Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Blisko 12 proc. pracowników z Ukrainy wyjechało z Polski. Firmy już odczuwają ich brak

Według Ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu 10 dni ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. To niemal 12 proc. wszystkich pracujących u nas do niedawna Ukraińców. Firmy już odczuwają ich brak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pracodawcy mają nadzieję, że gdy wszystko zacznie wracać do normy, pracownicy z Ukrainy wrócą (Fot: Kamil Krukiewicz/REPORTER)

Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia zwrócił uwagę w rozmowie z serwisem "Dla Handlu", że były dwie fale wyjazdów.

- Pierwsza fala została odnotowana do około 17 marca, druga - w przeddzień zamknięcia granic państwowych Ukrainy 27 marca. Wielu Ukraińców w Polsce zostało źle poinformowanych, zdecydowali się na wyjazd, ponieważ myśleli, że granica ukraińsko-polska została całkowicie zamknięta. Chociaż i teraz można ją przekroczyć samochodem – wyjaśnił Bogdevic.

Niektórym pracownikom z Ukrainy firmy wypowiedziały umowę, ale w wielu przypadkach to sami pracownicy zdecydowali się na powrót do domu w obawie, że później przez kilka tygodni ni e będzie to możliwe. Polscy pracodawcy - zwłaszcza z branży produkcji żywności i transportu - już czują ten odpływ. Od kilku tygodni nie tylko nie zwalniają, lecz wręcz zwiększają obroty.

- Te przedsiębiorstwa potrzebują siły roboczej. Odpływ Ukraińców może spowolnić tempo ich pracy, dlatego teraz aktywnie rekrutujemy Ukraińców, którzy pozostają w Polsce. Ci, którzy opuścili Polskę, ale zamierzają wrócić, mogą to zrobić. Muszą jednak przejść obowiązkową kwarantannę nałożoną przez polskie władze - wyjaśnia Tomasz Bogdevic.

Aby dodatkowo zachęcić ich do powrotu, niektóre agencje pracy na własny koszt otworzyły ośrodki kwarantanny. Zdecydowała się na to również Gremi Personal, która czeka na ukraińskich pracowników Gdańsku i Łodzi.

Większość Ukraińców rozważa zamianę Polski na inny kraj UE. Niepokojące dane
Ukraińcy chcą wyjechać z Polski. Zabraknie nam rąk do pracy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, pracownicy z ukrainy, kwarantanna, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2020

sdtrhi niech nie wracaja dlatego zeby w koncu zmusic chciwych pracodawcow do placenia polakom godziwych wynagrodzen a nie zatrudniania tanich ze wschodu

31-03-2020

nbhcCzegoś tu nie rozumiem.W Polsce nic już nie pracuje,ludzie zwalniani są z pracy a tu słychać że brakuje ukraińców.Ciekawe do czego?.

31-03-2020

BRAWO!!!Może czas żeby państwo i pracodawcy zaczęli szanować POLAKÓW!!!!

Rozwiń komentarze (460)