Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Branża komentuje system kaucyjny. "Powinien być obowiązkowy"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
5
Podziel się:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, której celem jest budowa w Polsce systemu kaucyjnego. Do projektu odnieśli się przedsiębiorcy. Projekt ustawy skomentowała wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Północno-Wschodniej w ramach Grupy Tomra Anna Sapota.

Branża komentuje system kaucyjny. "Powinien być obowiązkowy"
MKiŚ przedstawiło projekt ustawy dotyczącej kaucji a butelki (Adobe Stock)

System kaucyjny ma objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l. Za projekt odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Projekt ustawy skomentowała wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Północno-Wschodniej w ramach Grupy Tomra Anna Sapota, która podkreśla, że projekt systemu kaucyjnego był długo wyczekiwany nie tylko przez dystrybutorów i producentów, ale także konsumentów, którzy w większości wyrazili chęć jego wdrożenia.

System kaucyjny nie będzie idealny. Co z puszkami?

- Potwierdzają to badania – niemal 90 proc. Polaków przebadanych przez Biostat opowiedziało się za uruchomieniem systemu. Publikacja projektu, na który czekaliśmy z niecierpliwością, to zdecydowanie bardzo dobry krok naprzód. Część postulatów została wprowadzona, przykładowo szeroki zakres rodzajów napojów, które będą objęte systemem. Dzięki temu konsument wie, że każdy napój, na przykład w plastikowym opakowaniu, będzie podlegał systemowi kaucyjnemu – powiedziała Sapota.

Nie jest to rozwiązanie idealne, ale zdaniem Sapoty dokument może być jeszcze ulepszony.

Zobacz także: Paliwa będą drożeć. "To prawdopodobny scenariusz"

- Mowa tutaj przede wszystkim o braku wyrażonej wprost obligatoryjności dla producentów. System powinien być obowiązkowy, tak aby wszyscy zostali potraktowani równo i nie dochodziło do dyskryminacji producentów w związku z chęcią lub brakiem chęci przystąpienia do systemu – komentuje Saopota.

Ministerstwo klimatu tłumaczy, że zgodnie z projektem system będą tworzyć firmy wprowadzające na rynek napoje w opakowaniach, które podlegają systemowi i będą oni mieli też dużą swobodę w jego tworzeniu.

Firmy wprowadzające i uczestniczące w systemie będzie reprezentował jeden podmiot, który ma składać ministrowi właściwemu ds. klimatu coroczne sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu kaucyjnego. Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu. Podmiot reprezentujący będzie musiał złożyć ministrowi wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie systemu kaucyjnego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym jego uruchomieniem.

Resort zwraca uwagę, że mimo iż system kaucyjny nie będzie obowiązkowy, to firmy będą musiały zebrać odpowiednią ilość opakowań. Według ministerstwa to powinno skłonić przedsiębiorstwa do tworzenia takich systemów. Projekt przewiduje jednak, że w przypadku nieprzystąpienia do systemu, firmy będą musiały płacić opłatę produktową.

Sapota dodaje, że opublikowany przez resort projekt dopuszcza również możliwość istnienia więcej, niż jednego operatora systemu kaucyjnego.

- Co do zasady, operatorzy nie są podmiotami działającymi dla zysku, lecz na zasadzie non-for-profit. Ich głównym celem jest tworzenie jak najbardziej efektywnego systemu pod kątem środowiskowym i finansowym. Tutaj konkurowanie nie jest dobrym pomysłem — tłumaczy Sapota.

Wiceprezes dodała, że projekt obejmuje też zbyt wąski zakres materiałów, które wchodzić będą w system kaucyjny.

- Liczę na to, że zgodnie ze słowami ministra Jacka Ozdoby podczas konferencji prasowej, ministerstwo zdecyduje się dołączyć do systemu puszkę metalową. Ta rekomendacja jest wspierana wieloma argumentami. Zwłaszcza że co do potrzeby jej ujęcia w systemie, zgodni są wszyscy kluczowi w tym obszarze interesariusze, czyli producenci i przedstawiciele handlu — wskazała Sapota.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
mike
2 lata temu
Jakby lenie segregowali to by nie trzeba było żadnych kaucji
ZK590
2 lata temu
Za odbiór na wsi posegregowanych odpadów płace 25 zł . ILE wart jest ten towar przy sprzedaży i kto za to bierze pieniądze.
Czerwony Robo...
2 lata temu
Po zaprezentowaniu projektu Ministerstwa Tomra brzytwy się chwyta, żeby nie wypaść z gry... ale minister wyraźnie powiedział wczoraj, że będzie blokował monopolizację rynku...
TulianJuwim
2 lata temu
po ch. ja płacę niemałe pieniądze za kontenery do segregacji? przejrzycie na oczy eko oszołomy - kolejny legislacyjny syf - było kilka - który obiecuje bliżej niesprecyzowaną "troskę o środowisko a rezultat jest jeden: płaci się więcej. innych brak.
Stan
2 lata temu
Ja proponuję przerzucenie na producentów towarów opłaty za wywóz śmieci z obowiązkiem podawania kwoty jaką w cenie towaru stanowi opłata śmieciowa i preferencjami za opakowania biodegradowalne, bo to nie konsument produkuje śmieci tylko producent opakowań na zamówienie producenta towaru. Może by się wreszcie producenci np. żywności zastanowili czy warto dajmy na to oferować 320g piankowych pralinek w czekoladzie w opakowaniu w którym kiedyś mieściło się 500g takich samych (ba - lepszych ;) pralinek i na dodatek z bonusowymi plastikowymi tackami i plastikowymi foliami przykrywającymi te tacki które kiedyś były zbędne. Albo czy warto każdy plaster wędliny czy sera przekładać plastrem plastiku. Albo czy warto kosztem minimalnej 'oszczędności' plastiku na brzegach paczki oferować 8 czy 9 chusteczek jednorazowych zamiast 10.