Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
25.06.2019 12:12

Ukraińcy masowo nie wyjadą z Polski. Resort pracy przekonuje, że zagrożenia nie ma

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że potrzebne są przepisy, które umożliwią skuteczne zatrudnianie pracowników z zagranicy. Zapewnia również, że nie ma zagrożenia masowego odpływu Ukraińców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, byłby problem (Fot: Artur Sasik/ EAST NEWS)

Polski rząd stawia głównie na aktywizację naszych obywateli, jednak rynek pracy wciąż potrzebuje dodtakowej siły. Tymczasem około 250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku. Kolejne 376 tys. chce opuścić nasz kraj w przyszłym.

Migracje pracowników nie powinny wywoływać negatywnych skutków na rynku pracy czyli np. powodować tzw. wypychania polskich pracowników czy zaniżania wynagrodzeń – przekonuje Mirosław Przewoźnik, zastępca dyrektora departamentu rynku pracy Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w przygotowanym a wtorkową konferencję w Warszawie dokumencie publikowanym przez PAP.

Jak wskazuje resort pracy, w polskiej polityce migracyjnej szczególnie traktuje się Polaków oraz osoby polskiego pochodzenia, przebywające za granicą. Jednak podejmowane działania do aktywowania tej grupy potencjalnych pracowników nie będą w stanie uzupełnić wszystkich niedoborów na rynku pracy.

"W związku z tym konieczne będzie uzupełnienie tych niedoborów poprzez odpowiednio zarządzane migracje zarobkowe" - napisano w dokumencie resortu pracy, którego treść podaje Polska Agencja Prasowa.

Obejrzyj: Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, byłby problem:

Jak zaznacza MRPiPS, jeśli dalej będzie się utrzymywać wzrost gospodarczy i bezrobocie na niskim poziomie konieczne będzie zwiększanie zatrudnienia obcokrajowców. Resort odniósł się również do obaw, że otwarcie rynku niemieckiego na pracowników ze wschodu spowoduje masowy wyjazd np. Ukraińców z Polski na Zachód.

"W naszej opinii, choć nie ma zagrożenia, że obywatele Ukrainy masowo wyjadą z Polski do innych państw (...) konieczne jest przygotowanie rozwiązań w perspektywie długookresowej, które zagwarantują Polsce odpowiednią podaż pracowników z zagranicy" – przekonuje Mirosław Przewoźnik w omawianym dokumencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2019

gosczamiast sprowadzac ludzi z poza UE to moze zaplaccie Polakom przynajmniej 50% tego co np w Niemczech!

25-06-2019

hannawypłata 500+ tylko dla pracujacego rodzica , minimum jednego jak w niemczech i pojawia się leniuchy śmierdzace do pracy

25-06-2019

BartWyjadą bo już wyjeżdżają. Jeszcze za nimi zatesknimy....

Rozwiń komentarze (177)