Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Bony turystyczne 1000+. Rząd dopłaci do wakacji. Oto szczegóły

551
Podziel się:

Bony turystyczne o wartości 1000 zł mają przysługiwać pracownikom, zarabiającym mniej niż 5,2 tys. zł brutto miesięcznie. Pieniądze będzie można wydać tylko na wakacje w Polsce. Bon będzie miał postać tzw. karty przedpłaconej.

Jak mogą działać bony? Pracownik dostawałby kartę, którą mógłby opłacać noclegi czy wejścia do miejsc turystycznych
Jak mogą działać bony? Pracownik dostawałby kartę, którą mógłby opłacać noclegi czy wejścia do miejsc turystycznych (PAP)

Tekst zaktualizowany

Bon wakacyjny 1000+ otrzymają wszyscy pracownicy, zatrudnieni na umowach o pracę, których dochody nie przekraczają średniej krajowej w gospodarce (ok. 5200 zł brutto). Państwo zapłaci 900 zł, czyli 90 proc. proc. kwoty, a resztę dopłaci pracodawca – poinformowała w programie "Money. To się liczy” wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Zaznaczyła, że program będzie wieloletni. W każdym kolejnym roku udział państwa w bonie będzie malał, a wzrastały dopłaty pracodawców. Firmy będą mogły odpisać wydatek od kosztów prowadzonej działalności. Z kolei dla pracowników, jak podał w środę wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, bon będzie nieopodatkowany. Przez kilka ostatnich dni nie było, to jasne, ale wiceminister postawił ostatecznie kropkę nad i, mówiąc w programie specjalnym Wirtualnej Polski, że "bon turystyczny będzie zwolniony ze wszelkich opłat fiskalnych".

Wsparcie dla krajowej turystyki

Bon ma za zadanie wspierać wyłącznie polską turystykę, będzie nim można opłacić hotel lub inne miejsce noclegowe na terenie kraju, a także wycieczkę krajową, usługi przewodnika lokalnego, wejścia do obiektów turystycznych, muzeów itd.

Zobacz także: III etap odmrażania gospodarki. Emilewicz: wytyczne dla restauracji i fryzjerów w tym tygodniu

Z bonu będzie można skorzystać w ciągu dwóch lat od jego otrzymania. Koszt wdrożenia programu, o ile wejdzie on w życie w drugiej połowie tego roku, szacuje się na 7 mld zł.

Skąd będą pochodziły środki? Tego minister nie powiedziała. Jednym z pomysłów jest scentralizowanie opłaty klimatycznej, którą pobierają od turystów samorządy terytorialne. Opłata klimatyczna miałaby służyć promocji turystyki. Jednak dyrektor Departamentu Turystki w Ministerstwie Rozwoju Rafał Szlachta dementuje te informacje. - Pieniądze będą pochodzić z budżetu państwa, program nie będzie wdrażany kosztem samorządów - zapewnia.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zdementowała również informacje, które od wielu tygodni krążyły w branży turystycznej, że realizacja bonu odbywałaby się wyłącznie poprzez nowo tworzony Narodowy Portal Rezerwacyjny. Wicepremier podkreśliła, że rząd nie będzie odgórnie tworzył żadnej platformy z ofertami polskich operatorów, ale dodała też, że jeśli taka inicjatywa wyszłaby od samych przedsiębiorców, ministerstwo rozwoju by ją poparło. – To bardzo pociągający projekt. Skorzystaliby na nim wszyscy. Zachęcam przedsiębiorców, by pomyśleli nad takim przedsięwzięciem – powiedziała w programie wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jak dowiedzieliśmy się w resorcie rozwoju, w marcu 2021 r. ma ruszyć rządowy portal www.turystyka.gov.pl. W tej chwili jest on w wersji testowej. Mógłby być silnikiem do przyszłego portalu komercyjnego z szerszą ofertą. Na stronie rządowej powstaje bowiem jedynie baza noclegowa, dane od hotelarzy zbierane są do celów statystycznych. Pieniądze na portal rządowy pochodzą w całości ze środków unijnych.

Karty jak do bankomatów

Projekt bonu wakacyjnego 1000+ wywoływał wiele spekulacji i był utrzymany w tajemnicy. Jak dowiedzieliśmy się, jeszcze w tym tygodniu w resorcie rozwoju ma zostać zorganizowana oficjalna konferencja prasowa, na której poznamy oficjalnie wszystkie założenia programu.

Mnożą się pytania m.in. o to, w jakiej formie będą dystrybuowane bony? Touroperatorzy wskazują na zagrożenie nielegalnego obrotu nimi, jeśli będą to zwykłe vouchery.

Rafał Szlachta zaznacza, że nic w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzone, ale "kilka opcji jest branych pod uwagę". - Wydaje się, że najszybszą i najtańszą opcją wdrożenia tego programu jest wygenerowanie imiennych kart prepaidowych [inaczej zwanych przedpłaconymi, które zasilone są odpowiednią kwotą; wyglądają jak zwykłe karty płatnicze - red.]. Będziemy mogli tak zaprogramować terminale do ich odczytu, by kontrolować, kto i na co wydaje środki z programu – mówi Rafał Szlachta.

Jednocześnie podkreśla, że ministerstwo chce pomóc całej branży turystycznej i zaprosić do współpracy wszystkie podmioty, które organizują imprezy turystyczne w Polsce. Jednym z kryteriów dopuszczenia do rządowego programu będzie więc PKD firmy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(551)
Basia55
4 lata temu
To osoby niepełnosprawne z grupą inwalidzką, takiego bonu nie otrzymają???
Dramat
4 lata temu
Dramat.
ssssss
4 lata temu
a my nie dostajemy ani 500 plus a za wakacje musieliśmy zapłacić więcej bo od czasu wprowadzenia 500 plus wszystko podrożało i pokoje i jedzenie w miejscowościach turystycznych, od 1000 też podrożeje, więcej będzie trzeba zapłacić za noclegi a my nie dostaniemy 1000 bo właśnie rok temu mąż skończył pracę po 40 latach pracy i już nam nikt tego nie da. ci co niczego nie dostają muszą potem płacić za wszystko więcej albo siedzieć w domu.
nowy
4 lata temu
Kolejny podział polaków przez pisowców. Jak 500+ to kazdemu bez róznicy w zarobkach. Kiedy to dziadostwo sie zakończy ????
Hanna
4 lata temu
Dlaczego bon turystyczny, ma być dla tych tylko co zarabiają poniżej 5200zł brutto, a jak ktoś zarabia 50zł brutto więcej i ma dwoje dzieci, to już mu się nie należy?
...
Następna strona