Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Bon 500+ w Sejmie. Prezydent złożył projekt ustawy powołującej Polski Bon Turystyczny

33
Podziel się:

Bon turystyczny 500+ trafił już do Sejmu. Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek projekt ustawy, przewidującej dodatek na wakacje dla każdego dziecka. Państwo ma zapłacić na nowy program mniej niż 4 mld złotych. Nad Polskim Bonem Turystycznym teraz pochylą się posłowie.

Bon turystyczny 500+. Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy.
Bon turystyczny 500+. Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy. (PAP)

Kampania wyborcza wkracza na ostatnią prostą a wraz z nią - bon turystyczny 500+. Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek projekt ustawy powołującej Polski Bon Turystyczny, który w praktyce jest zapowiadanym przez polityków ugrupowania rządzącego wsparciem kulejącej przez kryzys koronawirusowy turystyki.

Z ustawy możemy przeczytać m.in., że dodatek w postaci 500+ przysługuje "osobie mającej w dniu wejścia w życie ustawy przyznane prawo do świadczenia wychowawczego". Mówiąc wprost: nowy bon przysługuje każdemu, kto pobiera 500+, lub substytut tego świadczenia. Pieniądze te można przeznaczyć na usługi turystyczne.

Wyjątkiem są tutaj opiekunowie rodziców niepełnosprawnych, którzy, oprócz bonu turystycznego, otrzymają także dodatkowe 500 złotych na każde dziecko. W tym przypadku także będzie ono wypłacane w formie bonu.

Zobacz także: Zobacz też: Bon 500+ na wakacje. "Za mało, by mówić o ratowaniu branży"

Projekt przewiduje, że płacić bonem będzie można wielokrotnie. Środki zaś na nim zgromadzone trzeba wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Co ważne, bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na jakikolwiek inny środek płatniczy. Jednocześnie nie będzie obłożony podatkiem dochodowym.

Na co będzie można przeznaczyć te fundusze? Z ustawy wynika, że bon może zostać wykorzystany na "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne".

Według Andrzeja Dudy, koszt wprowadzenia nowego programu socjalnego "wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld złotych". Prawo do bonu ma przysługiwać rodzicom i opiekunom do 31 grudnia 2021 roku.

Za obsługę i realizację Polskiego Bonu Turystycznego będzie odpowiadać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To ZUS również ma dostosować odpowiednią infrastrukturę informatyczną, która udźwignie nowy program.

Pierwotnie bon turystyczny miał mieć wartość 1000 złotych, a uprawnionymi do jego uzyskania mieli być te osoby, które pracują na umowie o prace. Ostatecznie w dobie kampanii prezydenckiej koncepcja pakietu pomocowego dla turystyki uległa całkowitemu przemodelowaniu, o czym informowaliśmy na money.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
bicznahołotę
3 lata temu
z tej kwoty wydano tylko 400mln...bo niby odkładaja na później.Hahaha raczej przepijają
drukarz
3 lata temu
Jeszcze trochę i wypłaty będą w bonach, bo Bank niestety pusty !
Zadowolony
3 lata temu
Dzięki temu że wspiera różne grupy społeczne gospodarka rośnie w siłę emeryci, młodzi do 26 roku życia, 500 +, wyprawka 300 +, to wszystko ma wpływ na wzrost gospodarczy bo ludzie te pieniądze wydają w kraju a jeśli chodzi o patologię to jest to niewielki procent z ogółu dobrze ze rządzi ktoś kto naprawdę prubuje zmienić Polskę na lepsze bo w inwestycjach też to widać jak widać można było znaleźć te środki w budżecie jak się dobrze rzadzi:)
efka
3 lata temu
Słuchajcie państwo, ktoś musi na te 500+ zapracować, ktoś musi pracować na wcześniejszych emerytów, ktoś musi pracować na 300+.Na pewno nie pracuje na to DUDA, który lekką ręką cały czas rozdaje nasze ciężko zapracowane pieniądze.
$$$$
3 lata temu
Pomysł kupiony z debaty. MENELOWE PLUS !
...
Następna strona