Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak, Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Bon turystyczny na wakacje w Polsce. Senat rozważa jego rozszerzenie

97
Podziel się

Senat pracuje nad ustawą o polskim bonie turystycznym. Pomysłów na wsparcie jest kilka. Choć według uchwalonej przez Sejm ustawy, 500 zł na wypoczynek w kraju ma przysługiwać wyłącznie na dzieci, senatorzy chcieliby jego rozszerzenia.

Senat pracuje nad ustawą o bonie turystycznym.
Senat pracuje nad ustawą o bonie turystycznym. (Senat.gov.pl)
bCZGlywl

Bon turystyczny ma być wsparciem dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Po burzliwym dniu debat nad ustawą pochyli się w czwartek senacka komisja.

500 zł na każde dziecko, bo tyle ma być warty bon, ma być przeznaczone na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych w kraju. Osobom wychowującym dzieci niepełnosprawne ma ponadto przysługiwać dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko. Wsparciem objętych miałoby zostać 6,5 mln dzieci.

- Bon będzie można wykorzystać do 30 marca 2022 roku - przypomniał w środę senator sprawozdawca Ryszard Majer. A przedstawiciel prezydenta Paweł Mucha zapowiedział, że wprowadzanie tego rozwiązania - jeśli uzyskałoby poparcie Sejmu - mogłoby mieć miejsce jeszcze w lipcu. Wyjaśnił też, że jeżeli dzieci, na które przysługuje bon, osiągną pełnoletniość przed 30 marca 2022 roku, to dodatkowe świadczenie "nie wygaśnie".

bCZGlywn

Paweł Mucha zapewnił też senatorów, że propozycja bonu turystycznego została uzgodniona z branżą turystyczną. - Te rozwiązania prawne, które zostały skonsultowane ze środowiskiem przedsiębiorców, które były dyskutowane bezpośrednio przez pana prezydenta w ramach Rady ds. Przedsiębiorczości, Narodowej Rady Rozwoju, w ramach dyskusji z doradcami prezydenta, były także przedmiotem konferencji, dyskusji i spotkań, które prowadził pan minister Andrzej Gut-Mostowy, pani premier Jadwiga Emilewicz - zapewnił zastępca szefa kancelarii prezydenta RP.

Wyjaśnił też, że chociaż pierwotnie bon miał przysługiwać wszystkim Polakom na etacie (planowana też była wyższa wartość - 1000 zł), to w trakcie prac, pomysł ten "ewoluował". Dodał też, że 1000 zł przysługiwać będzie dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Choć według uchwalonej przez Sejm ustawy 500 zł na wypoczynek w kraju ma przysługiwać wyłącznie na dzieci, senatorzy chcą jego rozszerzenia.

Obejrzyj: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

bCZGlywt

Senator Artur Dunin, sprawozdawca mniejszości ponownie zgłosił wniosek o poprawkę uzupełniającą inicjatywę o emerytów i rencistów, aby i oni mogli skorzystać z bonu. Po nim podobnej treści wniosek złożył również senator Adam Szejnfeld który później podkreślił, że 500+ na wakacje to przede wszystkim program socjalny a nie stymulujący gospodarkę.

- Propozycja prezydencka drastycznie zawęża liczbę podmiotów, które będą mogły korzystać ze wsparcia finansowego wypoczynku jednie do rodzin z dziećmi. Już bezdzietne rodziny nie skorzystają - zaznacza Szejnfeld. - Jeśli byśmy chcieli objąć wszystkich tych, którzy płacą podatki w Polsce, musielibyśmy napisać tę ustawę raz jeszcze od nowa. Aby umożliwić jednak dalsze prace nad tą ustawą, zgłaszamy wniosek, aby objąć bonem choć rencistów i emerytów którzy również są grupą wymagającą wsparcia - dodał.

Z kolei Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych zapytał wprost Pawła Muchę, czy prezydent Andrzej Duda zaapeluje do Sejmu o ewentualne przyjęcie poprawki senackiej, która rozszerza bon o emerytów i rencistów. Przedstawiciel głowy państwa przypomniał m.in. o obniżeniu wieku emerytalnego, trzynastej emeryturze i darmowych lekach dla seniorów, za którymi optował Andrzej Duda. Mucha dodał również, że prezydent wspiera także zapowiedź wypłacanej rokrocznie "czternastki".

