Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Branża drzewna pisze do premiera. "Sytuacja stała się dramatyczna"

31
Podziel się:

Sytuacja przemysłu drzewnego stała się dramatyczna - alarmują branżowe organizacje i proszą premiera Donalda Tuska o natychmiastowe działania - poinformował w czwartek "Puls Biznesu". Zamierzają dziś wysłać do premiera list w tej sprawie.

Branża drzewna pisze do premiera. "Sytuacja stała się dramatyczna"
Sytuacja przemysłu drzewnego stała się dramatyczna - alarmują branżowe organizacje i proszą premiera Donalda Tuska o szybkie działanie (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Puls Biznesu" przypomniał, że kilka dni temu Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu, oraz szefostwo Lasów Państwowych (LP) zaprezentowali pakiet dla przemysłu drzewnego. W pracach nad nim - jak zapewnia ministerstwo - uczestniczyli przedstawiciele wielu stron, w tym przemysłu drzewnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Organizacje, które go reprezentują, doceniają wprawdzie założenia pakietu, uważają jednak, że nie rozwiąże on bieżących problemów. Firmy sektora drzewnego potrzebują natomiast natychmiastowej pomocy.

"Z niepokojem obserwujemy, że ogłaszane propozycje dotyczące przyszłości nie są podparte żadnymi precyzyjnymi rozwiązaniami, a my nadal nie otrzymujemy odpowiedzi na nasze bieżące postulaty" - piszą szefowie ośmiu branżowych organizacji w liście, który, jak poinformował "Puls Biznesu", zamierzają w czwartek wysłać do premiera Donalda Tuska.

"Zaskakująca i rozczarowująca decyzja"

Według szefów branżowych organizacji nie były to pierwsze decyzje, które ministerstwo klimatu podjęło, nie oglądając się na potrzeby tego sektora. 8 stycznia resort postanowił bowiem ograniczyć wycinkę drzew na 10 obszarach leśnych, a jednocześnie zapowiedział, że pracuje nad systemowym rozwiązaniem, które ma doprowadzić do wyłączenia z użytkowania gospodarczego kolejnych obszarów leśnych - czytamy w dzienniku.

"Dla całej branży drzewnej była to zaskakująca i rozczarowująca decyzja, nikt nie konsultował tego rozwiązania ze stroną społeczną i gospodarczą! Co więcej, nie konsultowano tych działań z naukowcami zajmującymi się przyrodą i leśnictwem. Nie były one też poprzedzone profesjonalnymi badaniami przyrodniczymi, ani też analizami wpływu na sytuację społeczno-gospodarczą w regionach" - cytuje treść listu branży drzewnej "Puls Biznesu".

Jak podał dziennik, szefowie organizacji uważają, że to ostatni dzwonek, bo sytuacja polskiego sektora drzewnego jest bardzo zła.

Czekają na pilne zmiany. "Wiele firm ich nie doczeka"

Szef Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski przyznał, że przemysł drzewny z dużą nadzieją czeka na nowe rozwiązania resortu klimatu. Jego zdaniem propozycje resortu mogą być wdrożone na 2025 rok.

- Jednakże wiele z firm branży leśno-drzewnej może nie doczekać się tych zmian. Od miesięcy oczekiwaliśmy od polskiego rządu natychmiastowej interwencji - podkreślił i dodał, że branża liczy na konkretne rozwiązania. - Kierunek i założenia są bardzo dobre, ale nie mogą stać się tematem zastępczym do bieżących problemów - wskazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
xx98
2 miesiące temu
Protestować... Podłączyć się pod rolników i zablokować kłodami cały kraj. A las jest po to żeby go wycinać i sadzić nowy
gustavus
2 miesiące temu
Niestety Chińczycy płacą więcej niż polski przemysł drzewny może dać. Lasy Państwowe mają gdzieś państwo i państwa. Wolą chińską kasę za duże wolumeny drewna bez rozdrabniania się. Jeśli Państwu polskiemu by zależało na polskim przemyśle drzewnym bardziej niż na kondycji Lasów Państwowych, to wystarczy zakaz eksportu drewna nie przetworzonego, czyli kłód drzewnych. Drewno byłoby bardziej dostępne dla meblarzy i budowlanki, a i tartaki by zarobiły. Ale, czy państwo tego chce?
OKH
2 miesiące temu
A Ty mongole kupisz sobie stolik z Chin . Bo tam wytną cały las a klimat u ciebie się zmieni deklu .
Świadomy
2 miesiące temu
No i nadszedł czas na szanowanie lasu , a nie wycinanie bez opamiętania bo branż drzewna ma problemy . Tartacznicy tanio już było
marcin
2 miesiące temu
Zrozumcie ze tuska ponownie tu zainstalowali nie po to żeby nam POLAKOM żyło się lepiej. Kiedy do was to dotrze?
...
Następna strona