Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Bon turystyczny na wakacje w Polsce. Na 1000 zł liczyć mogą tylko etatowcy

543
Podziel się:

1000 zł na wakacje. Rząd, w ramach wsparcia dla branży turystycznej, chce wprowadzić bon turystyczny, który pracownicy będą mogli wykorzystać na urlop w kraju. Dostaną go jednak tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę. Na innych nie starczyło pieniędzy.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnia, że ograniczenia były konieczne ze względu na koszty programu.
Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnia, że ograniczenia były konieczne ze względu na koszty programu. (PAP)

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt mający wesprzeć polską branżę turystyczną. Wprowadza on tzw. bon turystyczny o wartości 1000 zł, który pracownicy będą mogli wykorzystać na wakacje w Polsce.

Pieniądze będzie można wydać na usługi noclegowe, jak również touroperatorów, tak aby włączyć w ofertę muzea, galerie czy przewodników. W ten sposób beneficjentami mieliby być wszyscy, którzy oferują atrakcje turystyczne.

W tym roku bon w większości sfinansuje budżet państwa, który bierze na siebie 90 proc. kosztów. Oznacza to, że pracodawcy zapłacą 100 zł, a państwo dołoży 900 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

- Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków – zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy".

Bon na wakacje. Nie wszyscy skorzystają z 1000+

Jednak z bonusu nie skorzystają wszyscy zatrudnieni. Będzie on przysługiwał osobom zarabiającym mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Progiem więc będzie w tym roku kwota ok. 5200 zł brutto.

Drugim ograniczeniem jest forma zatrudnienia. Bon turystyczny będzie przysługiwał bowiem tylko pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

Dlaczego tylko etatowcy, a pozostali pracownicy już nie? Zadaliśmy to pytanie odpowiedzialnemu za projekt wiceministrowi Andrzejowi Gutowi-Mostowemu. Jak się dowiedzieliśmy, powodem ograniczeń są kwestie finansowe.

- Ten projekt to już duże koszty dla budżetu państwa. Szacujemy, że w tym roku przeznaczymy na niego 7 mld zł – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Gut-Mostowy. - Bardzo chcielibyśmy objąć nim więcej grup społecznych, ale zdajmy sobie sprawę, że to pociągnęłoby za sobą potężne wydatki, które uniemożliwiłyby jego realizację – tłumaczył.

Stąd też, jak podkreśla, konieczność pewnych ograniczeń. – Według naszych wyliczeń, przy tych założeniach, z bonu skorzystać będzie mogło i tak ponad 60 proc. pracowników – argumentował.

Udział państwa będzie się zmniejszał

Projekt ma zostać przedstawiony w środę na zwołanej w tym celu konferencji prasowej. Wciąż jeszcze czekają go konsultacje z Radą Dialogu Społecznego oraz przedstawicielami branży turystycznej.

Rozwiązania te, według przewidywań minister Emilewicz, mogłyby wejść w życie w połowie roku. Na pierwszym etapie obowiązywania nowych przepisów, na wykorzystanie bonu pracownik miałby 2 lata.

Jak zakłada rząd, udział państwa w finansowaniu bonu turystycznego w kolejnych latach będzie się zmniejszał. Docelowo ma on być finansowy przez pracodawcę, podobnie jak inne bony okolicznościowe. – Chcemy do takiego modelu doprowadzić. Pracodawcy oczywiście będą odliczali od podstawy opodatkowania tego typu wydatki – zaznaczyła w rozmowie z money.pl minister Emilewicz.

- Projekt zakłada elastyczność w formie i finansowaniu, ponieważ w kolejnych latach polityka gospodarcza może mieć inne priorytety – dodał wiceminister Gut-Mostowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(543)
ja
4 lata temu
Tyle krytyki tego co robi PIS... PO wszystko zabierało, to jak to nazwać... PIS mówicie kupuje elektorat to PO "mordował" elektorat ... Tak bardzo siedzi w Waszych umysłach przekonanie wtłaczane przez Tuska, że Polskę na nic nie stać i tylko zwijanie gospodarki, likwidowanie stoczni LOT-u i wszystkiego co się spodoba komuś w Europie, że teraz myślicie, że PIS okłamuje nas. TO CO POWIEDZIEĆ O TAMTYCH TUSKACH.
Jahu
4 lata temu
2 Kor 9:7 7. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg. (BT)
Grzegorz
4 lata temu
A finał sprawy będzie jak zawsze. Dostaną rodziny wielodzietne .
emeryt
4 lata temu
A dlaczego emeryci nie dostaną?
emeryt
4 lata temu
47 lat pracy - emerytura 1600 brutto to za co mam pojechać na jakąkolwiek rehabilitację -uważam, że emerytom też należy się tak bon - przedstawiają fakturę za pobyt turystyczny z rehabilitacją i otrzymują zwrot kwoty w wysokości bonu.
...
Następna strona