Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bon turystyczny na wakacje. Senat chce rozszerzyć świadczenie o emerytów

Bon turystyczny na wakacje o wysokości 500 złotych ma trafić nie tylko do dzieci, ale również do emerytów i rencistów - tego chcą senatorowie. Ustawa powołująca Polski Bon Turystyczny wróci teraz do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały WP)
Bon turystyczny ma trafić nie tylko do dzieci, ale również do seniorów (zdj. ilustracyjne).

Za przyjęciem bonu turystycznego z poprawkami głosowało 97 senatorów. Oznacza to, że ustawa została przyjęta przez aklamację, ponieważ tylu senatorów było obecnych na głosowaniu.

Ustawa powołująca Polski Bon Turystyczny wróci do Sejmu. Najbliższe posiedzenie zaplanowano dopiero na 22 lipca. Jednak w związku z prowadzoną kampanią prezydencką Sejm ma się zebrać jeszcze przed drugą turą wyborów.

Choć według uchwalonej przez Sejm ustawy 500 zł na wypoczynek w kraju ma przysługiwać wyłącznie na dzieci, senatorzy chcą jego rozszerzenia o emerytów i rencistów. Senat także chce, by bon trafił do wszystkich dzieci, gdyż, ich zdaniem, obecne zapisy wykluczają m.in. młodzież, której jeden z rodziców pracuje za granicą.

Zobacz też: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Paweł Mucha zapewnił, że wkrótce na agendę polityczną trafi kwestia corocznej czternastej emerytury, która "skonsumuje", jak to przedstawiciel głowy państwa określił, wartość bonu turystycznego.

- Czternasta emerytura, która będzie większa niż bon turystyczny, skonsumuje państwa propozycję rozszerzenia bonu o emerytów i rencistów - podkreślił Paweł Mucha.

Jedna z poprawek zakłada również, że bon turystyczny będzie miał wartość nie 500, ale 1 tys. złotych. Ostatecznie senatorowie odrzucili tę poprawkę.

Bon turystyczny ma być wsparciem dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

500 zł na każde dziecko, bo tyle ma być warty bon, ma być przeznaczone na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych w kraju. Osobom wychowującym dzieci niepełnosprawne ma ponadto przysługiwać dodatkowe świadczenie w formie bonu na każde dziecko. Wsparciem objętych miałoby zostać 6,5 mln dzieci.

- Bon będzie można wykorzystać do 30 marca 2022 roku - przypomniał w środę senator sprawozdawca Ryszard Majer (PiS). Natomiast przedstawiciel prezydenta Paweł Mucha wyjaśnił, że jeżeli dzieci, na które przysługuje bon, osiągną pełnoletniość przed 30 marca 2022 roku, to dodatkowe świadczenie "nie wygaśnie". Senatorowie woleli jednak się upewnić i przegłosowali poprawkę, która zapewnia, że bon turystyczny nie przepadnie po osiągnięciu pełnoletności.

Senatorowie chcą też, by osoba odpowiedzialna za realizację bonu, po zakończeniu jego działania przedstawiła "Sejmowi informację w sprawie realizacji ustawy oraz oceny skuteczności i efektów ekonomicznych bonów".

Bon turystyczny będzie finansowany z funduszu walki ze skutkami Covid-19 na rachunku płynnościowym BGK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

bebedlaczego w tym kraju osoby, które pracują i chce się im pracować za marne wynagrodzenia niczego nie dostają za darmo od państwa , to właśnie … Czytaj całość

02-07-2020

UlaI to właśnie robi PIS daje wybranej grupie senat chce poprawek żeby seniorzy też dostali PIS krzyczy że opuźniają

02-07-2020

polaka teraz sejm odrzuci to co przeglosowal komunistyczny senat

Rozwiń komentarze (48)