Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Blisko 12 proc. pracowników z Ukrainy wyjechało z Polski. Firmy już odczuwają ich brak

460
Podziel się

Według Ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu 10 dni ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. To niemal 12 proc. wszystkich pracujących u nas do niedawna Ukraińców. Firmy już odczuwają ich brak.

Pracodawcy mają nadzieję, że gdy wszystko zacznie wracać do normy, pracownicy z Ukrainy wrócą
Pracodawcy mają nadzieję, że gdy wszystko zacznie wracać do normy, pracownicy z Ukrainy wrócą (East News, Kamil Krukiewicz/REPORTER)
bDYNPQrp

Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia zwrócił uwagę w rozmowie z serwisem "Dla Handlu", że były dwie fale wyjazdów.

- Pierwsza fala została odnotowana do około 17 marca, druga - w przeddzień zamknięcia granic państwowych Ukrainy 27 marca. Wielu Ukraińców w Polsce zostało źle poinformowanych, zdecydowali się na wyjazd, ponieważ myśleli, że granica ukraińsko-polska została całkowicie zamknięta. Chociaż i teraz można ją przekroczyć samochodem – wyjaśnił Bogdevic.

bDYNPQrr

Niektórym pracownikom z Ukrainy firmy wypowiedziały umowę, ale w wielu przypadkach to sami pracownicy zdecydowali się na powrót do domu w obawie, że później przez kilka tygodni ni e będzie to możliwe. Polscy pracodawcy - zwłaszcza z branży produkcji żywności i transportu - już czują ten odpływ. Od kilku tygodni nie tylko nie zwalniają, lecz wręcz zwiększają obroty.

- Te przedsiębiorstwa potrzebują siły roboczej. Odpływ Ukraińców może spowolnić tempo ich pracy, dlatego teraz aktywnie rekrutujemy Ukraińców, którzy pozostają w Polsce. Ci, którzy opuścili Polskę, ale zamierzają wrócić, mogą to zrobić. Muszą jednak przejść obowiązkową kwarantannę nałożoną przez polskie władze - wyjaśnia Tomasz Bogdevic.

Aby dodatkowo zachęcić ich do powrotu, niektóre agencje pracy na własny koszt otworzyły ośrodki kwarantanny. Zdecydowała się na to również Gremi Personal, która czeka na ukraińskich pracowników Gdańsku i Łodzi.

bDYNPQrx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDYNPQrS
KOMENTARZE
(460)
He
rok temu
Dziekujemy wam ukraincy za wasza ciezka prace w Pl gdy was potrzebowalismy. Dzieki wam stac nas bylo na nic nie robienie a I tak PKB szlo w gore. Teraz powoli wchodzimy w stan recesji I musimy zapewnic prace tym Polakom co chca pracowac wiec wasz juz nie potrzebujemy. Jak znow bedziemy was potrzebowac to zadzwonimy. Pa.
bahama
rok temu
rzad u nich to jest to samo wyznanie jak u nas.
gosć
rok temu
zamknąc granice i okres przejsciowy wprowadzic na 5 lat.
bDYNPQrT
Hmm
rok temu
Jakto? Przestali bać się wojny na Ukrainie?
SS
rok temu
Może wreszcie zaczną szanować polskich pracowników
...
Następna strona