Notowania

brexit
28.03.2019 20:21

Brexit. Będzie kolejne głosowanie nad "umową May". Izba Gmin wyraziła zgodę

A jednak. Wynegocjowana z Unią umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będzie po raz trzeci głosowana w Izbie Gmin. Parlamentarzyści ustalili w czwartek, że głosowanie odbędzie w piątek 29 marca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
John Bercow przewodniczy obradom Izby Gmin (Fot: HO/AFP/East News)

Pierwotnie 29 marca 2019 r. miał być dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Tak się jednak nie stanie - Rada Europejska zgodziła się przesunąć tę datę na 12 kwietnia w przypadku "twardego brexitu", a w razie zatwierdzenia "umowy rozwodowej" - aż do 22 maja.

Długo jednak nie było wiadomo, która z dat będzie obowiązywać i czy w ogóle jakaś będzie obowiązywać. Brytyjski parlament "przejął" bowiem kontrolę nad swoim porządkiem obrad, co zniosło zasadę, że przedłożenia rządowe mają pierwszeństwo przed innymi wnioskami zgłoszonymi w trakcie sesji. Członkowie Izby Gmin wzięli nawet udział w... ośmiu głosowaniach nad przyszłymi relacjami Londynu z Unią, ale odrzucili każdy możliwy scenariusz.

Brexit. Izba Gmin odrzuciła wszystkie alternatywne scenariusze opuszczenia UE

Równocześnie doszło do głębszego niż dotychczas podziału w rządzie Jej Królewskiej Mości. Jak poinformowały brytyjskie media, Theresa May poinformowała członków gabinetu i partii, że odejdzie ze stanowiska, jeśli umowa zostanie przyjęta.

Zapowiedź rezygnacji May ze stanowiska miała zostać przyjęta "z szacunkiem" przez parlamentarzystów Partii Konserwatywnej.
Brexit. Theresa May zapowiedziała swoją dymisję przed kolejną fazą negocjacji

Tuż po godz. 17:00 czasu brytyjskiego Przewodnicząca Izby Gmin (Leader of the House) Andrea Leadsom (jest członkiem rządu - red.) złożyła wniosek o uzupełnienie porządku obrad 29 marca o debatę i głosowanie nad przyjęciem tekstu umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez żadnych załączników. Spiker Izby gmin John Bercow stwierdził, że głosowanie nad umową bez załączonej do niej deklaracji politycznej jest zgodne z przytoczoną przez niego zasadą, że w trakcie jednej sesji parlamentu rząd nie może przedkładać takiego samego lub tożsamego co do celu tekstu pod głosowanie.

"Kto schrzanił w sprawie brexitu?" Wiceszef MSZ ma swoją teorię

- Poprzednie głosowanie dotyczyło porozumienia o wyjściu i politycznej deklaracji. W obecnym wniosku mamy pierwszy dokument, ale drugiego już nie - powiedział Bercow i stwierdził, że wniosek rządu jest nowy zarówno co do treści, jak i celu. Członkowie Izby Gmin podzielili jego zdanie i zgodzili się uzupełnić porządek obrad o debatę i głosowanie nad samą "umową rozwodową".

Andrea Ledsom w swoim wystąpieniu przyznała, że prośba o zmianę porządku obrad z tak niewielkim wyprzedzeniem może być niekomfortowa zarówno dla parlamentarzystów, jak i ich wyborców, którzy liczyli na zajęcie się dotykającymi ich życia problemami, ale ze względu na uzgodnienia z UE nie było innej daty.

Posiedzenie Izby Gmin 29 marca rozpocznie się około godz. 9:30 i zakończy o 14:30 głosowaniem nad umową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, zjednoczone królestwo, wielka brytania, izba gmin, polityka, brytyjska polityka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2019

obserwatorMyślałem dotąd, że przodujemy w świecie w głupocie rządu i parlamentu, ale prawdopodobnie Anglicy nas przebijają...

28-03-2019

wzdowiakJest niezły ubaw z przemądrzałych Anglików !!! Cały świat się śmieje !!!

28-03-2019

mcAnglicy, tylko twardy brexit... Inaczej sie nie oplaca wychodzic z tego kolchozu.

Rozwiń komentarze (105)