Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|
aktualizacja

Bony, stypendia i cudzoziemcy. Pomysły Krajowego Planu Odbudowy na rynek pracy

65
Podziel się:

Bony na edukację, stypendia i postawienie na obcokrajowców, a do tego reforma urzędów pracy. Tak wygląda pomysł na walkę z bezrobociem i poprawę sytuacji na rynku pracy po pandemii COVID-19. To wszystko zawarte jest w Krajowym Projekcie Odbudowy, do którego dotarł money.pl.

Bony, stypendia i cudzoziemcy. Pomysły Krajowego Planu Odbudowy na rynek pracy
Urzędy pracy czeka prawdziwa rewolucja (Adobe Stock)

Krajowy Plan Odbudowy, do którego dotarł money.pl, to cały szereg pomysłów na usprawnienie rynku pracy. Duży nacisk postawiono w tym dokumencie na poprawę działania urzędów zajmujących się pomocą osobom bezrobotnym.

Pomysły są bardzo konkretne. To np. bon na kształcenie o wartości średniej krajowej. Opracowany ma być system stypendialny umożliwiający kontynuowanie edukacji oraz systemu pożyczek na studia podyplomowe. Ostateczny kształt bonu nie został opisany i będzie podległa konsultacjom.

Rząd chce też postawić na pracowników z zagranicy. Celem KPO jest ograniczenie krótkoterminowej pracy cudzoziemców, a postawienie na pobyt średnio- i długoterminowy. Państwowe Służby Zatrudnienia, według KPO, mają skuteczniej pomagać w uzyskaniu zezwolenia na pracę dla cudzoziemców spoza UE.

W ramach nowych regulacji bon na zasiedlenie ma przysługiwać nie tylko osobom, które przed 30. rokiem życia.

Państwowe Służby Zatrudnienia (PSZ) mają aktywnie prowadzić politykę na rynku pracy. Jednym z głównych celów ma być równoważnie popytu i podaży na pracę w poszczególnych branżach. Dlatego też PSZ mają stawiać sobie za cel podnoszenie praktycznych umiejętności osób poszukujących pracy oraz ułatwiać im przebranżowienie się.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku. Przedstawiciel firm mówi, ile powinna wynosić

Szczególny nacisk ma zostać położony na pracę z osobami biernymi zawodowo, posiadającymi niskie kwalifikacje zawodowe, kobietami, osobami młodymi (poniżej 29 lat), osobami starszymi, niepełnosprawnymi, długotrwale bezrobotnymi oraz migrantami.

Jedną z propozycji kierowanych w praktyce głównie do matek jest pomysł refundacji kosztów opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi do lat 18 (obecnie to 7 lat).

W ramach Krajowego Planu Odbudowy przebudowane mają zostać urzędy pracy i inne podmioty zajmujące się aktywizacją bezrobotnych. Dokument zakłada m.in. większą swobodę urzędów w doborze narzędzi w procesie aktywizacji osób poszukujących zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
wrocławianin
3 lata temu
A kto ten plan napisał? pełno w nim sprzeczności i idiotyzmów. Jakieś kwoty na zasiedlenie? co to ma być? We Wrocławiu 200tys. Ukraińców, dla których deweloperzy budują mieszkania inwestycyjne, tłok niemożebny, wszędzie słychać j. rosyjski, tysiące zdezelowanych samochodów zajmuje tysiące miejsc parkingowych na osiedlach - Polacy czują się tutaj zaszczuwani. NIE ZGADZAM SIĘ. Z za każdego krzaka wystaje Ukrainiec, czy to jest jeszcze Polska , Mr Morawiecki? Co robicie ludziom? Jak tak można? W każdym spożywczym sklepie , w każdej restauracji a ostatnio i w przychodniach lekarskich - wszędzie pełno tych wschodnich pracowników zza Buga.. To jest zwykła podłość, ja sobie nie życzę hordy ukraińskiej - jeszcze się przekonacie do czego to prowadzi , tylko że wtedy będzie już za późno!! OPAMIĘTAJCIE SIĘ PÓKI CZAS !!!
jaa
3 lata temu
Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
Bronka
3 lata temu
qwa przybysz ma lepiej jak ja autochton
Inwestować w ...
3 lata temu
Rety, ja po 40 latach pracy już opornie przyswajam i przetwarzam wiedzę. To może być pomocne młodym.
Powariowali
3 lata temu
To trzeba jeszcze wybudować ze 2 drukarnie pieniędzy
...
Następna strona