Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Bój o pracownika. Ukraińcy wyjadą, jeśli rząd nic nie zrobi

41
Podziel się:

Wyścig o pracowników ze Wschodu możemy przegrać z Niemcami i Czechami, potrzeba szybkiej reakcji. Pracodawcy domagają się od rządu pilnych zmian w procedurze wydawania zezwoleń na legalną pracę i pobyt dla pracowników z zagranicy. Teraz ciągnie się to miesiącami.

Procedury zatrudniania cudzoziemców trwają nawet kilkanaście miesięcy. Pracodawcy domagają się zmian
Procedury zatrudniania cudzoziemców trwają nawet kilkanaście miesięcy. Pracodawcy domagają się zmian (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Walka nie toczy się jedynie o Ukraińców, ale zdecydowanie to oni stanowią obecnie najsilniej reprezentowaną grupę tanich pracowników z zagranicy. Pewne ułatwienia się pojawiły, ponad 19 mln zł przeznaczono na zatrudnienie 296 dodatkowych urzędników, wprowadzono też jednolite pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce. To jednak za mało. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Pracodawcy, którzy zmagają się z brakiem rąk do pracy, są wściekli na urzędy wydające odpowiednie zezwolenia. Zarzucają im, że nie rozpatrują wniosków w ciągu przewidywanych 30 dni, a przeciągają procedurę miesiącami. Ostrzegają, że jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy, przegramy ten wyścig z Czechami i Niemcami.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że na Śląsku i Pomorzu nawet kilkanaście miesięcy czeka się na zatrudnienie cudzoziemca. Czasami procedura trwa na tyle długo, że po 18 miesiącach zatrudnienia jako pracownik tymczasowy cudzoziemiec musi wracać do ojczyzny, jeszcze przed tym, jak dostanie zezwolenie na pobyt i pracę.

Zobacz także: Obejrzyj: Ukraińcy bez pensji. "Fatalny sygnał. Będziemy zwalczać"

Zasypywanie urzędów wojewódzkich kolejnymi wnioskami to tylko część problemu. W 2017 r. wydały one 235 tys. zezwoleń, w 2018 r. już blisko 329 tys. Z brakiem ludzi do pracy zmagają się nie tylko firmy, ale też urzędy. A do tego dochodzi zła organizacja ich funkcjonowania. - Pomimo możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej w dalszym ciągu do urzędu trzeba dostarczać bardzo dużo dokumentów w formie papierowej - mówi w "Rzeczpospolitej" Łukasz Dudzik, specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców w Randstad Polska.

Z kolei Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP, zastanawia się, czy Polski naprawdę nie stać na to, by te procedury usprawnić. Jak twierdzi, zmiana przepisów nie jest konieczna, wystarczy w urzędach wojewódzkich zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków.

Ponadto, jak przypomina Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, nie jesteśmy jedyni w boju o pracownika ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy. Czesi i Niemcy już wprowadzili nowe przepisy, ułatwiające przedsiębiorcom ściąganie pracowników z zagranicy.

Eksperci zgodnie ostrzegają też, że brak jakichkolwiek działań w zakresie ułatwienia tych procedur to dla przedsiębiorców wyhamowanie rozwoju i brak możliwości podejmowania długofalowych decyzji inwestycyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(41)
makar
2 lata temu
pracownik z ukrainy dostaje 300 zł dofinansowania na mieszkanie a polak który też wynajmuje mieszkanie pracuje za tą samą lub niższą pensje brawo polsko
peeoowiec
3 lata temu
Pracowałem u Polaka i nigdy więcej !!!!! Wolę iść do więzienia niż dorabiać tych złodziei Tyrasz jak głupi i nie jesteś w stanie ani się utrzymać z tego ani zapłacić rachunków .W więzieniu nic nie musisz robić i masz wszystko za darmo ,michę spanie ,lekarza cieplutko . A te smoluchy niech tyrają !!!!!
Polak
3 lata temu
Zagraniczni pracownicy wyprowadzsja kase z Polski. Jednoczesnie polakom nie chce sie pracowac bo dostaja 500 plus. To bedzie zabojcze w dluzszej perspektywie. Pomagac chorym, niepelnosprawnym - TAK. Nietobom, ktorzy nic nie wnosza dla Panstwa Polskiego - NIE
niewolnik nie...
3 lata temu
Przecież mamy tych niepełnosprawnych pracowników . Orzeczeniem Znacznym czy Umiarkowanym . Którzy pracują wydajniej niż dwóch pełnosprawnych. Panie i Panowie Komendanci Polskich obozów pracy czym się przejmujecie. Dostaniecie dotację z P.F.R.O.N. i za darmo niewolnika niepełnosprawnego który pracuje za dwóch. Niech żyje Polska i Komendanci Polskich obozów Pracy dla niewolników niepełnosprawnych. Niech żyje Polskie Kapo !.
de
3 lata temu
płacili jak najmniej to się pracownicy nie urodzili
...
Następna strona