Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boeingi 737 Max uziemione od roku. Jest szansa, że wrócą na niebo

Testowy lot certyfikacyjny Boeinga 737 Max może zostać przeprowadzony w ciągu najbliższych tygodni. Dzięki temu uziemione rok temu maszyny mają szansę ponownie wznieść się w przestworza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Samoloty Boeing 737 zostały uziemione w marcu 2019 r. w wyniku dwóch tragicznych katastrof. (Fot: Jassen Todorov/Solent News & Photo Agency/Solent News/East)

- Pracujemy nad kilkoma ostatnimi kwestiami, związanymi z oprogramowaniem i dokumentacją. Myślę, że następnie, w ciągu kilku tygodni, powinien się odbyć lot certyfikacyjny - powiedział szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) Stephen Dickson podczas konferencji branżowej w Waszyngtonie, o której informuje PAP.

Gdy FAA wyda zgodę na loty 737 Max, amerykańscy przewoźnicy będą potrzebowali co najmniej 30 dni na przygotowanie maszyn i załóg.

Boeing wstrzymuje produkcję modelu 737 Max
Boeing 737 Max. Firma wstrzymuje produkcję

Boeingi 737 Max uziemiono w marcu 2019 roku w następstwie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 r.

Łącznie zginęło w nich 346 osób. Pomimo decyzji o uziemieniu, koncern produkował 42 maszyny miesięcznie, licząc na unormowanie się sytuacji. W grudniu 2019 r. amerykański nadzór lotniczy zlecił audyt, który wykrył w maszynach usterkę: wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegające przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Wszystkie 737 Max, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego do lotów z pasażerami. Postawiło to w trudnej sytuacji linie lotnicze, również naszego narodowego przewoźnika: w chwili uziemienia LOT miał pięć takich maszyn. Polski przewoźnik zdążył złożyć zamówienie na kolejnych 15.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. "Wraca temat bezpieczeństwa lekowego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: boeing 737, samolot, katastrofa lotnicza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2020

SkynetSamolot z wadą konstrukcyjną środka ciężkości. Myślę że to nigdy nie poleci. Zmieniają oprogramowanie tak żeby latał jak f16 , czyli bez komputera - … Czytaj całość

06-03-2020

antyklerykałkolonie wszechwładnego dyktatora USA kupią wszystko, każdy szmelc, szrot i demobil wojskowy !!!!!!!

06-03-2020

ad vocemSkoro błąd popełnił producent to kto i jakie konsekwencje poniósł?

Rozwiń komentarze (29)