Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
07.03.2020 15:26

Ukraińcy chcą wyjechać z Polski. Zabraknie nam rąk do pracy

Aż 84 proc. Ukraińców twierdzi, że rozważa zmianę Polski na inny kraj UE. Jeśli czarny scenariusz się spełni, może nam zabraknąć rąk do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Większość Ukraińców rozważa zamianę Polski na inny kraj UE. Niepokojące dane

Ukraińcy wolą inne kraje niż Polskę. Udowadnia to raport przygotowany przez Gremi Personal, firmę zajmującą się sprowadzaniem do nas pracowników zza wschodniej granicy. Wynika z niego, że 84 proc. ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce jest potencjalnie zainteresowanych pracą w innych krajach Unii Europejskiej. Te dane są alarmujące - opisuje Maciej Bąk w portalu "Bezprawnik".

Badanie przeprowadziła ukraińska agencja Vox Populi. Wynika z niego, że 51 proc. respondentów jako kraj, do którego mogliby się przenieść, wybiera Niemcy. Na drugim miejscu są ex aequo Czechy oraz kraje skandynawskie (22 proc.). O USA i Kanadzie wspomina 16-17 proc. pytanych, a o Wielkiej Brytanii - niespełna 13 proc.

Badacze przepytali ponad tysiąc Ukraińców żyjących w 25 miastach naszego kraju, aż 40 proc. z nich już podjęło decyzję o wyprowadzce z Polski. Za Odrą kuszą ich zdecydowanie zarobki, jednak cudzoziemcy narzekają też na trudy legislacyjne przy legalizacji pobytu.

Gremi Personal podkreśla w raporcie, że wielu Ukraińców wciąż czeka na jasny komunikat od polskich władz, by te uprościły legalizację pobytu w Polsce. Jednak cierpliwość się kończy, bo aż 69 proc. pytanych migrantów z Ukrainy nie widzi w tym roku możliwości pozostania w naszym kraju.

Obejrzyj: #OgarnijHejt - akcja Wirtualnej Polski i Fundacji Instytut Polska Przyszłości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca, cudzoziemcy, ukraińcy w polsce, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2020

jojona wiejskiej i w seminariach mamy wielu nierobów, więc tylko mały nakazik pracy i sprawa rozwiązana,popracują za średnia krajowa to może zmądrzeją

08-03-2020

xxxA co ma ich w Polsce trzymać, skoro nawet Polacy nie chcą pracować w Polsce?

08-03-2020

PaliCzekam na ten dzień jak na zbawienie

Rozwiń komentarze (593)