Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Ukraińcy nie chcą wyjeżdżać do Niemiec. Od Polski wolą Czechy

74
Podziel się:

Choć Ukraińcy mogą legalnie pracować w Niemczech, to najprawdopodobniej niewielu przeniesie się tam z Polski. Rośnie za to emigracja do Czech, gdzie pensje są wyższe, a przepisy bardziej przejrzyste od polskich – donosi wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.

Wśród Ukraińców od dwóch lat maleje zainteresowanie niemieckim kierunkiem emigracji.
Wśród Ukraińców od dwóch lat maleje zainteresowanie niemieckim kierunkiem emigracji. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Dziennik przypomina, że od 1 marca Ukraińcom szukającym pracy poza ojczyzną przybędzie jeszcze jeden kierunek: Niemcy. Wśród ułatwień jest między innymi zniesienie obowiązku udowodnienia przez niemieckiego pracodawcę, że szukając pracownika, nie znalazł na wolne stanowisko Niemca lub obywatela UE.

Ale droga Ukraińców do legalnej pracy w Niemczech wcale nie jest taka prosta. Muszą przedstawić przetłumaczone uprawnienia i inne dokumenty, a także udokumentować, że władają niemieckim w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym. To ostatnie kryterium może być najtrudniejsze do spełnienia – zauważa „Gazeta Wyborcza”.

Dziennik powołuje się na badania przeprowadzone przez agencję rekrutacyjną EWL SA i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w ubiegłym roku tylko 11,8 proc. ankietowanych Ukraińców zadeklarowało znajomość niemieckiego na takim poziomie.ów

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Z kolei z raportu agencji pośrednictwa pracy Work Service wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wśród Ukraińców maleje popularność niemieckiego kierunku emigracji. W 2018 r. jeszcze 60 proc. ankietowanych deklarowało chęć wyjazdu za naszą zachodnią granicę, w ubiegłym roku odsetek ten był już niższy o połowę.

O ile wyjazdy do Niemiec wydają się mało kuszące dla Ukraińców, o tyle rośnie zainteresowanie wyjazdami do Czech. Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej” potwierdzają to transfery pieniężne płynące od Ukraińców na emigracji do ich rodzin w kraju.

Według Narodowego Banku Ukrainy w ubiegłym roku Ukraińcy przekazali z zagranicy na Ukrainę równowartość niemal 12 mld dol. Niemal jedną trzecią tej sumy – 3,8 mld dol. – wysłano z Polski, która pozostaje liderem. Na drugim miejscu z 1,1 mld dol. znalazły się jednak Czechy. Wartość transferów pieniężnych z tego kraju na Ukrainę w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 29 proc. Czesi przeskoczyli tym samym Rosję.

Dlaczego Czechy? Jednym z powodów są wyższe niż w Polsce wynagrodzenia. W 2015 r. wynagrodzenia Ukraińców w Polsce aż pięciokrotnie przewyższały średnią pensję wypłacaną na Ukrainie. W drugiej połowie 2019 r. nad Wisłą zarabiali już tylko dwa i pół razy więcej. Dla porównania – Ukraińcy w Czechach zarabiają wciąż ok. trzech razy lepiej niż u siebie w kraju.

Gazeta zauważa, że pensje w Czechach będą prawdopodobnie wciąż rosnąć. Kraj może się pochwalić najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej (ok. 2 proc.). Czeskiej gospodarce brakuje 200 tys. pracowników, dwa razy więcej niż polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
Alicjjjja
4 lata temu
Jak by to napisać . Z mojej rodziny również dużo wyjechało do pracy do Niemiec i UK ,ale o rodzinie źle się nie.mowi ,ale muszę to napisać że moja rodzina tam pracuje , bo są pazerni z każdego grosza trzeba się z nimi rozliczać uważają się za bogaczy lepszych od reszty mojej rodziny no mają kasę i wybudowali sobie super haty ja osobiście kochał Polskę i mi się dobrze tu żyje nie jestem bogata ale do szczęścia mam wszystko co mi potrzeba i nie potrzebuje willi na pokaz . Jeśli chodzi o Czechy czy Niemcy to kibicuje Czechom Niemcy dość się na nachapali na Polakach czas żeby arzny Czeli ich dorabiać a nie rozdawaja socjal im
fakty
4 lata temu
W przypadku Ukraińców nie mają oni żądnych problemów z praca w Germanistanie.wystarczy że przedstawia papiery potwierdzające że ich dziadkowie służyli w...SS Galizjen i już maja arbeit.
Mm
4 lata temu
Przecierz jest tak dobrze to czemu jest tak źle
.m
4 lata temu
To kto tu bedzie pracowal chyba emeryci z pisem bo reszta wyjedzie nawet ukraincy
upadły
4 lata temu
Byłem i pracowałem w Czechach. Jeżeli ktoś robił na lince to wie cco to za praca. Praca prawie czas w jednym miejscu. Jednak są firmy które są liderami jeżeli chodzi o BHP np. Foxconn. Chwalę sobie natomiadt to że są drobiazgowi jeżeli chodzi o dokumenty, świadczenia, zaliczki i pobory. Nie wiem czy jeszcze istnieje firma Sk. Express. Jak jeszcze istnieje to polecam. Warto spróbować bo tu w Polsce są różni pracodawcy. Tam wolą zapłacić wszystkie składki i dobrze zapłacić za pracę i mieć pewnego pracownika, chwalącego sobię pracodawcę. W kraju nad Wisłą tej mentalności nie ma. Szkoda.
...
Następna strona