Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ukraińcy masowo wysyłają pieniądze do kraju. Co trzeci przekaz z Polski

106
Podziel się:

Trzecia cześć wszystkich przekazów pieniężnych na Ukrainę pochodzi z Polski. Znacząco spadł udział przekazów z Rosji. To efekt zmiany kierunku emigracji zarobkowej Ukraińców.

Ukraińcy masowo wysyłają pieniądze do kraju. Co trzeci przekaz z Polski
(East News, Artur Sasik/ EAST NEWS)

Jak wynika z danych Narodowego Banku Ukrainy aż 33 proc wszystkich przekazów pieniężnych na Ukrainę pochodzi z Polski. Konflikt rosyjsko-ukraiński o otworzenie swoich rynków pracy dla Ukraińców przez kraje UE spowodował zmianę kierunku emigracji.

Jeszcze cztery lata temu najwięcej pieniędzy (26,4 proc. udziału) płynęło z Rosji, dziś to transfery z Polski są największe.

"Ilość pieniędzy, które Ukraińcy pracujący w Polsce wysyłają do kraju macierzystego, jest wyższa niż łączny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainę" – komentuje na Twitterze Daniel Szeligowski, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Ukraińcy bez pensji. "Fatalny sygnał. Będziemy zwalczać"

Już dziś większość imigrantów zarobkowych w Polsce to Ukraińcy. Na rynku pracy tymczasowej dominują, jest ich o 14 proc. więcej, niż Polaków - wynika z badania zleconego przez Gdański Urząd Pracy, które przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres.

Jak zauważa minister spraw zagranicznych Ukrainy, obecnie za granicą mieszka około 20 mln Ukraińców.

W Polce zezwolenie na pobyt długoterminowy uzyskało 200 tys. Ukraińców. Większość z nich to osoby w wieku 20-39 lat – wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dodatkowo ponad milion przebywa w Polsce tymczasowo na podstawie wizy lub ruchu bezwizowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
Misia
5 lata temu
Ukrainiec skarb ha ha. Upadek Polskiego narodu. Swoich mają za nic . Chcą żeby za dwa tysiące im pracować najlepiej 10 lat bez podwyżki. Codziennie widzę jak Ukry pracują. Do pracy się nadaje 2 na 10 . Mają problem z dostosowaniem się do naszych poleceń Tylko patrzą kiedy można nas wykiwać. Co za naród. Milion razy wolała bym zadowolona z pracy doceniona polska kadrę. Ludzie wiedzą co mają robić . Pracują dobrze . Wszystko wykonane na czas. A Ukry? Tylko utrapienie. Na każdym kroku trzeba mieć baczenie czy jeszcze pracują czy się obijają gdzieś poza widokiem
Józef
5 lata temu
Jeżeli do Polski ktoś przyjeżdża i uczciwie pracuje, to miłe i powinniśmy popierać, bo my też pracujemy za granicą, to nic złego.
xfhgdrth
5 lata temu
no kurna... a niby skąd mają robić przekazy jeśli pracują w PL, z Madagaskaru? zarobili to ich prawo; mogą wydać, wysłać, dać do kanapki zamiast goudy.
Polacy
5 lata temu
Więcej płacić Polakom A nie zatrudniać barachła ukraińskie
Anty- Che
5 lata temu
Ukraińcy to są uczciwie i ciezko pracujacy ludzie.
...
Następna strona