- Czternasta emerytura, która będzie większa niż bon turystyczny, skonsumuje państwa propozycję rozszerzenia bonu o emerytów i rencistów - podkreślił Paweł Mucha.

bCZGlywu

Bon turystyczny będzie finansowany z funduszu walki ze skutkami Covid-19 na rachunku płynnościowym BGK. Senator Kazimierz Kleina zwrócił jednak uwagę, że pomoc ta jest finansowana z kredytów, z pożyczonych pieniędzy (które będzie trzeba spłacić), a nie z środków budżetu państwa.

Senator Maria Koc tłumaczyła że fundusz powstał, aby reagować szybko i pieniądze transferować w chwili, kiedy środki pomocowe są potrzebne.

Paweł Mucha nie potrafił też wskazać liczby osób pracujących w branży turystycznej, którym bon może realnie pomóc. Tłumaczył, że takie szacunki są "niezwykle trudne" do stworzenia.

Natomiast poseł Ireneusz Raś (KO) wyraził zadowolenie, że prezydent "posłuchał propozycji" opozycji. Zdaniem Rasia pierwotna koncepcja bonu 1000+ dla etatowców "była nie do przyjęcia". Natomiast nowe 500+ na wakacje jest dobrym pomysłem. Jednocześnie podkreślił, że została odrzucona propozycja opozycji, która miałaby "sprzyjać wyjazdowi rodzinnemu".

bCZGlywv

Między Rasiem a senatorem Leszkiem Czarnobajem (KO) rozgorzała dyskusja o tym, jak można wykorzystać bon. Zdaniem Czarnobaja do realizacji nowego 500+ Polacy będą potrzebować pośredników, którzy przygotują za nich wyjazd. Wyjaśnił on, że część woli samemu zorganizować sobie wypoczynek, a propozycja bonu im na to nie pozwoli.

- To, o co panu chodzi, da się zrealizować w tym, co proponował Klub Koalicji Obywatelski, jak i w propozycji rządowej - wyjaśnił Ireneusz Raś. Dodał, żeby poprawkę i tak złożyć, a on będzie mógł "przemyśleć" i "przeanalizować" tę sprawę. Dodał, że tylko w Senacie mogłaby wybuchnąć taka dyskusja pomiędzy członkami tego samego klubu parlamentarnego.

Natomiast minister Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że bon turystyczny został już wprowadzony w kilku innych państwach dotkniętych pandemią. - Dlatego w całej rozciągłości popieramy propozycję pana prezydenta. Uważamy, że jest to bardzo wartościowy projekt w sensie społecznym - dodał i podkreślił, że zapisy Polskiego Bonu Turystycznego zachęcą rodziny do "podróżowania po kraju".

We wtorek nad bonem pracowała senacka komisja. To wówczas, wśród poprawek, znalazła się propozycja, by z bonu korzystać mogły też pracujące osoby dorosłe oraz emeryci i renciści. Po dyskusji jednak, komisja przyjęła projekt bez poprawek.

