecnie intensywnie pracują nad wszystkimi formalnymi zgodami i logistyką, co obejmuje między innymi procesy dotyczące kontroli eksportu i importu" – wyjaśnił.

Kolejną trudnością jest także szybki transport turbiny przez Atlantyk, co wymagałoby użycia samolotu transportowego. Kiedy, jak i czyim samolotem taki transport mógł się faktycznie odbyć – na te pytania "Bilda" nie udzieliło odpowiedzi ani niemieckie ministerstwo gospodarki, ani Siemens.

Nawet jeśli po wszystkich perturbacjach turbina zostałaby dostarczona do Rosji, "wcale nie byłoby pewności, że Gazprom ją zainstaluje" – podkreśliła na zakończenie gazeta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP