Notowania

brexit
19.10.2019 18:40

Brexit. Nie będzie głosowania w sprawie brexitu. Izba Gmin przyjęła poprawkę Letwina

Po burzliwej dyskusji nt. umowy brexitowej wynegocjowanej w czwartek przez premiera Johnsona, brytyjscy parlamentarzyści zadecydowali o wstrzymaniu głosowania nad nią. Przyjęli poprawkę wniesioną przez dwóch parlamentarzystów. Przed Parlamentem protestują tysiące Brytyjczyków, którzy domagają się przeprowadzenia kolejnego referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brytyjczycy tracą cierpliwość. Żądają decyzji ws. brexitu. (Fot: DANIEL SORABJI/AFP/East News)

Od rana Izba Gmin debatowała nad wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umową brexitową. Po południu miała ona być głosowana, ale ostatecznie do tego nie doszło. Spiker Izby dopuścił pod głosowanie poprawkę wniesioną przez dwóch parlamentarzystów - posła Partii Konserwatywnej sir Olivera Letwina i labourzysty Hilary'ego Benna. Według założenia, celem jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE, musiałaby wyjść bez umowy - informuje PAP.

Ostatecznie poprawka została przyjęta większością 322 głosów do 306 przeciw.

Przyjęcie poprawki oznacza, że zgodnie z ustawą o wyjściu z UE (tzw. ustawą Benna) Johnson będzie się musiał zwrócić do Brukseli o przesunięcie terminu do 31 stycznia 2020 r. W tej sytuacji według rządu głosowanie nad poparciem porozumienia w sobotę byłoby bezcelowe i najprawdopodobniej zostałoby zdjęte z porządku obrad.

Obejrzyj: Brexit i co dalej? Ekspert: "Rozwodnicy doszli do porozumienia, będzie okres przejściowy"

Brytyjczycy są już bardzo zmęczeni przeciągającym się brexitem i tym, że jego termin wciąż jest przekładany. Oczekiwania protestującym są różne: niektórzy domagają się ponownego referendum (argumentując, że od 2016 r. wiele się w kraju zmieniło albo że nie byli prawidłowo poinformowani co do tego, co wyjście z UE będzie naprawdę oznaczało dla kraju), inni chcą po prostu wiedzieć, czy do końca roku kraj wystąpi ze Wspólnoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wielka brytania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2019

Zastanówcie się dobrzeAnglicy czy na serio chcecie być w tej skorumpowanej nic nie wartej Unii?

19-10-2019

Uk🇬🇧DRUGIE REFERENDUM ZROBIC I TAK BEDZIE SPRAWIEDLIWIE NIECH ANGLICY ZDECYDUJĄ CZY CHCĄ JESC CIASTKO CZY OKRUCHY 😄

19-10-2019

mis16181648ale o co chodzi, Brytyjczycy chcieli Borysa no to mają kabaret, Niemcy chcieli Merkel no i mają uchodźców, my chcieliśmy Kaczorka no i mamy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (130)