bCZGlyww

Senat będzie pracował nad ustawą o bonie turystycznym w środę i czwartek. Następnie wróci ona do Sejmu. Najbliższe posiedzenie zaplanowano dopiero na 22 lipca. Jednak w związku z prowadzoną kampanią prezydencką Sejm ma się zebrać jeszcze przed 2 turą wyborów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCZGlywO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
Mada
3 miesiące temu
Osoby pracujące jak zwykle nie dostana nic. Oni nie są zmęczeni, oni mają pracować i płacić podatki. Socjal który siedzi na d...e przed telewizorem - dostanie. Oni są zmęczeni i muszą odpocząć.
aisha
3 miesiące temu
Dzieci mam już dorosłe, do emerytury mi brakuje 9 lat, rozumiem,że ja tylko mam pracować na to wszystko.
666
3 miesiące temu
Mam z żoną dosyć sponsorowania Januszów i Grażyn!!!Niech się wezmą za robotę a nie tylko brać od ludzi którzy ciężko pracują na swoje wypłaty!!!
bCZGlywP
m123
3 miesiące temu
A mnie dziwi, że bon 500+ dostaną nawet dzieci paromiesięczne, roczne , które ani nic z ewentualnych wakacji nie zapamiętają, ani nie są one im baaaardzo potrzebne itd. Bo bon należy się na dziecko. I nie ukrywajmy, wtedy te pieniądze bardziej skonsumują rodzice niż to dziecko. Natomiast Bon nie należy się dziecku które ma 19 lat, pracującemu, który nie ma dzieci (bez różnicy czy nie che, czy nie może, czy ma już dorosłe), czy jakiejkolwiek innej bezdzietnej grupie społecznej. Ja rozumiem, ze bon ma służyć w zamierzeniu ratowaniu branży turystycznej a budżet państwa nie jest z gumy. Ale może wystarczyło przyznać pracującym (niezależnie na jakiej podstawie), nie te pierwotnie planowane 1000 zł a właśnie może i po 500. OK - nie pokryło by to całości wydatków, ale na pewno stanowiło by większe wsparcie dla osób, które wg mnie bardziej zasłużyły sobie (pracą) na odpoczynek. Dzieci już naprawdę trochę dostały (500+, wyprawka +, a jak rodzice są klientami opieki to i z opieki wyprawka, i dopłaty do obiadów w szkole niekiedy, i jakieś kolonie z Caritasu jeśli ktoś korzysta). A pracujący wydaje mi się, że na to co wkładają do budżetu to za mało dostają "w nagrodę" - no chyba że miano "osiołki+" Bo ja czuje się trochę takim osiołkiem, który tylko płaci i płaci na wszystko i wszystkich.....
nie-Polak
3 miesiące temu
"Bon turystyczny ma być wsparciem dla polskich rodzin" czy to znaczy, że nie jesteśmy z żoną i studiującymi dziećmi Polakami, a nasza rodzina nie jest polska ?
Najnowsze komentarze (97)
Emeryta ka 15...
3 miesiące temu
Osoby pracujsce pracuja emeryci powinni dostać bon ponieważ podatki płacą m aż ja emerytury a dzieci mają 500 plus emerytury większość a glodowe
Meduza
3 miesiące temu
Pracujemy z mężem ponad 20lat. dzieci odchowane (bez 500+) jeden się jeszcze uczy, drugi kawaler pracuje-my nie dostaniemy bonu. Jak mam wytłumaczyć mojej 94 letniej babci z zanikami pamięci, leżącej, pampersowanej , wymagającej całodobowej opieki, że dostała bon na wakacje ? Gdzie może go wykorzystać?
gość
3 miesiące temu
500+ miało być świadczeniem podwyższającym standart życia najmłodszych (m.in. wakacje ). Emeryci mają dostawać 13 emeryturę+. Wystarczyłoby osobom pracującym podwyższyć zarobki i cała reszta byłaby rozwiązana. Szczucie wszystkimi plusami to gra wyborcza, emerytura+ może być ostatnią w życiu, bo Służba Zdrowia umiera.
W czym macie ...
3 miesiące temu
Jest jedna partia w Polsce, która jest za likwidacją socjalu więc w czym problem? To od nas zależy czy zagłosujemy na socjalistów czy na uczciwych.
gratulacje
3 miesiące temu
Kolejny odcinek z serii pt "Jak zmarnować pieniądze podatników"
grty
3 miesiące temu
Wszystko dla mlodych, 500 plus, 300 plus, bony turystyczne itd, a dla emerytow jednorazowy ochlap 800 zł i groszowa waloryzacja, odwdzęczymy sie panie Duda przy urnach
aga
3 miesiące temu
Polityczne przekupstwo powinno to być karalne
ana
3 miesiące temu
Dać palec to chcą cała rękę.Co za naród.Kiedyś nic nie dostawali >>>o nie przepraszam jak Miller był premierem emeryci dostali 2 zł59gr i cicho siedzieli.Teraz rozdawanie i też żle bo za mało.
bCZGlywH
70+
3 miesiące temu
A ja nie chcę bonu!!!!!Tylko nie podwyższajcie podatków oraz Vat-u!!! Bo dostanę 500 a oddam do budżetu `1000!!! Tak to może nawet dzieciak po podstawówce rządzić!!!Nie musi kończyć historii by nie popaść w histerię zapomogową!!!!
AE
3 miesiące temu
NIE ośmieszajcie się z GŁODOWĄ WALORYZACJĄ 70 zł brutto , czyli 57,40 zł netto miesięcznie ? 57,40 zł netto : przez 30 dni = 1,91 zł dziennie ? TRZYNASTKĄ w postaci 930 zł / trzynastka to jest emerytura / i CZTERNASTKĄ / dla kogo pytam dla tych co latami nie pracowali i teraz narzekają ze mają mało/ ?
emeryt
3 miesiące temu
Emerytów doprowadzacie do nędzy i ubóstwa ! Drożyzna jakiej nigdy nie było . Trzynastkami 930 zł nie zamydlicie nam oczu . Na co wystarczy 930 zł na rok ? Dzieciom miesięcznie dajecie 500 PLUS bez podatku, wojsku podwyżki od stycznia 2020 r. po około 600 zł . Emerytom obiecujecie 13 i 14 ? NIE my musimy żyć teraz . Teraz robić opłaty, leczyć się , wykupić leki, a nie czekać latami na wasze obietnice, ze może spełnicie , a może nie ! Czekamy na zwolnienie emerytów z podatku !
Parlamentarzy...
3 miesiące temu
a biednym emerytom TRZYNASTKA to zaledwie 930 zł na rok czyli miesięcznie to tylko 77,50 zł . Natomiast 500 PLUS bez podatku co miesiąc to rocznie wynosi aż 6 000 zł dodać należy na książki wyprawka 300 PLUS tj. aż 6300 zł. Trzynastka dla emerytów nie wlicza się do emerytury i nie jest od niej naliczana waloryzacja w następnych latach . Taka prawda . Emeryci płacą od TRZYNASTKI podatek, a 500 PLUS nie płaci podatku ? Czy to sprawiedliwe ? NIE ! 930 zł trzynastka tj. 2,55 zł dziennie ! 930 zł : 365 dni w roku = 2,55 zł dziennie ! Co z tym zrobić, jak żyć ?
klucha
3 miesiące temu
Rozbawiło mnie "Polakom na etacie". Już spora ilość odpadnie, bo śmieciówki.. A 500+ dlaczego też nie dla tych, którzy odprowadzają podatki? Bon do wykorzystania nawet, gdy ktoś przed 2022 osiągnie pełnoletność. Moja Córka skończyła 18 lat, nie dostanie ani na wakacje, ani 500+, ani na książki (nadal się uczy). Ja pracuję. Ale co tam... Ważne, że pracuję na patologię, pasożytów, nierobów, którzy z posiadania dzieci zrobili sobie biznes, na Ich dzieci. Moja nie ma nic. Dziękuję Ci PiS za rozkwit roszczeniowców, leserów, którzy pracującym śmieją się w twarz. To nie jest kraj (dla) normalnych ludzi.
Kujawiak
3 miesiące temu
O jakim bonie wakacyjnym dla emerytów mówicie. Chciałem wyjechać na zorganizowany wypoczynek majowy dla seniorów 60+ w miejscowości Dąbki ,dom wczasowy CARBO. Jeszcze w styczniu wpłaciłem 300 zł. zaliczkę. Wyjazd z wiadomych przyczyn nie doszedł do skutku. Biuro podróży AMITUR twierdzi że NAT Sp. z o.o. organizator tej imprezy zasłaniając się "Tarczą" nie zwrócą mi mojej zaliczki wcześniej niż za 180 dni plus 14 dni licząc od kwietna kiedy to wysłałem rezygnację choć to nie z mojego powodu nie doszło do realizacji wyjazdu Czemu emeryci muszą finansować biura podróży. Myślę że AMITUR i NAT nadużywają tarczy antykryzysowej w celu krzywdzenia emerytów. Pieniądze już ich pozbawiły wszelkich skrupułów. Więc nie piszcie o nowych bonach turystyczny.
...
Następna strona